Şifalı andız pekmezi nedir? Andız pekmezinin faydaları nelerdir?

(0 oy) 0/5 162
Yorum Yaz


Şifalı andız pekmezi nedir? Andız pekmezinin faydaları nelerdir? Öğrenmek ister misiniz? Cevabı yazımızda…

Yöresel adları

Anduz, ındız, andız.

Botanik özellikleri

Gençken piramidal görünümlü, yaşlandığında yayvan tepelidir. 10 -15 metre boylanabilir. Her dem yeşil bir ağaçtır. Düzgün, gri kahverengi gövde dikine çatlaklıdır. Yapraklar 15-20 mm uzunluğunda, 3-4 mm genişliğinde sivri uçlu ve batıcıdır. Üst yüzünde iki stoma çizgisi yer alır. Erkek ve dişi çiçekler ayrı ağaçlar üzerinde bulunur (bir cinsli, iki evcikli). Erkek çiçekler sürgünlerin dip tarafında yer alır, sarı renktedir. Dişi çiçekler kısa sürgün uçlarında, çevresel dizilir ve yeşil renklidir.1,5-2,5 cm çapındaki küresel kozalaklar iki yılda olgunlaşır. Üzeri mavi buğuludur, olgunlaştığında mora döner. Çoğunlukla 3, bazen 1-6 tane tohum bulunur. Kozalak olgunlaşınca reçinelidir. Çiçeklenme zamanı; Nisan-mayıs aylarıdır. Yetişme ortamı: yamaç, çalılık, kayalıklardır.

Dünya’daki ve Türkiye’deki yayılışı

 Türkiye’de Toroslar üzerinde Toros sediri, Toros köknarı ve diğer ardıç türleri ile karışık olarak yetişir. Suriye, Lübnan ve Yunanistan’da yayılım alanları bulunur.

Kullanılan parçası

Kozalak ve tohum.

Etken maddesi

Bileşiminde; uçucu yağ (%1-3), rezin, kadinen, triterpen ve fenol türevleri taşımaktadır. Uçucu yağın birleşiminde kristal halde helenin adı verilen stearopten, alant asidi, az mitarda alantol ve prozulen mevcuttur. Kökünde ayrıca saponinler, inülin (%44), eseri miktarda alkaloidler, sirke ve benzoy asitleri tespit edilmiştir.

Kullanım metotları

 Solunum yolları için, yalnız olarak veya çörek otu yağı ile karıştırılır. Sonra da leblebi unu ile karıştırılıp leblebi büyüklüğünde haplar haline getirilir. Günde üç defa birer adet yutulur veya yenir. İdrar yolları hastalıklarında; (özellikle idrar zoru, idrar yanması ve idrar yolu kaşıntılarında), 50 g andız katranı, yeterli miktar leblebi unu ile karıştırılarak hap haline getirilir ve günde dört defa birer bardak suyla birlikte içilir. Deri hastalıklarında, 100 g vazelin 15-20 g andız katranı ile karıştırılarak merhem haline getirilir, derinin hasta olan kısımlarına sürülür. Hayvanlardaki deri hastalıklarında da kullanılır.

Tıbbi etkileri – Andız pekmezinin faydaları

  • Andız ağacının kozalaklarından yapılan Andız pekmezi özellikle:
  • Öksürük kesici, bronşit, astım gibi rahatsızlıkların tedavisinde
  • Andız katranı, deri hastalıklarında
  • Nefes darlıklarında
  • İdrar yolları hastalıklarında
  • Modern tıpta, köklerinden hazırlanan haşlamadan, bronşitte, soğuk algınlığına bağlı öksürükte istifade edilir.
  • Kökleri göğüs yumuşatıcı ve idrar söktürücü çayların karışımında yer alır.
  • Uçucu yağ, antiseptik özelliğe sahip olduğundan iltihaba karşı kurt düşürücü olarak kullanılır.

Yan etkileri

 Fazla kullanıldığında kabız yapıcıdır.