Röpteşambır nedir? Ropdöşambır tarihi

(8 oy) 4/5 8407
Yorum Yaz


Sevgili dostlar geçenlerde internette Beyazıt Öztürk’ün Candan Erçetin’e verdiği cevapta yer alan “Nuri abi sen de çıkar şu röpteşambırı” ifadesi çok dikkatimizi çekti. Bir taraftan bu kelimenin dilimize olan uzaklığı dikkatimizi çekerken, kelimenin okunuşundaki enteresanlık ve Nuri Aliço’nun eline viski almış, ağzında puro ve üzerinde de röpteşambırlı halini zihnimize getirince çok güldük. Bu nedenle röpteşambırın ne olduğunu sizler için araştırmaya çalıştık. Konu hakkında türkçe sitelerde yeterince bilgi bulamamamıza rağmen, kimi yabancı sitelerde röpteşambırın ne olduğuna dair ilginç bilgilere rastladık. Ve bu bilgileri siz okuyucularımızla paylaşmak istedik. İşte Röpteşambır nedir? Ropdöşambır tarihi

ropdöşambır

Robdöşambr nedir?

Röpteşambır Türk Dil Kurumuna TDK göre okunuşu  ropdöşambır  : Erkeklerin evde üstlük olarak giydikleri giyecek olarak tanımlanıyor. Kelimenin tam açılımı Fransızca ve “robe de chambre” şeklinde. Tam olarak dilimize çevirdiğimizde oda elbisesi olarak karşımıza çıkıyor. Biz buna kısaca sabahlık diyebiliriz aslında.

Robe de chambre orijinal ismine sahip olan bu isim röpteşambır olarak yazılıp röpdeşambır olarak da okunmaktadır.

Ropdöşambır tarihi

Röpteşambırın tarihçesine baktığımızda kullanım alanının az olması nedeniyle çok sonraları ortaya çıkan bir giysi olduğunu görüyoruz.Bu giysi Madam Montespan tarafından keşfedilmiştir. Giysinin ortaya çıkarılma amacı hamile kadınların gebeliklerini gizlemek isteğidir. Avrupa’da 18. Yüzyılda günlük yaşama göre çok basit bir giysi olarak görülüyordu. 19. Yüzyılın başlarında ise siyah tonlara sahip ve sabahlık olarak düşünülen bir giysi olarak kabul gördü. Ropdöşambır daha sonraları hem erkek hem de kadının giyebileceği bir unisex giysi olarak kabul gördü. Bu giysiye kimi ülkelerde “suçsuz” (innocent) adı da verilmektedir.

Edrne Boursault moda kelimeleri adlı komedisinde röpteşambır için şu dörtlüğü yazmıştır:

Bir sabahlık, genişçe uzanıyor,

Kemersiz, ve lakayt bir şekilde.

Bazı çocukların yüzlerine esinti veriyor,

Ki suçsuz adını da verirler ona  ve büyük bir buluştur.

Çeşitli dillerde röpteşambırın anlamı 

  • İspanyolca röpteşambırın anlamı: albornoz, bata
  • İngilizce röpteşambırın anlamı: Morning robe
  • İtalyanca röpteşambırın anlamı:Vestaglia
  • İsveçce röpteşambırın anlamı : Morgonrock
  • Fransızca ropdöşambır anlamı: Robe de chambre

Dikkat edilirse röpteşambır ismi İspanyolcada albornoz ile karşılanmış. Nitekim her iki giysi de birbirine benziyor. Bu sözcüğün de etimolojik olarak Arapçadan geldiği biliniyor.