Yöresel Artvin Mutfağı yemekleri

(0 oy) 0/5 66
Yorum Yaz


Artvin ilinin Gürcü, Laz, Türk, Ermeni gibi birçok kültür ile birlikte yaşamış olması zengin ve çeşitli bir mutfak kültürünü ortaya çıkarmıştır. Sebze ve meyve çeşitliliği bakımından çok zengin bir mutfağa sahip olan Artvin’de mevsimine göre yetişen her tür sebze mutfakta değerlendirilir. Sebzenin bol yetişmesi nedeniyle Artvin mutfağı yemekleri temel malzemesi sebzedir.

Artvin mutfak kültürü

Bölgenin doğal yapısı sonucu ortaya çıkarak eski bir yarı göçerlik geleneği haline gelen yaylacılık nedeniyle hayvansal besinler de önemli bir yer tutmaktadır. Hayvansal besinler genellikle yaylalarda üretilip, et tüketimi Yusufeli’ne bağlı köylerde daha fazladır. Karadeniz kıyısında yer alan Arhavi ve Hopa’da ise, balık tüketimi diğer ilçelere göre yoğundur. Bölgede sebze, et ve balık ürünlerinin kurutularak kışa saklanması yaygın bir şekilde görülmektedir. Artvin iline özgü birçok meşhur yemek, hamur işi ve tatlılar vardır. Ancak, Artvin denildiğinde ilk akla gelen yöresel lezzetler beyaz patates, bal, laz böreği, şilav v.b. şeklinde sıralanabilir.

Bu yöresel lezzetlerin dışında Artvin mutfağına özgü diğer yöresel lezzetler aşağıda yer almaktadır:

Çorbalar

Çinçar çorbası, lor çorbası, püşürük çorbası, ayran çorbası, kavut çorbası, tutmaç çorbası, soğan harşosu, hele çorbası, gendime çorbası, kabak sütlüsü çorbası, sirkeli çorba.

Sebze ve Ot Yemekleri

Çinçar yemeği, Çarğala (pazı) yemeği, puçuko , gendima, şilav, beyaz patates, herisa, kinzi kavurması, korava kavurması, fasulye diblesi, korap kavurması, pancar kavurma, motralla, balkabaklı pilav.

Artvin mutfağı Et Yemekleri

Yatık döner, Yusufeli cağ kebabı, et kavurma, lapurçen, Çerkez tavuğu, keklik fırını, çoban kavurma.

Su Ürünleri Yemekleri

Hamsili pilav, hamsi buğulama, salamura hamsi, hamsi tava.

Hamur İşleri

Katmer, erişte, hınkal, çergebaz, bişi, garşo, çimur, pileki ekmaği, silor, Artvin pidesi, gelecoş, cevizli saç katmeri, peynirli katmer, çarşaf böreği, mısır ekmeği, tatar böreği, papa.

Tatlılar

Hasuta, zurbiye, kayfese, kabak tatlısı, laz böreği, şoti baklava, silor