Yöresel Ordu Mutfağı Yemekleri

(0 oy) 0/5 106
Yorum Yaz


Ordu mutfağı, yörenin coğrafi özelliklerine göre şekillenmiştir. Ordu’nun balık, sebze, meyve yönünden zengin Karadeniz kıyısında, dağ-yayla ve deniz kültürünün iç içe olduğu bir yörede bulunması mutfağını zenginleştirmiştir. Balıkçılık, fındık, mısır tarımı, arıcılık ve yaylacılığa bağlı ekonomi Ordu mutfağının oluşmasında önemli bir etken olmaktadır.

Ordu Mutfak Kültürü

İl içerisinde kıyı kuşağı ve yüksek kesimlerde coğrafi koşullardaki değişikliğe bağlı olarak halkın yiyeceklerin de farklılıklar görülmektedir. Kıyı kuşağının yağışlı ve ılıman bir iklime sahip olması bitkisel ve hayvansal (özellikle balık) temelli beslenmeyi ön plana çıkarmaktadır. Özellikle Gülyalı, Fatsa, Ünye ve Perşembe ilçeleri balık, köfte, bal ve ekmeği ile ünlüdür. Her tür balığın avlandığı Perşembe’de son yıllarda kültür balıkçılığı da gelişmiştir. Yüksek kesimlere çıkıldıkça iklimin nispeten sertleştiği, yayla kültürüne geçilmektedir. Buna bağlı olarak, etli hamurlu, patates, buğday ve mısır ürünlerinin bu yörelerde sofraya daha fazla yer almaktadır. Kıyı kuşağında sığır eti, yükseklerde özellikle yaylalarında ise koyun eti tüketimi daha fazladır. Kapalı toplum yapısına sahip yüksek rakımlı coğrafyalarda yakın zamana kadar geleneksel mutfak kültürünün korunduğu görülmektedir.

Ordu Yöresel Ürünler

Ordu mutfağı, tarihsel süreç içerisinde aldığı göçlerle çeşitli ve zengin bir mutfak kültürü oluşturmuştur. Özellikle de gürcü yemekleriyle zenginleşen ordu mutfağına, balık ve sebze yemekleri, turşu kavurmaları, doğada kendiliğinden yetişen yöreye özgü bitkilerden yapılan yemekler, hamur işleri ve evde açılan özellikle fındıkla yapılan tatlılar hakimdir. Ordu mutfağında yer alan diğer yöresel yiyecekler aşağıdaki gibidir.

Çorbalar

Pancar Çorbası, ısırgan çorbası, kabak çorbası, beyaz mısır çorbası, balık çorbası, gendime çorbası, baldıran (patanak) çorbası, yayla çorbası, oğmaç çorbası, hele çorbası, düğün çorbası, un çorbası, fındık çorbası.

Sebze ve Ot Yemekleri

Pancar (Karalahana) diblesi, fasulye turşusu diblesi, fırın fasulyesi kavurması, galdirik kavurması, hoşkıran kavurması, melocan diblesi, melocan (diken ucu) kavurması, pezik (pazı) kavurması, mantar (tirmit) yemeği, sakarca kayganası, sakarca mıhlaması, pezik (pazı) mıhlaması, top köfteli pezik(pazı) yoğurtlaması, ısırgan yağlaşı, pırasa kayganası, gürcü pancarı, gürcü taze fasulyesi, kurutulmuş kabak kavurması, merevcan yemeği, kurutulmuş kabak yoğurtlaması, lobye, kabak kayganası, pırasa diblesi, bezelye diblesi, yeşil domates tuzlusu, taflan tuzlusu, gürcü boranisi, fındıklı patlıcan.

Et Yemekleri

Yahni, keşkek, gürcü kavurması, gürcü tavuğu, etki akkuş şeker fasulyesi, Çerkez tavuğu, zetiyani.

Su Ürünleri Yemekleri

İçli tava, hamsi köftesi, hamsi tava, levrek buğulama, mezgit buğulama ve tava, sebzeli palamut.

Ordu Mutfağı Hamur İşleri

Ordu pidesi, su böreği, puf böreği, kuru yufka, kuru yufka böreği, fındıklı ballı kuru yufka böreği, bileki ekmeği, mısır ekmeği, Ordu tostu, mısır unu yağlaşı, cevizli erişte, beleki ekmeği, hamsili ekmek, golit ekmeği, tirit, yağlı, pazılı kek.

Tatlılar

Ev baklavası, fındıklı burma tatlısı, aşure, balkabağı tatlısı, fındıklı un helvası, pekmez yağlaşı tatlısı, üzüm papası (peluze), dut pekmezi, çilek (dağ çileği) reçeli, perşembe ceviz helvası, kesme makarna tatlısı.(Esra Cesur-YLT)