Samsun mutfağı yemekleri

(0 oy) 0/5 13
Yorum Yaz


Karadeniz’in tam ortasında yer alan Samsun ili, çok yüksek olmayan plato ve dağlardan oluşan toprak yapısına sahiptir. Doğu Karadeniz’e göre yağışların daha az olduğu kentte, kışlar kıyı kesimlerinde ılık, yazlar ise daha çok kurak geçmektedir. Samsun ili, Karadeniz Bölgesi’nin sanayi, ticaret, eğitim, sağlık, ulaşım ve ekonomi alanlarında en gelişmiş şehri olarak nitelendirilmektedir. Bisiklet gezilerinden yamaç paraşütüne, yürüyüşlerden deniz eğlencelerine, kaplıcalarından atlı sporlara, kar sporlarından golf ve tenise kadar birçok etkinliğin bir arada yapıldığı turizm merkezidir. Samsun mutfağı bu zenginlikleri taşıyan farklı yemekleri ve kültürü kapsayan bir mutfaktır

Samsun mutfağı yemekleri

Türk mutfak kültürü içerisinde önemli bir yere sahip olan Samsun mutfağı, Karadeniz, Anadolu, Kafkas ve Balkanların izlerini taşımaktadır. Mısır ve buğday en çok tüketilen tarım ürünlerindendir.

Terme ve Bafralı girişimcilerin önderliğinde büyük şehirler başta olmak üzere ülke genelinde ün kazanmış olan Samsun pidesi olarak da bilinen Bafra pidesi şehrin en bilinen yiyeceğidir. Kaz tiridi, Samsun pidesi, çerkez mantısı, keşkek, samsun simidi ve çakallı menemeni Samsun mutfağının öne çıkan lezzetleri arasındadır.

Çarşamba kıvratması, Bafra nokulu ve bafra lokumu Samsun ilinin en bilinen tatlılarıdır.