Rize mutfağı yemekleri hakkında bilgiler

(0 oy) 0/5 50
Yorum Yaz


Rize, Karadeniz’e kıyısı, akarsuları ve yağmurlu iklimi ile otantik bir mutfak kültürüne sahiptir. Bölgenin coğrafi ve iklimsel nedenlerinden dolayı tarımsal üretim imkanlarının kısıtlı olması, mutfak kültüründe yer alan bir ürünü farklı şekillerde kullanmayı zorunlu kılmıştır. Rize mutfağı yemekleri son zamanlarda, halk dönüşümler geçirse de, özellikle köylerde geleneksel yapısını korumayı sürdürmektedir. Bölgedeki tarım alanlarının darlığı ve iklim koşulları nedeniyle sınırlı sayıda sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Arıcılık ve bal üretimi hala yaygınlığını sürdürürken, pekmez üreticiliği de devam etmektedir.

Rize mutfak kültürü

Rize mutfak kültüründe geçmişten gelen mısır yetiştiriciliği sebebiyle mısır ve mısır unu önemli bir yer tutmaktadır. Benzer şekilde karalahana sevilen ve birçok yemeği yapılan önemli bir sebze olmaktadır. Rize mutfağında yaygın olarak kullanılan bir diğer sebze ise fasulyedir. Sebzeler dışında yörede azda olsa yetiştirilen büyük baş hayvanların etleri de yöreye özgü bir tat yaratmaktadır. Özellikle kavurma Rize mutfağının önemli bir lezzeti olmaktadır. Kavurma sabah kahvaltısı olarak sıcak tüketilebildiği gibi, soğuk olarak da yenilebilmekte, nişan ve düğün yemeklerinde de yaygın olarak tercih edilmektedir.

Rize Yöresel Ürünleri

Bunların yanı sıra, hamsi bölgede en önemli tüketim kaynağı olup, birçok çeşidi ile Rize mutfağında yer almaktadır. Bölgede, hamsili ekmekten köftesine, çorbasından pilavına kadar yirmiden fazla farklı yemek çeşidi hazırlanabileceği belirtilmektedir. Ayrıca, Rize’nin zengin endemik bitki örtüsüyle kaplı olan Anzer Yaylası’nda üretilen Anzer balı ise dünyanın en özel ballarından birisidir. Bu bal sınırlı miktarda üretilmekle birlikte, pek çok hastalık için de bir şifa kaynağı olduğu ifade edilmektedir. Rize’de yıl içerisinde çoğunlukla kapalı ve yağışlı bir hava görüldüğünden dolayı, yiyeceklerin kurutulup saklanması pek mümkün değildir. Bu durum turşu ve salamura yapımını ön plana çıkmaktadır. Genel olarak bakıldığında,

Rize yöresel mutfağında yer alan yöresel yiyecekler aşağıda sıralanmaktadır.

Rize Mutfağı Çorbaları

Hamsi çorbası, karalahana çorbası, korkota çorbası, lobya (fasulye) çorbası, kabak çorbası, gapi çorbası.

Sebze ve Ot Yemekleri

Lahana sarması, lahana rohtikosu, muhlama, turşu kavurma, fasulye kavurma, pazı dolması, ısırgan yemeği, pazı kavurma, hoşmer, papara, kaygana, tomara tavası, çumur, fındık dolması, haşıl.

Et Yemekleri

Kavurma, güveç.

Su Ürünleri Yemekleri

Hamsi kuşu, hamsi köftesi, hamsili pilav, hamsi güveci, ormanlı hamsi, hamsi salamurası, hamsili kaygana, palamut ekşilisi, kiremitte hamsi, pilikide hamsi, hamsi tava.

Hamur İşleri

Mısır ekmeği, hamsikoli (hamsili ekmek), hamsili pide, ekmek aşı, koloti böreği.

Tatlılar

Kabak tatlısı, kabak sütlacı, laz böreği, laz aşuresi, pekmezli aşure, enişte lokumu, pekmezli kabak, pepeçura, herse, paluze, termoni, ekşaşi.(Esra cesur-YLT)