Yaban mersininin faydaları nelerdir?

(1 oy) 5/5 320
Yorum Yaz


Sevgili burclar.net okurları bu yazımızda sizlere mucizevi bir bitki olan yaban mersini ve faydalarından bahsediyoruz.

Yaban mersini nedir? Nerelerde yetişir?

Yaban mersini- V. myrtillus, Karadeniz Bölgesi’nin doğu kesimi başta olmak üzere yöresel olarak çok farklı simlerle anılan üzümsü bir meyvedir. Son yıllarda Karadeniz Bölgesi’ndeki doğal asitli topraklar da mükemmel performans gösteren ve kaliteli ürün veren Yaban mersini çeşitleri kullanılarak üretim alanları hızla artmaktadır. Yaban mersini asitli ve organik maddece zengin topraklara sahip ılıman iklim kuşağında yetişebilen üzümsü meyvedir. Türkiye’de 40-42 ˚C Kuzey enlemleri arasında kalan büyük kısmını Karadeniz Bölgesi’nin 2 kapladığı alandaki nispeten yüksek rakımlı, asitli ve organik maddece zengin topraklarda kolayca yetişebilmektedir. Mavi renkli olması ve İngilizcede blueberry olarak isimlendirilmesinden dolayı mavi yemiş adıyla dilimize geçmiş olan bu meyve, literatürde yabanmersini olarak bilinmektedir. Ancak yabanmersini, yabani meyve, mersin meyvesi gibi çağrışımlar yapmakta, Karadeniz Bölgesinde yabani popülasyonları olan bu üzümsü meyvenin tanınmasına yeterli gelmemektedir. Bu yüzden Yaban mersini Rize’de likapa, yer likapası, dal likapası, çela, ançela, kaskanaka, Artvin’de mahabak, merhauk, motsvi, morsvi; Trabzon’da lifos, ligarba, lifor; Giresun ve Ordu çevresinde çalı çileği veya dağ çileği; Ardahan’da göğen, hatta ayı üzümü ve çoban üzümü olarak tanınan bu meyveye “mavi yemiş” adı verilmiştir,

Yaban mersininin insan sağlığına olan faydaları nelerdir?

Yaban mersini insan sağlığı ve beslenmesi üzerine yararları ile ilgili dünya çapında bilimsel dergilerde yüzlerce araştırma makalesi yayınlanmıştır. Yapılan araştırmalarda bir bardak yaban mersini meyvesinin 145 gram geldiği ve 21 gram karbonhidrat, 1gram protein, 0,5 gram yağ, 19 miligram C-vitamini, 145 IU A vitamini ve 85 kalori içerdiği belirtilmektedir. Ayrıca, 100 gram yenilebilir. Yaban mersininin % 83’ünün su, % 0,7’sinin protein, % 0,5’inin yağ, % 15’inin karbonhidrat, % 1,5’unun lif olduğu ve 62 kalori sağladığı saptanmıştır.

Yaban mersini, antioksidan madde içeriği en yüksek bahçe bitkilerinden biridir. Yaban mersini sağlık ve gıda olarak çok farklı amaçlar için kullanılabilmektedir.

 • İdrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik gibi işlev görmektedir.
 • Kansere karşı vücudu koruyan enzimleri çalıştırdığı, damarlarda yağ birikimini engelleme özelliğinde olduğu, yağlı bileşiklerin vücuttan atılmasını sağladığı belirtilmektedir.
 • Taze olarak yenildiğinde kanı temizlediği ve buna rağmen kalori ve sodyum içeriğinin oldukça düşük olduğu belirtilmektedir.
 • Kan şekerini ve kolesterolü düşürdüğü, bağırsak metabolizmasını düzenlediği, damar sertliği oluşumunu engellediği tespit edilmiştir.
 • Kansere karşı savaşan elajik asit miktarı en fazla olan meyvelerden biridir.
 • Yaban mersini özellikle doğal olarak yetişenler kanser riskini azaltan antioksidanlar içermektedir. Özellikle 2000’li yıllarda yapılan araştırmalar antioksidan içeriği yüksek olan meyvelerin insan beslenmesi üzerine kullanımları konusunda yoğunlaşmıştır. Bu bağlamda, yaban mersini antioksidan içeriği en yüksek olan meyvelerden biridir. Özellikle beyin fonksiyonlarını üzerine önemli derecede olumsuz etkiye sahip olan Alzheimer Hastalığının oluşumunun önlenmesi üzerine önemli derecede etkili olduğu belirtilmektedir.

Yaban mersini taze olarak tüketilebildiği gibi tek başına veya diğer meyve suları ile karıştırılarak meyve suyuna da işlenmektedir.

 • Yaprak ve kuru meyvelerinden yapılan çay ishal giderici ve kadınlara özel günlerin etkisini azaltıcı etkiye sahiptir.
 • Antioksidan ve anti-aging özelliği olan yaban mersini kansere karşı koruma sağlayan enzimleri harekete geçirirken hızlı tümör gelişimlerini de azaltmaktadır.
 • Kılcal damarların tıkanmasına neden olan düşük yoğunluktaki yağlı bileşiklerin vücuttan atılması üzerine de etkisi olduğu araştırmalarla saptanmıştır.
 • Yapraklarında bulunan birçok madde kadın hastalıklarında kullanılan ilaçların içerisinde bulunmaktadır. Taze olarak tüketildiğinde kanı temizler. İnsanda iş verimliliğini arttırır. Kalori değeri ve sodyum içeriği son derece düşüktür.
 • Bağırsak metabolizmasını düzenleyen lifli ve fazla miktarda pektin içerdiği için kan kolesterolünü düşürür.
 • İdrar sistemindeki enfeksiyonların giderilmesinde, kan şekerinin düzenlenmesinde, kalp krizi riskinin azaltılmasında, HIV virüsünün tekrarlanmasının azaltılmasında ve ishalin giderilmesinde etkin rolü vardır.
 • Vücutta biyoaktif olarak kullanılan polifenollerden antosiyaninler, flavanoller ve tanenlerce zengindir.
 • Son yıllarda yapılan araştırmalara göre yaban mersininin hafıza kayıplarını önlediği ve yaşlanmayı engellediği yani anti ageing özellik gösterdiği saptanmıştır.
 • Yaban mersini suyu hastalıkların vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Meyvelerinde ölçülebilir düzeyde elajik asit içerir bu asit kansere karşı savaşma yeteneği olan bir asittir.

Yaban mersini meyvesinden en yüksek derecede yararlanmak için meyveyi kısa sürede ve taze olarak tüketmek gerektiği unutulmamalıdır.