Sarımsağın faydaları nedir?

(21 oy) 4/5 4774
Yorum Yaz


Sarımsak ağız kokusuna neden olması sebebiyle çok tercih edilen bir besin değildir. Fakat sarımsağın tansiyonu dengelemek, kalp sağlığını korumak gibi sağlığa birçok faydalarından yararlanabilirsiniz. Sarımsağın faydaları şunlardır:

Sarımsak kolesterolü düşürür

Yapılan araştırmalarda sarımsağın kolesterolü düşürdüğü ve kalp ve damar sağlığına yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Sarımsak ayrıca vücuttaki stresi azaltır ve kan pıhtılaşmasını önler.

Sarımsak bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

Sarımsağın bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi olduğu için nezle gibi hastalıklardaki enfeksiyon riskini azaltarak bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

Sarımsak Alzheimer’a iyi gelir

Vücudumuzda bulunan serbest radikaller, yaşlanma sürecini hızlandıran hücrelerdir. Sarımsak bu hücreleri önleyerek yaşlanmayı yavaşlatır ve böylece yaşla birlikte ortaya çıkan Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Sarımsak zehirlenmelere karşı korur

Sarımsak, yüzyıllardır zehirlenmelere karşı mücadelede önemli bir gıda olmuştur. Sarımsak zehirlenmeden zarar görmüş organları tedavi etmede kullanılır.

Sarımsak kemikleri güçlendirir

Sarımsak, kemikleri güçlendirir, menopozla birlikte ortaya çıkan kemik erimesini önler.

Sarımsak iltihap ve bakterileri öldürür

Sarımsak, metabolizmayı bakteri ve virüslerden koruyarak enfeksiyondan kaynaklanan hastalıkların oluşmasını engellemeye yardımcı olur. Sarımsağın doğal bir antibiyotik özelliği de vardır.

Sarımsak yorgunluğu ortadan kaldırarak enerji verir

Sarımsağın, yorgunluğu gidermek ve kasları gevşetip rahatlatmak gibi özelliği vardır. Yapılan antrenmanlardan sonra göğsümüzde kalbin olduğu yere sarımsak yağı ile masaj yapılırsa, antrenman sonrası kalbin daha az yorulması sağlanır.