Yer fıstığı ve faydaları

(4 oy) 5/5 430
Yorum Yaz


Yer fıstığı sadece aperitif değildir. Doğal, kavrulmuş ya da ekmeğe sürülerek yenilen yer fıstığı çok yönlü, zengin bir gıdadır. Antioksidan, lifli ve vitamin açısından zengin olduğundan sağlığa çok faydalıdır. Beyin ve kardiyovasküler sağlık açısından sayısız yararı bulunmaktadır. Antikanserojen özelliği de bulunur.Bu nedenle Yer fıstığının faydaları denildiğinde birçok madde karşımıza gelecektir.

Dahası çok büyük bir besin kaynağıdır. Yer fıstığı baklagiller ailesine ait bir tohumdur. Meyveleri bakla şeklindedir ve Güney Amerika orijinlidir. Hatta Güney Amerikalılar yer fıstığına toprağın kakao çekirdeği anlamına gelen “tlalcacahuatl” ismini vermişlerdir.

Sevgili burclar.net okurları  yer fıstığının 10 faydasını maddeler halinde bilginize sunuyoruz:

  • Kanserden korur: Yüksek antioksidan kaynağı olması ve içerdiği yağ asitleri nedeniyle haftada en az 30 gram yer fıstığı yemenin meme kanseri riskini 3 kat düşürdüğü Meksika kanser Enstitüsü (IEC) tarafından açıklanmıştır.
  • Kalp dostudur: Kalp için sağlıklı gıdalar arıyorsanız dietlerinize mutlaka yer fıstığını ekleminiz gerekmektedir. Çünkü yer fıstığının yağlarının % 75’i tekli doymamış yağ asididir. Harvard Halk Sağlığı Okulu tarafından yapılan araştırmada yer fıstığı tüketmenin kalp nedeniyle ölümleri % 19 azalttığı tespit edilmiştir.
  • Kolesterolle savaşır: tekli doymamış yağ asitleri aynı zamanda kötü kolesterolü azaltmaya iyi kolesterol düzeyini korumaya yardımcı olur. Amerika tarım departmanı çalışanlarının yaptığı araştırmada fıstığın üzümden 30 kat daha fazla resvatrol maddesini içerdiği tespit edilmiştir. Bu madde kolesterolle mücadele etmektedir.
  • Günlük protein kaynağıdır: yer fıstığı çok önemli bir bitkisel protein kaynağıdır. 25 gramında 7 gram bitkisel protein bulunmaktadır. Yaralanmalarda tedavi edici rolü olan, bağışıklık sistemini güçlendiren ve damar genişletici özelliğinden dolayı pıhtı atmayı önleyen arginine maddesinden bol miktarda ihtiva eder.
  • Şeker hastaları için ideal bir besindir: Diabet hastaları için ideal bir besin kaynağıdır. Meksika Iberoamericana Üniversitesinde yapılan araştırma sonucuna göre glisemik endeksinin düşük olmasından dolayı şeker hastalarına önerilmektedir.
  • Obeziteyle savaşır: Günde 1 avuç kabuksuz yer fıstığı ya da iki çay kaşığı fıstık ezmesi yemek iştah önleyici etkisinden dolayı kilo vermenize neden olur. Toronto Üniversitesinden Dr. Cyril Kendall yer fıstığı tüketiminin tokluk yarattığını ve diğer kalorilere olan ihtiyacı kestiğini belirtmektedir. Ayrıca yer fıstığının kandaki lipidlerin görünümünü düzelttiğini söylemektedir.
  • Birçok protein ve minerale sahiptir: 25 gram yer fıstığında neredeyse tüm vitaminlerin yarısı ve sağlıklı gelişim için gerekli minerallerin % 35’i bulunmaktadır. Bir porsiyon yer fıstığı 180 kaloridir ve bu oran Dünya Sağlık Örgütünün günlük 200 kalorilik atıştırma tavsiyesinden daha azdır.
  • Damar sağlığı için önemlidir: fasulye ve mercimekle aynı familyadan olan yer fıstığı arginine maddesi içermesinden dolayı damarlarda kolesterol birikimini önler ve hiper tansiyona engel olur.
  • Hamileler için yararlıdır: 28 gram yer fıstığı günlük folat (folik asit) alımının % 10 unu içermektedir. Hamileliğin zararlı etkilerinin önlenmesinde ve bebeğin beyin gelişimi için çok önemli olan bu madde Amerikan yerfıstığı Konseyi tarafından tavsiye edilmektedir.
  • Hafızayı güçlendirir: Merkezi ve periferik sinir sistemini onarman ve koruyan B vitamini açısından zengin bir besin kaynağıdır. Hafıza kaybını, sinirsel tikleri ve kontrolsüz davranışları önlemeye çalışır. Hareket kontrolünü ve konsantrasyonu artırır. Demans hastalığını önlemede önemli bir besin kaynağıdır.