Malatya mutfağı hakkında

(0 oy) 0/5 4
Yorum Yaz


Ortadoğu, Orta Asya ve Mezopotamya’dan uzanan ticari yolların ortasında ve batıya geçit oluşturan bir konumda yer alması nedeniyle Malatya, tarihin her döneminde önemli bir yerleşim merkezi olmuştur. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Malatya ilini; havası, suları ve topraklarındaki bolluğuyla yeryüzünün tüm bağ ve bahçelerinden üstün bir şehir olarak anlatmıştır. Kayısı, kiraz, elma, armut, üzüm ve ayva meyveleri geçmişten bugüne Malatya’nın verimli topraklarında yetiştirilmeye devam etmektedir. İşte Malatya mutfağı bu iklim ve güzergah üzerine oluşmuş güzide bir mutfaktır.

Malatya ve kayısı

Dünyada yaklaşık 60 ülkede üretimi yapılan kayısı için Malatya ili başkent görevini üstlenmektedir. Şehrin güçlü ekonomik kaynağı olarak görülen Malatya kayısısı yeryüzünde üretilen kayısıların en lezzetlilerine sahip olmaktadır. Bu nedenle her yıl 100 bin ton kuru kayısı ihracatından 400 milyon dolar gelir elde edilmektedir.

Malatya mutfağı

Et ve bulgurun ana malzeme olarak kullanıldığı Malatya mutfağı’nda 70’ten fazla köfte çeşidi hazırlanmaktadır. Bulgurun boyutları ve hazırlanma şekillerine göre farklılık gösterdiği yöre mutfağında bu durum çeşitli türlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bunlar; baş bulgur, orta bulgur, yarma, çiğ köftelik ve sümüt gibi isimlerle sıralanabilir.

Malatya yemekleri

Analıkızlı, ekşili köfte, sıkma köfte, içli köfte, kiraz yaprağı köftesi, kuzu dolma, keloğlan köftesi, kağıt kebabı, incik kebabı, kaburga dolması, domatesli kebap, patlıcan tava, et tiridi, kömbe, patlıcan kavurması, kabaklı çimdik köfte, yumurtalı sıkma köfte, kurşun geçmez köftesi Malatya mutfağının öne çıkan lezzetleri arasındadır.

Malatya tatlıları

Kayısı dolması, pekmez helvası, dolandırma (tortor) ve un helvası Malatya ilinin en bilinen tatlılarıdır.