Maydonozun 10 faydası

(7 oy) 2/5 504
Yorum Yaz


Maydonuzu özellikle gençlerin çok yemesi önerilir. Maydanozun 100 gramı, 36 kalori. A, C, E ve K, B9 vitamini ve folik asit kaynağıdır. Aynı zamanda kalsiyum, potasyum ve demir mineralleri ile de zengindir. Burclar.net vitamin ve mineral kaynağı olan maydanozun 10 faydasını siz okuyucularımıza sunuyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

İçerdiği A, C, K vitaminleri ile folik asit minerali bağışıklık sistemini güçlendirir. İçeriğinde bulunan A vitamini aynı zamanda lenfosit ve beyaz kan hücreleri üzerinde çok faydalıdır.

Şişkinliği olanları rahatlatır

Gaz sorununuz varsa, birkaç çay kaşığı maydanoz suyu içip rahatlayabilirsiniz. 1 bardak kaynar suya maydanoz saplarını ekleyerek bunu gerçekleştirebilirsiniz. Maydanoz suyu ayrıca toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Kanser ve kalp hastalıklarına faydalıdır

İçerdiği A vitaminin öncül maddesi beta-karoten ve C vitamini antioksidan özelliğe sahiptir. Bu bakımdan serbest radikallerin oluşumunu engeller. Maydanoz aynı zamanda kalp hastalığı ve kansere karşı da koruyucu etkiye sahiptir. Folik asit içeriği ile kalp dostu sayılır, çünkü kalp krizi riskini artıran homosistein miktarının azalmasında yardımcı olur. Tansiyonu düşürür. K vitamini ve demir açısından zengin olan maydanoz vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar ve kanı temizler. Karaciğeri zehirli maddelerden arındırmak için de faydalıdır.

Kan şekerini düşürür

Araştırmalara göre, maydanoz şekeri olan hastalarda kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

İdrar söktürücü etkisi vardır

Maydanozun idrar söktürücü etkisi vardır. Bu özelliği sayesinde maydanoz böbrek taşı, safra kesesine iyi gelir ve bunlara ait enfeksiyonların tedavisinde yardımcı olur.

Diş ve diş etini korur

Diş ve diş eti hastalıklarına karşı koruyucu bir işlevi vardır. Ağız kokusunun giderilmesinde de etkilidir.

Mide bulantısını ortadan kaldırır

Maydanoz ciddi bir sağlık nedeni halde mide bulantısına da iyi gelir. Yaprakları ve sapı antiseptik olan maydanozun gaz yok edici etkisi de bulunmaktadır.

Artrit muayenesinde büyük rol oynar

Maydonozun beta karoten ve vitamin içeriği sayesinde iltihap önleyici  özelliği bulunmaktadır.

Göz sağlığı için faydalıdır

Maydanoz içerdiği beta-karoten sayesinde gözlerde retina sağlığını korur. A vitamini açısından zengin olduğu için göze faydası bilinmektedir.

Anti bakteriyel özelliği vardır

Klorofil içeren olan maydanozun anti bakteriyel özelliği vardır. Bu sayede ağız kokusunun önlenmesinde faydalıdır.