Zeus: Olimpos dağının en yüksek tanrısı

(0 oy) 0/5 126
Yorum Yaz


Yunan mitolojisindeki Zeus Olimpos dağının en yüksek tanrısıdır. Titanlar Kronos ve Rhea’nın oğludur. Roma mitolojisindeki adı Jupiter’dir.  Gökyüzünün, şimşek ve gök gürültülerinin tanrısıdır. Elinde şimşek ile resmedilmiş, yağmur ondan beklendiğinden bereket ile özdeşleşmiştir.

Zeus görsel olarak elinde şimşek veya asa ile kıvırcık sakallı, uzun çehreli ve gür saçlı bir erkek olarak betimlenmiştir. Zeus’un başı bir bantla sarılmış ve zeytin veya meşe yapraklarından örülmüş bir çelenk konmuş olarak gösterilir. Kartal, boğa, meşe ağacı ve şimşek en önemli sembolleri arasındadır. Ayrıca Tanrıların Kralı olduğu için taht ile sık sık betimlenmiştir.

Zeus Titanlarla yaptığı savaştan sonra evrende yetkileri paylaşmaya koyulur. Kendisi göğü ve yerle gökte krallığı alır, kardeşi Poseidon’a denizi, Hades’e de yeraltı ülkelerini verir.

Zeus Titan soyundan tanrıçalarla ve kendi kuşağından kardeşleriyle bir sürü tanrısal varlık üretmeye koyulur. Evlilik ve doğumun tanrıçası Hera, Zeus’un kardeşi aynı zamanda karısıydı. Fakat Zeus Hera’dan başka birçok kişiyle ilişki yaşayınca Hera aşırı kıskanç bir tanrıçaya dönüştü. Zeus’un aşkları ölümlü insanlar da olabiliyordu, tanrı da olabiliyordu. Zeus arzu ettiği kadını elde etmek için kendini farklı şekillere sokabiliyordu.

Göklerde ve yerlerde ne varsa hepsi Zeus’undur. Dünyanın, tanrıların ve insanların babasıdır. Zeus kuvvetini ve kudretini göstermek isteyince, fırtınalar kopartır ve şimşekler savururdu. Bu sebeple onu yıldırımlar saçan tanrı diye anarlar. Korkunç fırtınalar yarattığında dağlar yarılır, denizler taşardı.

İnsanlar doğru yoldan saptığında, adalet sarsıldığında Tanrıların Kralı Zeus büyük fırtınalar kopartır, kasırga ve tufanlar çıkartırdı. Bu insanların bağ ve bahçelerini süpürürdü. Evlerinin çatılarına yıldırımlar saçardı. Bunları sadece kudretini göstermek için değil, doğru yoldan sapmış olan insanlara cevap vermek için yapardı. Zeus adaleti ve doğruluğu sever, haksız olarak hiçbir faniyi incitmezdi.

Işık, aydınlık, bulut, gök gürültüsü, şimşek ve yıldırım Zeus’un egemenliği altındadır. Zeus Truva savaşında büyük rol oynar, İda dağının tepesi olan Gargaros doruğundan yönetmektedir savaşı. Onun istemi, buyruğuyla olur ne olursa, talih kimi zaman Akhaların, kimi zaman Truvalıların yüzüne güler.(D.Karapınar-YLT)