Savaş tanrısı Ares

(1 oy) 5/5 215
Yorum Yaz


Tanrıların kralı Zeus ve kraliçesi Hera’nın meşru oğullarıdır Ares. Roma mitolojisindeki adı Mars’tır. Yunan tanrılarının en sevilmeyeni ve nefret edilenidir kanlı savaş tanrısıdır. En küçük görülen tanrıdır. Kendisine kötü sıfatlar bağlanmıştır. “Yok edici” (Anaires), “Deli” (Mainomenos), “Göz yaşı döktüren” (Polydakrys) gibi. Sembolleri miğfer, kalkan, mızrak ve köpektir.

Antik çağda Aresin fırtına tanrısı olduğu düşünülmekteydi. Sonraları ise kanlı savaş tanrısı olarak tanınmıştır. Ares, tanrılar arasındaki barışı bozmaktan, insanların birbirine girmesinden ve kanlı savaşlardan çok hoşlanırdı. İnsanların kalplerine kin ve nefreti sokar korkunç kavgalara ve savaşlara sebep olurdu. Adam öldürmekten, kesip parçalamaktan heyecan duyardı. Gittiği her yere ölüm ve felaket götürürdü. Bu sebeple tanrılarda olduğu gibi insanlar arasında da sevilmeyen bir tanrıydı.

Ares görsel olarak baştan aşağı silahlı ve güçlü bir savaşçı olarak tasvir edilir. Sakallı, kısa saçlı, kalın enselidir. Gösterişli adalelere sahiptir. Yanında daima mızrak, kısa kılıç veya kalkan taşır.

Ares ile Aphrodite arasında bir ilişki vardır:

Aphrodite’in kocası Hephaistos Aphrodite’in yanında ayrılır ayrılmaz yanına gider ve onunla birlikte olur. Bu sırada kapıya da Alektryon’u bekçi olarak diker. Bir gün Alektryon uyuyakalır ve güneşin doğmasıyla birlikte Hephaistos ilişkilerini öğrenir. Ares ve Aphrodit’e bir ders vermek ister. Bronz bir ağ örerek tavana astırır. Yatağa girdiklerinde Hephaistos ağı bırakır ve onları suçüstü yakalar. Tüm tanrıları da onlara bakıp gülmeleri için çağırır. Ares Alektryon’u horoza çevirerek cezalandırır.

Aphrodite ile üç tane çocuğu olur “Deimos” (Dehşet), “Phobos” (Korku) adında iki oğlu ve “Harmonia” (Uyumluluk) adında bir kızı olur. Ares’in bir başka oğlu Pelopei’dan olma Kyknos’tur. Önüne geleni öldürür ve ölüleri babasına sunar. Bir gün karşısına Heracles çıkar. Diğerleri gibi onu da kolayca öldürebileceğini sanar ancak Heracles onu öldürür. Oğlunun öcünü almak için Heracles’in karşısına çıkar ancak Heracles Ares’i de yenilgiye uğratır.