Şişkinlik ve gaz problemi için bitkiler

(1 oy) 5/5 241
Yorum Yaz


Mide – bağırsak sistemindeki gaz ve şişkinlik insanları rahatsız eden sağlık sorunlarından biridir. Çoğu kişide bu rahatsızlık kronik bir hale gelmektedir. Fazla gaz bazen ağrıya dahi neden olabiliyor. Beslenmede yapılabilecek bazı değişiklikler gaz sorununun çözümünde size yardımcı olacaktır. Yalnız bu da değil, mutfakta elinizin altında olan kimi besinleri kullanarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Gazı yok eden bitkiler şunlardır:

Araştırmalar sonucunda zencefilin sindirim sistemini hızlandırdığı ortaya çıkmıştır. Sindirim sisteminin hızlı etkinliği sayesinde mide sık boşalırsa, gaz ince bağırsakta daha hızlı hareket eder ve bu sayede rahatsız edici şişkinlik ve gazın önüne geçilebilir. Gazın yok edilmesine yardımcı olan diğer bitkiler şunlardır:

– Sarı papatya

– Dereotu

– Rezene

– Reyhan

– Anason

– Tarçın

– Sarımsak

– Küçük hindistan cevizi

– Maydanoz

– Nane

Belirtilen  bu bitkileri yiyeceklerinizle birlikte kullanmanızı öneririz. Gaz ve şişkinlik aleyhine bitkisel  ilaçlar da satılmaktadır, ancak bunların içinde kimyasal maddelerin olma ihtimali bulunmaktadır. Bu açıdan yukarıdaki bitkileri doğal yolla yiyeceklerinize, yemeklerinize  ekleyerek kullanmanız daha yararlıdır.

Gazı önleyen probiyotik gıdalar

Probiyotikler  insan bağırsaklarında yaşayan “iyi huylu bakteriler” denilen küçük organizmalardır. Probiyotikler  sindirim sistemine yardımcı olup şişliği ortadan kaldırır.

Probiyotiklerle  zengin olan besinler nelerdir?

– Yoğurt

– Kefir

– Salatalık turşusu

– Soya fasulyesinde hazırlanan İbranice yemeği

– Kimçi (Kore mutfağına özgü yemek)

– Lahana turşusu

– Ayran

– Mido (Japon yemeği)