Meksika Mutfağı Hakkında Genel Bilgiler

(0 oy) 0/5 772
Yorum Yaz


Sevgili okurlar dünya mutfakları arasında önemli bir yer tutan Meksika mutfağı yemekleri hakkında genel bilgiler ve Meksika mutfağının nasıl oluştuğuna dair yazımızı siz burclar.net okurlarımıza sunuyoruz.

Meksika Mutfağının Temelleri

Meksika mutfağının temelleri, Meksika ve Orta Amerika’nın henüz kolonize edilmediğinde M.Ö. 7.000 yıllarına kadar uzanmaktadır. O zamanlar yerli halk yabani hayvanları avlayarak ve bitkiler toplayarak hayatta kalmıştır. Meksika yemeklerinin geçmişi uzun ve çeşitli olduğu bilinmektedir. Otantik Meksika mutfağı yemekleri orijininin Maya Kızılderililerinden geldiğine inanılmaktadır. Geleneksel olarak göçebe avcılar ve toplayıcılardan oluşmaktadır. Fasulye ezmesiyle birlikte mısır ekmeği ortak bir besin öğesi olup yabani hayvanlar, tropik meyveler ve balıklar da tüketilmektedir.  İlk mısır koçanı küçüktü, uzunluğu bir santimetreden biraz fazlaydı, ancak kaynak suyuyla sulama ile mısırın boyutu sonunda büyümüş ve verimli olmuştur.

Meksika Mutfağının Oluşumu: Mısır ve Kırmızı Biber

Meksika mutfağının da birçok ülkede olduğu gibi oluşumunda farklı toplumların katkısı bulunmaktadır. Bölgenin eski yerlileri Aztekler, Zapotekler, Mayalar ve İspanyol koloni devrimi sonrasında Arap, Fransız ve Karabik geleneklerinin etkisinde kalarak oluşmuştur. Meksika, kakao, vanilya, avokado, yer fıstığı, domates, kırmızı biber ve mısır gibi tüm dünyaya yayılmış bazı bitkilerin anavatanıdır. Geleneksel olarak hemen hemen bütün yemekler mısırla yapılır. Mısır’ın önemini vurgulamak için, Aztekler tarafından mısır tanrısı yüceltilmiştir.

Mısır’ın yaygın kullanımından sonra ise kırmızı biber gelmektedir. Bunların yanı sıra yemeklerde su kabağı, fasulye ve bölgeye göre yaban domuzu, tavşan, kemiriciler ve hint kertenkelesi iguana kullanılmaktadır. Kırmızı biber, Meksika mutfağının tarihinde vazgeçilmez bir rol oynamaktadır. MÖ 7.500’den bu yana dünyanın bu bölümünde tüketildiğini gösteren kanıtlar bulunmaktadır. M.Ö. 6.000 dolaylarında biber evcilleştirilmiş ve Colomb seyahatlerinde kırmızı biber ile karşılaştıktan sonra, ticareti yapılan bir ürüne dönüşmüş ve halkın tedavisinde kullanılmıştır.

Meksika Mutfağına İspanyol Etkisi

1521 yılında İspanya, Meksika’yı istila ettikten sonra, Meksika mutfağı yemekleri üzerinde İspanyol ürünlerinin etkileri görülmeye başlamıştır. Kuzu, domuz, tavuk, keçi ve inekler gibi yeni canlı hayvanları tanıtmışlardır. İspanyollar süt ürünleri, sarımsak, buğday, tarçın ve baharatları getirmiştir. Meksika halkı, Karayipler, Güney Amerika, Fransız, Batı Afrika ve Portekiz gibi diğer birçok mutfağın asimilasyonunu görmüştür. Ancak, günümüzde Meksika mutfağı yemekleri farklı olduğundan, yemekler bölgeden bölgeye değişmektedir. Soğan, sarımsak, narenciye, şeker kamışı, buğday, pirinç, tavuk, sığır eti ve en önemlisi domuz eti halkın mutfağına girmiştir.

Günümüzde Meksika Mutfağı

Günümüzde Meksika mutfağı, yerli ve İspanyol mutfağının bir karışımından oluşmaktadır. Fasulye, mısır ekmeği ve kırmızı biberi hala bulunmakta, ancak bunlar şimdilerde genellikle biraz et ve peynirle servis edilmektedir . 19. yüzyılda Meksika mutfağında Fransız etkileri görülmeye başlanmıştır, bu da sığır etine öncelik tanınmasına yol açmıştır. Bu dönemde yemek yapmak için kullanılan domuz ve tereyağının yerini zeytinyağı almıştır. Meksika mutfağı yemekleri üzerinde etkisi olan Fransız yemekleri ise; Bano Maria (Fransızca: bain marie), Bolavanes, Bolillos ve diğer tatlı ekmekler olmuştur . Kuzey-güney boylamında uzanan ülke, bölgelere ayrılmakta ve ürün çeşitliliği bakımından da farklılıklar göstermektedir.

