Zeka, sanat, strateji, ilham ve barış tanrıçası: Athena

(1 oy) 5/5 183
Yorum Yaz


“Athena” diye adlandırlır. Zeus’un ve Titan Metis’in kızıdır.  Roma mitolojisindeki adı Minerva’dır. Zeka, sanat, strateji, ilham ve barış tanrıçasıdır. Kendisine pek çok sıfat verilmiştir. Şehirlerin korucusu sıfatı (Polias), zafer taşıyan (Nikephoros), esenlik dağıtan (Glaukopis), Güçlü babanın kızı (Obrimopatre). Sembolleri, miğfer, mızrak, zeytin ve baykuştur.

Athena evlenmemiştir. Erkeklere ziraat ve denizcilik alanlarında, kadınlara ise dokumacılık ve nakış gibi süs sanatlarında yardımcı olmuştur.

Metis hamileyken Zeus bir rüya görmüş ve bu rüyada Metis’in dünyaya getireceği çocuğun çok zeki, kudretli ve bilge olacağını görür. Metis doğum sancıları çekerken Zeus Metis’i yutar ve bir süre onu kafasında taşır. Sancıları Zeus’a geçmiştir. Zeus ateş tanrısı Hephaistos’u çağırır ve kafasına var gücüyle vurmasını ister. Tanrıların kralının ermine uyarak Hephaistos Zeus’un kafasına var gücüyle vurur. Vurduğu yerden Athena doğar. Doğduğu anda üzerinde zırhı, kafasında miğferi ve elinde mızrağı vardır.

Athena babasının kafasından çıktığı şekilde tasvir edilir. Zırhlı, miğferli ve elinde mızrağıyla. Zırhında Medusa’nın kafası asılıdır. Miğferinin ucunda Sphinx yükselmektedir. Bir elinde kalkan, bir elinde mızrak bulunur ve bazı tasvirlerinde omzunda bilgelik sembolü olan baykuş bulunur.

Athena aynı zamanda Atina şehrinin koruyucusudur. Şehir ismini ondan almıştır. Atina şehri kurulduğunda ismi verilmeden önce, Athena gibi Poseidon’da bu şehri istiyordu. İki tanrı anlaşamayınca Zeus araya girer ve onlara hanginiz şehir için daha hayırlı bir iş yaparsa şehir onun olacaktır der. Bunun üzerine Poseidon elindeki yaba ile deniz kenarındaki bir kayaya vurur ve oradan kızgın bir at çıkıp kaçar. Athena ise mızrağını yavaşça yere dokundurur ve dokundurduğu yerden bir zeytin ağacı çıkar. Bu zeytin ağacı aynı zamanda barışın sembolüdür. Athena’nın yaptığını daha faydalı bulan tanrılar alkışlayarak şehre onun adını verdiler. (D:Karapınar-YLT)