Popüler diyet çeşitleri ve listesi

(34 oy) 4/5 86018
Yorum Yaz


Sevgili burclar.net okurları obezite çağımızın en önemli problemlerinden birisi. Kişiler bir taraftan kilo alırken diğer taraftan bu kiloları verebilmenin yollarını arıyorlar. Bu haberimizde en popüler diyet çeşitleri ve listesi hakkındaki haberimizi sizlere sunuyoruz. İşte sizin için hazırladığımız diyet çeşitleri listesi:

Dukan diyeti

Diyet çeşitleri arasında bulunan ve listemizin ilk sırasında olan ve Dr. Pierre Dukan’ın tasarladığı Dukan diyeti 35 yıllık klinik deneyiminin ürünüdür. Birbirini izleyen 4 evreden oluşur. İlk 2 evre protein bakımından zengin besinleri içerir. 3. evrede ekmek ve meyve gibi karbonhidrat kaynakları ödül olarak verilir. Son evrede bazı sebzeler, muz, üzüm, kiraz dışında meyveler ve ilk 2 evredeki proteinden zengin besinler yer alır.

Dukan diyetinin aşamaları ayrıntılı olarak şu şekildedir:

İlk aşama

Kısa, hızlı ve hemen sonuç alınan atak aşamasıdır. Bu aşamada diyet çok hızlı ağırlık kaybı sağlayan 72 çeşit yüksek proteinli besinden oluşmaktadır. Öğünlere bölersek kahvaltı için yumurta, öğle yemeğinde balık ve akşam yemeğinde biftek yenilmektedir. Diğer besinler ise yağsız derisiz tavuk, hindi eti, yağsız jambon, yengeç ve midye gibi deniz ürünleri, yağsız peynir ve yağsız süttür. Baharat, limon, sirke ve soya sosu kullanılabilir. Diyete katkı sağlaması için her gün 2 çorba kaşığı yulaf ve günde en az 2 litre su, şekersiz çay, bitki çayları içilmektedir. Diyeti uygulama süresi; 10-20 kg arasında bir ağırlık kaybı hedefleyen kişiler için 5 gün, 10 kg’dan az hedefleyenler 3 gün ve 5 kg’dan az hedefleyenler için ise 1 gün yapmaları uygundur.

İkinci aşama

Seyir aşamasıdır. Bu aşama gerçek ağırlık kaybının yaşandığı aşamadır. Bu aşama sırasında diyette saf protein seçenekleri bulunmaktadır. Bu protein seçeneklerinde ise 28 çeşit sebze önerilmiştir. Bazı günler sebze ve protein bazı günlerde ise sırf protein yenilmiştir. Sebzeli günlerinde sınırsız sebze tüketme hakkı vardır.

Üçüncü aşama

Konsolidasyon aşamasıdır. Her gün protein ve sebze yenilebilen aşamadır. Bunun yanında biraz meyve, 2 ince dilim tam buğday ekmeği ve yağsız peynir yenilmektedir. Bu aşamaya gelmenin bir ödülü olarak ise haftada 1­2 gün karbonhidrat tüketmek serbesttir. Haftada 2 öğün ise kutlama kapsamında istenilen herhangi bir şey tüketilmektedir.

Dördüncü aşama 

İstikrar aşamasıdır. Haftanın belirlenen bir gününde sadece protein bazlı beslenilmektedir. Bunun dışındaki günlerde ise yağlı besin tüketimi haricinde istenilen besinler yenilebilmektedir.

Karatay diyeti

Dr. Canan Karatay tarafından oluşturulan diyet, protein ağırlıklı diyet çeşitleri arasında yer almaktadır. Diyette 2 temel nokta vardır. Bunlar: Az az ve sık yeme yerine sadece 3 ana öğün tüketme ve ekmeği hayatımızdan tamamen çıkarmaktır. Temel görüş az ve sık yemenin insülin salınımı ve dolayısıyla yağ depolanmasını arttıracağı şeklindedir.

Karatay diyetinde tüm şeker ve şekerli gıdalar, tatlandırıcılar, diyabetik ürünler, tahıl unu ve bunlar ile hazırlanmış besinler, ekmek, kavrulmuş kuruyemişler, pişmiş havuç, patates, pirinç, üzüm, kavun, karpuz, incir, hazır alınan tavuk, salam, sosis, sucuk ve yumurta, diyet ve light içecekler dahil her türlü meşrubat, neskafe, alkollü içecekler, meyve içerikli yoğurt, öğütülmüş tahıl, ayçiçek yağı, hazır katı yağlar, mısır özü yağı yasaktır. Bulgur, armut, elma, ayva, mandalina, çilek, erik, kiraz, portakal gibi glisemik indeksi düşük besinler tüketilmelidir. Doğal tavuk, işlenmemiş doğal ürünler, pastırma ve doğal yumurta tüketilmelidir. Evde mayalanmış yoğurt, ev yoğurdu ile hazırlanmış ayran, soda, Türk kahvesi ve filtre kahve tüketilmelidir. Fındık yağı, zeytinyağı ve ev yapımı tereyağı tüketilmelidir Öğünlerden doymadan kalkmak ve ara öğün yapmak yasaktır. Salata, sebze, bakliyat, et ve balık tüketilmelidir. Karatay diyetinde akşam 19:00 ve 20:00 „den sonra atıştırmak yasaktır. Bu saatlerden sonra yalnızca çay, bitki çayı, maden suyu ve ayran içilebilir. Günde en az 2 litre su içilmelidir. Günde en az 30-45 dakika yürüyüş yapılmalıdır.

