Ticaretin ve yolların tanrısı: Hermes

(1 oy) 5/5 436
Yorum Yaz


Zeus ve dev Atlas’ın kızı Pleiad Maia’nın oğullarıdır. Yunancada Hermes Trimegustus (üç kere kutsanmış) anlamına gelir. Tanrıların en hızlısı ve en kurnazıdır. Oyun oynamaktan ve herkesi kandırmaktan hoşlanır. Sembolleri kanatlı sandalet, asa ve kasktır.

Ticaretin ve yolların tanrısıdır. Aynı zamanda ölülerin ruhlarını Hades’e götürmekle görevlendirilmiştir. Tanrıların özellikle Zeus’un habercisidir. Zeus Hermes’e; “Benim özel habercim olacaksın! Emirlerimi diğer tanrılara ileteceksin. Benden başka hiç kimse senden haberci olmanı istemeyecek!.. Bir de ölüler ülkesinin tanrısı olan Hades ile Persephone’ye hizmet etmeni istiyorum. Onların yaşadığı yere inmek, hele tekrar çıkmak hiç de kolay değil. Ama çevikliğinle, zekanla ve kurnazlığınla başarabilirsin. Sandaletlerin, şapkan ve asan sana yardım edecek” demiştir.

Hermes görsel olarak güçlü, kuvetli ve olgun bir erkek olarak tasvir edilir. Uzun ve gür sakallı, kısa, bukleli saçlı ve geniş omuzludur. Zarif ve kaslıdır. Çoğu zaman kanatlı şapkalı ve kanatlı topukları ile gösterilmiştir. Elinde iki yılana dolanmış sopa bulunur. Bu sopa Hermes’in her daim mesaj iletmek için hazır olduğunu ve barışı ifade eder.

Elinde taşıdığı yılanlı sopanın adı Kadüke’dir. Sihirli bir sopadır. Bu sihirli sopa ile ölülerin ruhlarını toplayabilir, istediği zaman fanileri uyutur veya uyandırır. Dokunduğu her şeyi altına çevirme gücüne sahiptir.

Hermes doğduktan bir gün sonra mağarasındayken burnuna kızartılmış et kokusu gelir. Hermes mağarasından çıkar ve kokuya doğru gitmeye başlar. Kokuyu takip edince Apollon’un ineklerine rastlar ve kimseye farkettirmeden Apollon’un elli tane ineğini çalar. İnekleri iz bırakmamaya çalışarak mağarasının yakınlarında bir yere götürür. O sırada bir kaplumbağaya rastlar ve bu kaplumbağayı hiç sevmeyen Hermes kaplumbağayı öldürerek içini boşaltır. Kabuğu kendine yaklaştırdıkça sesi güzelleşir ve gürleşir. Öldürdüğü ineklerden birinin bağırsaklarıyla kabuğa bağırsaklarını geçirerek bir enstrüman yapmış olur. Apollon İneklerinin kayıp olduğunu farkedince çok sinirlenir ve kehanet gücünü kullanarak inekleri kimin çaldığını bulur. Hermes’in mağarasına gelip ondan hesap sorarken mağaraya Zeus gelir. Zeus’a yalan söyleyemeyen Hermes inekleri çaldığını itiraf eder. Apollon, Hermes’in enstrümanını görünce ineklere karşılık enstrümanı istediğini ve 34 onu affedeceğini söyler. Hermes enstrümanı Apollon’a verir ve böylece ödemiş olurlar. (D.Karapınar:YLT)