Tahran Mücevher Müzesi

(0 oy) 0/5 37
Yorum Yaz


Mücevher Müzesi, Tahran’da herkes tarafından bilinen ve merkezi bir konumda olan Ferdovsi Caddesi’ndeki Bank Melli’nin arkasında ve Türkiye Büyükelçiliği karşısında bulunmaktadır. Mücevher müzesi sadece haftanın dört günü ve öğleden sonraları birkaç saatliğine açıktır. Elinizde herhangi bir eşya ile müzeye girmek yasaktır. Birkaç defa güvenlikten geçtikten sonra içeri girilmektedir. Ayrıca içeri belli sayıda kişi alındığından bodrum katına inen en alt merdivenlerde yarım saate yakın kuyrukta bekledikten sonra az aydınlatılmış loş ortamı olan müzeye girmek mümkün olmaktadır.

Mücevher Müzesi tanıtım kitabesinde yer alan bilgiye göre;

İran’ın yüzyıllardır oluşturduğu hazinesi ve Afşar hanedanından Nadir Şah’ın 1739 Afganistan-Hindistan seferinden getirdiği ganimetler Mücevher Müzesi’nde yer almaktadır. Vitrinler içinde dünyanın en nadide taşlarından, elmaslarından incilerinden yapılı taçlar, takılar, kamalar, kılıçlar turizm açısından önemli değerlerdir. Hazinedeki parçalar arasında Derya-ı Nur (Işığın Denizi) Elması, Nadir Şah Tahtı, Tavus Tahtı, Kaçar ve Pehlevi hanedan şahlarının kraliyet törenlerinde taktıkları Elmaslı Taç ve Kraliçe Süreyya ve Farah Diba’nın taktıkları taç ve dünya haritasının mücevherlerle çizildiği, kaidesi altın olan dünya küresi en değerli parçalardır. Elmaslı Taç kırmızı kadife üzerinde 33380 adet elmas, 5 adet zümrüt, 2 adet safir, 368 adet inci yerleştirilmiş olup 2080 gram ağırlığındadır.

Mücevher küre

1869 yılında Nasreddin Şah döneminde mücevher kürenin işlenmesine başlanmıştır. Bu ihtişamlı ve değerli kürenin yapımcısı taş ustası İbrahim Mesihi’dir. Kürenin yapımında İran hazinesindeki değerli taşlar ve altınlar kullanılmıştır.

Fotoğrafta yer alan kürede kullanılan toplam altın 34 kilo civarında ve yine kullanılan değerli taş 3.656 gram civarında ağırlıktadır. Toplam 51.366 adet taş kullanılmıştır. Dünya haritasının değerli taşlarla çizildiği kürede denizler zümrüt, karalar yakut ile gösterilmiştir. Güneydoğu Asya, Fransa, İngiltere ve İran, elmaslarla işlenerek sınırları çizilmiştir. Hindistan sınırları ve alanının gösterilmesinde pastel renkli yakutlar kullanılmıştır. Kürenin merkezi ve Orta Afrika kısmı safir ile kaplanmıştır. Ekvator çizgisi ve öteki coğrafi hatlar elmas ve yakutla çizilerek bugünkü görünümü sağlanmıştır. Kürenin çapı 66 cm olup üzerine oturduğu kaide ahşap üzerine altın kaplama yapılmış ve onun üzeri de değerli taşlarla kaplanmıştır.