Vahşi doğa, avcılık ve ay tanrıçası: Artemis

(1 oy) 5/5 155
Yorum Yaz


Titan Leto ile Zeus’un kızlarıdır. Apollon’un ikiz kardeşidir. Roma mitolojisindeki adı Diana’dır. Vahşi doğa, avcılık ve ay tanrıçasıdır. Pek çok sıfatı vardır. Artemis’in sembolleri ok, yay ve geyiktir. Işıldayan (phoibe), kardeşi Apollon gibi. Apollon güneşi temsil ederken, Artemis’de ayın temsilcisidir. Homeros Artemis için “Ok atan” (Lokheaira) demiştir. Aynı zamanda “Avcı Artemis” tir (Agrotera) ve “Vahşi hayvanların ecesi’ dir.

Artemis ayın sembolü ve avcı kız olarak kabul edilmiştir. Geceleri hayvanların bulundukları yerleri aydınlatır. Işık saçar, güneşin sembolü olan kardeşinin kadın şeklidir.

Artemis görsel olarak güzel endamlı, ciddi ifadeli, daima omzunda ok kılıfı ve yanında bir köpek veya geyik ile tasvir edilirdi. Ay tanrıçası olduğunu ifade etmek için eline meş’ale tutuştururlardı. Narin ve hızlı koşan bir vücuda sahipti. Elbisesi koşmasına engel olmaması için diz kapağı hizasında kadar inerdi.

Artemis kırsal alanlarda yaşayan halk arasında en sevilen tanrıçaydı. Artemis av hayvanlarını öldürürken bir yandan da yavru olanlara kanat gererdi. Homeros Artemis’e “Hayvanların anası” lakabını takmıştır. Artemis dağlarda periler grubuyla dolaşmayı sever. Çok güzel ancak bir o kadar da hırçın bir tanrıçadır. Kendi egemenlik alanına girilmesine veya hayvanlarından birine zarar verilmesine çok kızar.

Artemis kendisine yapılan bir saygısızlığı asla bağışlamaz. Banyo yapmak üzere soyunan Artemis’i Akteon isminde bir avcı çıplakken görür. Artemis fark edince fani bir erkeğin bakışlarıyla kendini kirlenmiş hisseder ancak okları yanında yoktur bu yüzden ne yapacağını bilemez. Ellerini akan suya daldıraran avcı Akteon’un yüzüne serper. Aniden Akteon’un alnından geyik boynuzları çıkmaya başlar. Boynu uzayıp, kulakları sivrilir. Kolları, bacakları, gövdesi kıllarla örtülür. Artemis’in avcı köpeği onu öyle görünce saldırır ve paramparça eder.(D:Karapınar-YLT)