Meksika’nın ana ürünleri arasında şeker kamışı, mısır, sorgum, buğday, kuru fasulye, soya fasulyesi, pirinç, arpa, kahve, taze meyveler, şeker ve domates bulunmaktadır. Toplam arazilerin üçte birinden fazlası mera için uygundur. Meksika’nın yetiştirdiği hayvanlar arasında sığır, domuz, keçi, koyun, at, eşek, katır ve tavuk bulunmaktadır. Ayrıca, avokado, mısır, fasulye, nohut, patates, mango, çilek, papaya, muz, limon ve lime gibi mahsuller yetiştirilmektedir. Diğer önemli ürünleri şurup, sirke, posa ve alkollü içecek üretmek için kullanılan agave’dir. Yemeklerinde çikolata, biber, baharat, otlar, yer fıstığı, tohumlar ve içeriklere sahip sosları görmek mümkündür. Tarım ürünlerinin yanı sıra kılıçbalığı, ton balığı, levrek ve kabuklu deniz ürünleri bulunmaktadır. Meksika halkının yiyeceklerinde Avrupa ülkelerinin etkilerinden önce mısır, agave, frenk inciri, balkabağı, kakao, biberler ve fasulye bulunmaktadır. Biberler taze ve kuru olarak ikiye ayrılmıştır. Taze biberler; chilaca, habanero, jalapeno, poblano ve serranodan oluşmaktadır. Kuru biberler; ancho, cascabel, chilhuacle negro ve rojo, chili de arbol, chiltepin, chipotle ve pasilladan oluşmaktadır.

Bölgelere Göre Meksika Mutfağı

Meksika mutfağı, Kuzey Meksika (Northern Mexico), Orta Meksika (Central Mexico), Güney Meksika (Southern Mexico) ve Meksika Körfezi (Gulf of Mexico), Yucatan Yarımadası (Yucatan Peninsula), Pasifik kıyısı (Pacific Coast) ve Paia Yarımadası olmak üzere altı bölgeye ayrılabilmektedir.

  • Kuzey bölgesi et ve peynirleriyle iyi bilinmekte;
  • Kuzey Pasifik kıyıları daha fazla meyve ve sebze yetiştiriciliğiyle;
  • Baja bölgesi daha fazla pilav, domuz eti ve sosis içermekte; Güney Pasifik kıyısında çok çeşitli biber, tavuk ve peynir yetiştirilmekte;
  • Güney bölgesi, mısır ve baharatlarıyla iyi bilinmekte;
  • Körfez bölgesi ise mısır ve vanilyalarıyla bilinmektedir.

Meksika’nın çeşitli bölgeleri arasında farklılar olmasına rağmen, Meksika mutfağı yemekleri renk ve çeşitlilik bakımından zengindir.

  • Okyanus kıyıları boyunca uzanan alanlar bolca mariscos (deniz ürünleri yemekleri) ile ünlüdür.
  • İç ve dağlık alanlar güveç, karışık soslar ve mısır bazlı tarifler ile ünlüdür.
  • Çöl alanlarında çeşitli lezzetler yetişmektedir. Örneğin; Bazı çöl bölgelerinde, çeşit çeşit kaktüs bitkileri içeren sayısız lezzet bulunmaktadır.

Mutfak sanatlarına katkısı düşünüldüğünde, her bir köşesinde farklı bir lezzeti barındırdığı görülmektedir.

Meksika Mutfağı İçecekleri: Tekila

Alkollü içecekler ‘octli’ veya ‘pulque’, agav (maguey) bitkisinden yapılmaktadır. Aztek’ler döneminde bu önemli bir bitkiydi, ancak muhafaza (koruma) etme endişeleri yüzünden bugünkü kullanımı nadirdir. Aztekler, mısır içeceği yapmışlar ve bugün Meksika’da aynı içeriğe sahip içecekler yapılmaktadır. Geçmişten günümüze kadar uzanan diğer alkollü içecekler ise tekila ve mısır şekeriyle fermante edilen biradan oluşmaktadır. Meksika dünyanın en büyük kahve üreticilerindendir, dünyanın doğal kahve üretiminin neredeyse % 60’ı burada üretilmektedir. Fakat Meksika’nın kahveyle tanışması 18. yüzyılın sonlarında İspanya’nın, Küba ve Dominik Cumhuriyetinden getirmesi sonucu ekilmesiyle olmuştur. Bunlardan başka ise rom, kanyak, kahve likörü ve sıcak çikolata’ da bulunmaktadır.

Meksika Mutfağı Yemekleri ve Tortilla

Meksika mutfağı yemekleri arasında olan, Meşhur Tortilla’nın geçmişi 12.000 yıl önceye dayanmaktadır. Maya efsanesine göre, ”ilk tortilla bir köylü tarafından aç kralın karnını doyurmak için yapılmış”. Anlamını, İspanyolca “yuvarlak pasta”dan gelen “torta” kelimesinden alan tortilla; mısır veya buğday unundan yapılan küçük boyda, ince, yuvarlak bir yufkadır.

Meksika Yemekleri

Diğer meşhur yemeklerinde ise, Fajita, Tamale, Buritto, Quesadilla, Enchilada, Tako çeşitler ve deniz ürünleriyle ünlü olduğu bilinmektedir. Meksika uzun zamandır güneş arayanlar ve yiyecek severleri çeken dünyanın en popüler tatil merkezleri arasında yer almaktadır. (M.Çakmak-YLT)