Manisa mutfağı yemekleri ve tatlıları

(0 oy) 0/5 11
Yorum Yaz


M.Ö. 3000 yıllarına dayanan tarihi geçmişiyle şehzadeler şehri olarak bilinen Manisa ili tarihi zenginliği il mutfağının gelişimine katkı sağlamıştır. Türk mutfağının izlerini taşıyan Manisa mutfağı, kendisine has yöresel lezzetlere de sahiptir. Süt ürünleri ve et ürünleri, meyve ve sebzeler Manisa mutfağı temelini oluşturmaktadır.

Manisa yöresel ürünleri

Manisa yerel halkının tamamına yakını tarım ve ormancılık ile uğraşmakta ve ekonomi genel itibariyle tarıma dayanmaktadır. Üzüm, pamuk, tütün ve zeytin yetiştiriciliğinde zirvede olup çekirdeksiz üzüm üretimi ile dünyada adından söz ettirmektedir. Sebzecilik ve meyvecilik ile gelişmiş olan Manisa ilinde yetişen tarım ürünleri; üzüm, karnabahar, kereviz, buğday, arpa, mısır, nohut, tütün, bakla, pamuk, susam, patlıcan, kabak, biber, pırasa, ıspanak, fasulye, lahana, kiraz, şeftali, kayısı, armut, badem, ceviz, nar, kestane, kavun ve karpuzdu.

Şehrin öne çıkan vazgeçilmez lezzet ürünlerinden biri de kırktan fazla baharat karışımından elde edilen ve şifa macunu olarak bilinen mesir macunudur. Mesir macunu geleneği Manisa ilinde Osmanlıdan günümüze ulaşmış ve her yılın Nisan ayında saçım festivalleri düzenlenmektedir.

Manisa mutfağı yemekleri

Kula usulü tarhana çorbası, Akhisar paça, bakla dizmesi, çivicik mantarı, börülce tarator, nohutlu mantı, galle, kula güveci, avukma kızartma, demirci keşkeği, Akhisar köfte, Alaşehir kapaması, Elbasan kebabı, Manisa kebabı, topalak, kapama, kukumak mantısı, mangır aşı, kaşık pidesi, şekerli pide, Akhisar katmeri ve Salihli odun köftesi Manisa mutfağının öne çıkan lezzetleri arasındadır.

Manisa mutfağı tatlıları

Höşmerim, pekmezli un helvası, kaymaklı kadayıf ve şambali Manisa ilinin en bilinen tatlılarıdır.