Monet İzlenim: Gün Doğumu

(0 oy) 0/5 44
Yorum Yaz


Empresyonizm toplumun tüm sınıflarında kendisini hissettirmiştir. Toplumun bakış açılarını değiştirerek yaşamlarını şekillendirmiştir. Empresyonizm resim alanında bir dönüm noktası olmuş, modernizme etkisi olmuştur. Bu dönem çalışmalarından ışık ve renk en önemli iki unsurdur. Renk sabit değildir, ışığın etkisi sürekli değişkendir. Güneş ışığı empresyonizm sanatçılarının çalışmalarında belirleyici bir unsurdur. Sergilenen çalışmalar arasında akıma adını veren, empresyonist sanatçılar içinde en özgün olan Claude Monet İzlenim: Gün Doğumu çalışması, alışılmamış fırça tuşları ve renklerle ışığın çözümlenmesi ile 19. yüzyıla damgasını vuran, dönemi anlatan önemli bir çalışma olmuştur”.

İzlenim: Gün Doğumu

Monet  İzlenim: Gün Doğumu çalışmasında dönemin özelliği olan kahve tonları mor, turuncu ve gölge alanlarında yeşil kullanarak, bu renklerin puslu tonlarını tercih etmiştir. Resimdeki derinliği fırça vuruşundaki kararlılık ve cesaretle tuvalle yan yana attığı çizgisel lekelerle ve puslu renklerin tonlarıyla derinliği sağlamıştır.

Renoir, Monet’in bu çalışmasında “Bir gün Monet’in paletinde siyah yoktu, onun yerine mavi kullandı ve Empresyonizm de doğmuş oldu” sözü dikkati çekmiştir. Monet bu çalışmasında, bir tan vaktinin gökyüzündeki ve denizin yüzeyinde meydana gelen ışık görünümlerini tespit ederek yeni bir estetik anlayış ortaya koymayı başarmıştır. Limanın somut olmayışı, gerçekçi bir yansımadan çok çalışmadaki renklerle verilen derinliğin ön plana çıkmıştır.