Tahran Tecriş Pazarı

(0 oy) 0/5 53
Yorum Yaz


Tecriş Pazarı -Tajrish Bazaar Tahran’ın kuzey kesiminde bulunan Tecriş Pazarı, Tahran, Shemiran semtinin en eski bölgelerinden biridir. Pazar, İmamzadeh Salih Türbesi’nin yanı sıra Velenjak, Darband ve Darakeh dağ beldelerine de yakındır. Tecriş ismi, Başkent Tahran’ı seçmeden önce Shemiran’ın resmi dili olan Tat’ın dilinden gelmektedir.

Tecriş Pazarı mimarisi

Tahran’daki diğer geleneksel pazarların mimari tarzlarına yakın inşa edilmiş olup kemerlerin bir kısmı çok katlıdır. Pazar çok katlı binaların inşasında tahrip edilmiştir. Pazardaki geleneksel kimliğin bir kısmı büyüyen kentleşmeyle dönüşüme uğramıştır. Bu dönüşümün yanın da çarşı gezildiğinde çarşının özgün mimarisini koruduğu gözlenmektedir.

Tecriş Çarşısı 

Her bir mağazanın üzerinde, mağaza adlarının mozaik döşemelerinde kendilerine ait kodları bulunmaktadır. Fotoğrafta görüldüğü gibi çarşıda; baharatlar, süt ürünleri, kıyafetler, kumaşlar, kuru yemişler ve kuru meyveler, meyve ve sebzeler ve çok daha fazlası bulunmaktadır. Meyve ve sebze pazarında yerli ve yabancı ürünlerden her çeşidi bulmak ve bunların tadına bakabilmek mümkündür. Çarşının en popüler yerlerinden biri meyve ve sebze bölümüdür. Nitekim Tecriş Çarşısı dendiğinde çarşının adından da anlaşıldığı gibi akla ilk gelen şey ekşi (tırş) tadındaki yiyecekler olmaktadır.