Tayland mutfak kültürü ve yemekleri

(0 oy) 0/5 69
Yorum Yaz


“Tayland yemekleri basitlikleri ile değil, uyumlu bir sonuç yaratmak için farklı unsurların hokkabazlığı ile ilgilidir”. Tayland yiyecekleri ve mevsim meyveleri, özelliklede Asya’daki ziyaretçiler için ülkenin turizm çekiciliğini yönlendiren iki ikna edici neden olmaktadır. Tayland, yüzyıllar boyunca güneydoğu Asya, Hindistan, Çin ve diğer ülkeler arasında hareket eden tüccarlar için bir duraklama noktası olmuştur.  Diğer güney doğu Asya ülkelerinde olduğu gibi, Tayland mutfak kültürü ve yemekleri temel dayanağı pirinç veya eriştedir. Sebzeler, domuz eti, deniz ürünleri, kümes hayvanları ve çeşitli ekşi veya sıcak soslar pilav ile servis edilmektedir.

Tayland mutfağının belirgin özellikleri

Tayland mutfağını, uzak doğu ülke mutfaklarından ayıran en büyük özelliği daha acılı olması ve acının, tatlının, ekşi ve tuzlunun aynı yemekte bulunmasıdır. Egzotik meyvelerle birlikte kırmızıbiber, misket limonu, taze nane, yerfıstığı ve Hindistan cevizi ile yapılan eşsiz lezzetler bulunmaktadır. Ayrıca, yiyecekleri ne kadar acı, tatlı, ekşi ve tuzlu olup olmadığını bilmek, Tayland’da yemek pişirmenin önemli bir parçasıdır. Örneğin, bir köri halinde, biberlerin ve baharatların keskinliği, hindistancevizi sütünün yumuşak tatlılığı, balık sosunun tuzluluğu, otların ve sebzelerin aromatik tadı ve kırmızının hafif sıcaklığı ile tonlanmaktadır. Başka bir yemekte sarımsak, arpacık, biberler, kireç yaprağı, şeker ve galangal (zencefil) karışımı ile birleştirilmektedir. Çerezlerin çoğunda pirinç servis edilir; erişteler (noodle) Tayland’a özgü değildir.

Kırmızı, yeşil ve sarı körilerin hepsinde tatlılık katmak için hindistancevizi bulunmaktadır. Tayland’ın çeşitli bölgelerinin hepsinin kendi karmaşık pişirme stilleri, lezzetleri ve benzersiz yemekleri bulunmaktadır. Örneğin, Tayland’ın kuzeyinde, buğulanmış yapışkan pirinç, orta bölgenin yumuşak kaynatılmış pirincinden daha fazla tercih edilir, orta ve güney yemeklerinde yaygın olarak hindistancevizi sütü ve krema kullanılmaktadır.

Tayland mutfağı kendi içinde dört bölgeye ayrılmaktadır. Bunlar;

  • Kuzey Tayland,
  • Kuzeydoğu Tayland (diğer adı: Isaan bölgesi),
  • Güney Tayland ,
  • Merkezi (orta) Bölgedir.

Kuzey Tayland mutfağı

Yemekler çoğunlukla sıcak ve tuzludur, ancak diğer bölgelerdeki yiyeceklerden daha hafif olmaktadır. Ilıman bir bölge olduğu için, hindistan cevizi yetiştirmek için yeterince sıcak değildir, bu sebepten dolayı hindistan cevizi sütü yerine su veya et/tavuk suyu kullanılmaktadır. Kuzeyde, geleneksel yiyecekler hafif veya sıcak, tuzlu ve ekşidir, ancak nadiren tatlı olmaktadır. Yapışkan pirinç (yapış yapış), buharda pişirilmiş sebzeler, çorbalar ve Kuzey tarzı körilerle servis edilmektedir. Tepe kabilelerinin yamaçlarda yetiştirdiği mısır ve pirinç, bölgede yaşayan Çin ve Burma halkından dolayı erişte, aynı zamanda Avrupa meyveleri, şeftali, elma ve çilekler, tropik meyvelerin yanında bölgede yetişmektedir.

Kuzeydoğu Tayland mutfağı

Mekong Nehri’nin kuzeydeki Laos ile güneyde Kamboçya sınırını oluşturan geniş bir platodur. İklim aşırı, sıcak, kuru bir mevsim ile son derece yağışlı bir mevsim arasında değişmekte ve yıllık kuraklık ve sel baskınlarına neden olmaktadır. Kuzey mutfağının aksine, pişirme işlemi çok az uygulanmaktadır. Kuzeydoğu Tayland mutfağında şifalı ve çiğ yiyecekler çok fazla bulunmaktadır. Tayland’ın en fakir bölgesi olan Kuzeydoğu Tayland’da tarım alanlarının ve ormanın yok olması, bölge mutfağını buna uyum sağlamaya yöneltmektedir. Kuzeydoğu Tayland yiyecekleri sıcak, tuzlu ve ekşi olmaktadır. Böcekler ve kurbağalar popülerdir, kırmızı karıncalar bazı yemeklerde bir madde (malzeme) olarak kullanılmaktadır. Mekong Nehrinin tatlı su balıkları çoğunlukla nisan ve mayıs aylarında yakalanan dev balıkları ile ünlüdür.

Güney Tayland mutfağı

Çok fazla yağış almasından ve coğrafi konumundan dolayı hindistan cevizi, muz ve balıkçılık gibi güçlü endüstrisi bulunmaktadır. Bundan dolayı deniz ürünleri yemekleri, hindistancevizi çeşitliliği, ekşi meyveler ve kırmızı biberle işlenmiş yemekleriyle ülkenin en sıcak yeridir.

Pişirmenin üç ana stilli bulunmaktadır.

  • Taylandlı Budist stili; yemekler köri, zerdeçal, hindistan cevizi ve krema ile zenginleştirilmektedir,
  • Müslüman yemekleri; hindistan cevizi yerine saf yağ veya yağ kullanır, kakule, kimyon ve karanfiller gibi kokulu baharatlar kullanılmaktadır,
  • Çin tarzı yemekler arasında khanom jiin (Çin usulü pirinç şehriye), mangalda etler, kızarmış aperatifler, buğulanmış çörekler ve köfte sayılabilmektedir.

Tayland merkezi bölgesi mutfağı

Delta benzeri bir görünümü olup, yağmurla beslenen birçok nehir ve neredeyse her ürünün yetiştirilebileceği verimli topraklar güneye doğru uzanmaktadır. Çeltik tarlaları, meyve bahçeleri ve sebze bahçeleri geniş bir alana yayılmaktadır. Tatlı su balıkçılığı, tarımsal sulama ve ulaşım aracı görevi gören kanallar nehirler ve akarsular tarafından beslenmektedir. Bölgeye özel üç köri vardır; kırmızı, yeşil ve kaeng phanaeng (hafif bir şekli) oluşmaktadır. Hepsi hindistan cevizi sütünden yapılmaktadır.

Baharatlar acı, ekşi, tuzlu ve tatlı bileşimi vermek üzere tasarlanmaktadır. Hurma şekeri (palm sugar) kullanımı birçok yemeği, Güneydeki benzer yemeklerden daha tatlı yapmaktadır. Kıyı şeridinin uzunluğundan ve adalarından dolayı, deniz yiyecekleri ucuz, bol ve popülerdir. Tüm Güney Doğu Asya’da olduğu gibi domuz eti Tayland’da da inanılmaz derecede popülerdir ve yüzlerce çeşit yemeği bulunmaktadır. Bu çeşitlilikte herkese hitap edecek bir şeyler bulunmaktadır.(M.Çakmak-YLT)