Tapınak şövalyeleri ve kutsal kase

(1 oy) 5/5 365
Yorum Yaz


Tapınak şövalyelerinin daha önce arkeolojik çalışmalarda bulunduklarını bilinmektedir. Kazı teorisinin bazı versiyonlarında Tapınak şövalyelerinin en azından Kutsal Kaseyi buldukları iddia edilmektedir. Bu kase Tapınakçıların sahip çıktıkları en önemli kutsal emanetlerden birisidir. Bununla birlikte Tapınakçıların neden Kutsal Kasenin koruyucuları olarak tasvir edildikleri konusu tamamen bir sırdır. Ancak tapınak şövalyeleri ve kutsal kase ilişkisine dair  en az bir adet kayda değer anlatı mevcuttur. Bu, Tarikatın resmi olarak yerleştiği Troyes şehrinin aynı zamanda ilk kutsal kase anlatısının yazıldığı yer olmasıdır. Bu anlatı Conte del Graal 1180 civarında Christian de Troyes tarafından yazılmıştır.

Kutsal Kase niçin önemlidir?

Hz İsa’nın son akşam yemeğinde içki içmek için kullandığı ve Aramatyalı Yusuf’un çarmıha gerilen Hz İsa’nın kanını doldurduğu kadeh olarak bilinmektedir. Bu nedenle Kutsal kase Hz. İsa’nın kadehi olarak kabul edilmektedir. Tarihte “Snagreal Belgeleri” adıyla anılan belgelerdeki inanışa göre İsa Kutsal Kase ile birlikte gömülmüştür. Bu belgelerin yaklaşık bin yıldır Tapınak Şövalyeleri tarafından korunduğuna inanılmaktadır. Tapınak Şövalyelerin sahip olduğu kudretin kaynağı olarak Kutsal Kase gösterilmektedir. Çünkü Tapınak Şövalyelerine göre Kutsal Kase basit bir kase olarak düşünülmemekte, yalnızca ayinlerinde kullandıkları önemli bir alegoridir. Başka bir görüşe göre ise, Hz İsa Magdalalı Meryem ile evlidir ve Meryem Hz İsa’nın çocuğuna hamiledir. Kutsal Kase ile simgelenen işte Hz İsa’nın son yemekte kullandığı kase değil, Magdalalı Meryem’in rahmidir. Bu nedenle Hz İsa’nın süre gelen soyu bulunmaktadır ve bu soyun kimliği gizlenerek günümüze dek varlığını sürdürdüğü ve Tapınak Şövalyeleri tarafından korunduğu iddia edilmektedir. İşte bu açıdan bakınca Kutsal Kase insanlık tarihin en çok aranan hazinelerinden birisidir.

Son olarak şunu açıkça söylememiz gerekir. Troyes şehri  1070 civarından beri açık olan bir Kabala okuluna sahiptir ve kimi kase anlatıları hiç şüphesiz Kabalada yer alan  anlatılardan devşirilmiştir.