Olimpos tanrılarının ve göklerin kraliçesi: Hera

(1 oy) 5/5 231
Yorum Yaz


Hera’nın kelime anlamı “Hanımefendi” dir. Bu ismi büyük bir şehir olan Argos’un geçmiş halklarından almıştır. Titan Kronos ve Rhea’nın kızlarından biridir. Zeus’un kız kardeşi. Aynı zamanda karısıdır. Olimpos Tanrılarının ve göklerin kraliçesi Hera’dır. Roma mitolojisindeki adı Juno’dur.

Zeus’un eşi olmasının yanı sıra, aynı zamanda evlilik, kadın ve doğum tanrıçasıdır. Doğum sırasında kadınların yardımcısı olarak bilinir.

Hera gençlik dolu olmakla birlikte görkemli, haşin, anaç, en güçlü, en cesur ve en güzel tanrıça olarak betimleniyordu. Hatta Aphrodite’den bile daha güzel olduğu söyleniyordu. Görsel olarak ise Hera, uzun siyah kıvırcık saçlı, fildişi gibi beyaz tenli, mavi iri gözlü ve uzun boylu olarak betimleniyordu. Çoğu zaman yüksek bir taht üzerinde oturmuş olarak, elinde çoğalmanın sembolü olan nar, diğer ucunda kuğu kuşu bulunan bir hükümdarlık asası bulunurdu. Sembolleri, nar, zambak, inek, akrep ve en önemlisi tavus kuşudur.

Hera Zeus ile evlenmeden önce, ıssız bir yerde yalnız başınayken Zeus omzuna bir kuğu kuşu olarak geldi ve kondu. Hera onu ısıtmak için eline aldı ve göğsüne koydu. Zeus Hera’ya evlenme teklifi etti ve Hera kabul etti. Hera göklerin kraliçesi, baş tanrının karısı ve Olimpos’un Valide Sultan’ı olarak kaldı. Olimpos’un en güzel ve en çok hürmet gören tanrıçasıydı.

Zeus’la Hera’nın oldukça fırtınalı bir evlilikleri vardı. Zeus çapkınlık yapmak için yeryüzüne indiği zaman, Hera hiddet ve kıskançlığından adeta deliye dönüyordu. Hera Zeus’u bir kere terketti ancak Zeus onu hileyle geri kazandı. Hera Zeus’a her konuda karşı geliyordu. Hera aşırı kıskançlığından dolayı zamanını Zeus’un sevgililerinin ve onların çocuklarının peşine düşerek geçirdi ve onlara karşı hep acımasız oldu. Hera, Zeus’un sevgilisi olan Kallisto’yu bir ayıya Io’yu ise ineğe çevirmiştir. Zeus’un insanlardan olma, yarı tanrı çocuklarına sürekli acı çektirmek için uğraşmıştır.

Fırtınalar çıktığı ve gök gürültülerinin coştuğu zamanlarda Hera ve Zeus’un kavga ettikleri sanılırdı. Zeus, Hera’ya ona karşı geldiği için çok kez ceza vermiştir. Bir defasında onu dövüp, vücudunu yara bere içinde bıraktıktan sonra onu korumak isteyen Hephaistos’u da Olimpos dağından aşağı fırlatmıştır.(D.Karapınar-YLT)