Atkins Diyeti

Karbonhidrat alımını kısıtlayıp yüksek protein ve yağ alımını öneren diyet çeşitlerinden bir tanesidir. Karbonhidratın günlük alımını 20 gr ile sınırlandırır. Et, balık, tavuk, deniz ürünleri gibi yüksek protein içeren besinlere yer verir. Çok küçük miktarlarda pirinç, mercimek, meyve kullanılabilir.

Paleolitik – Taş devri diyeti

İnsanın genetik yapısının modern yaşamın beraberinde getirdiği diyete uygun olmadığını savunur. İşlenmiş ve doğal olmayan besinlerin tüketiminin genlerle olan uyumsuzluğunun şişmanlığa ve diabet, koroner kalp hastalığı gibi bazı hastalıklara sebep olduğunu iddia eder. Bu hastalıklardan ve şişmanlıktan korunmak için de 5- 10 bin yıl öncesindeki gibi beslenilmesi gerektiğini savunur. Şeker, beyaz un, tuz kesinlikte yasaktır.

Glisemik İndeks (GI) Diyeti

Glisemik indeksi yüksek besinlerin diyetten çıkarılmasına dayalıdır. Düşük glisemik indeksli besinlerin kan şekerini daha yavaş yükseltmesinin uzun süreli tokluk hissi yaratacağını ve buna bağlı ağırlık kaybını savunur. Patates, makarna, pilav, havuç, pancar, mısır diyetten çıkarılır.

Pritkin diyeti

Vejeteryan tipi, düşük yağlı ve yüksek posalı diyet çeşitlerinden bir tanesidir. Enerjisi yaklaşık 700-1200 kkal/gün civarındadır. Enerjinin karbonhidrattan gelen oranı % 65, proteinden gelen oranı % 25 ve yağdan gelen oranı ise %10’dur. Bu diyet B vitamini ve kalsiyum açısından yetersizdir .

Beverly Hills – Hollywood Diyeti

Tek besine (meyveler) dayalı bir diyettir. Enerjisi yaklaşık 900 kkal/gün civarındadır. Enerjinin karbonhidrattan gelen oranı %95, proteinden gelen oranı %5 ve yağdan gelen oranı ise % 0’dır. Bu diyette protein, vitaminler (B grubu vitaminler) ve mineraller (kalsiyum, çinko, demir, fosfor, magnezyum) yetersiz bulunmaktadır.

Hollywood diyeti 3 ana ve 1 ara öğün önermektedir. Şekerli yiyecekler kesinlikle tüketilmemelidir. Saat 20:00’ den itibaren kesinlikle bir şey yenilmemelidir. Yenilen besin sadece bir tabak tüketilmelidir. Hollywood diyetinde patates, pirinç, havuç, muz, ananas, işlenmiş şeker, işlenmiş tüm beyaz un ürünleri, alkol, bal ve dondurma yer almamaktadır.

İsveç diyeti

Diyet çeşitleri arasında yer alan ve yaklaşık 1 hafta uygulanan ve haftada 2-3 kg ağırlık kaybına neden olan çok düşük kalorili (yaklaşık 500 kkal) bir diyettir. İsveç diyeti tamamıyla protein tüketmeye odaklanmış bir diyet türüdür. İsveç diyetinin hedefi özellikle yüksek protein tüketme ile metabolizmayı hızlandırma ve buna bağlı olarak ani kilo verdirme üzerinedir. Bu diyette kesinlikle tüketilmemesi gereken besinler vardır. Bunların başında gazlı içecekler gelmektedir. İsveç diyetinin en önemli özelliği 6 günden az, 13 günden fazla uygulanamamasıdır. Bu diyetin önemli özelliği çok az kalori alınması ve buna bağlı olarak metabolizmayı hızlandırıcı besinler içermesidir. Örnek vermek gerekirse çay yasaktır ama çayın yerine yağsız kahve içilebilir. Protein grubu dediğimiz et, tavuk ve balık grubuna ağırlık verilmiştir. Öğlen ya da akşam öğünlerinde yine güne göre değişmekle birlikte protein tüketimi olmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Bkz: İsveç diyeti

Tek Tip Besine Dayalı Diyet Çeşitleri

Lahana çorbası diyeti, domates diyeti, soğan çorbası diyeti tek tip besine dayalı diyet çeşitleri örneklerindendir. Bu diyetlerle günlük enerji alımı yaklaşık 600 kkal civarında olup diyet posası (lif) tüketimi fazladır.