Londra’nın sembolü: Çift katlı kırmızı otobüs

(0 oy) 0/5 84
Yorum Yaz


Dünyadaki birçok ülkede iki katlı otobüsler görülebilir. Bununla birlikte, kırmızı Londra “çift katlı” (double decker), İngiliz başkentinin dünyaca ünlü bir sembolü haline geldi. Bugün, bu efsanenin nasıl başladığını öğreneceğiz. Londra’nın sembolü: Çift katlı kırmızı otobüs konulu ilginç yazımızı sunuyoruz:

Omnibus – Londra

Londra sokaklarında ilk otobüsler 1829’da keşfedildi. Omnibus adı verilen bu otobüsler atlar tarafından sürüldü. Omnibus’ta atlarla seyahat etmek pek hoş değildi. Çok yavaş hareket ediyordu ve tahta koltuklar çok sert ve huzursuzdu. Hızla bu sorunun çözümü için çok amaçlı araçlar, özel raylar üzerine tasarlandı. Bunlara “at tramvay” adı verildi.

Omnibus’un yapısı yavaş yavaş değişti. Atların çalışmasını kolaylaştırmak için yollara raylar yerleştirildi. Elektriğin keşfedilmesinden sonra atlara gerek kalmadı – tramvaylar devreye girdi. Atlara koşulmuş olan son toplu taşıma aracı 4 Ağustos 1914’te Londra sokaklarına katıldı. Bundan sonra, tüm otobüsler değiştirildi.

Routemaster – Londra

“Routemaster” (İngilizce’deki “yolların sahibi”), en popüler iki katlı otobüs olmaya devam ediyor. 1954 yılında kuruldu ve Şubat 1956’da Londra sokaklarına çıktı. O zamandan beri, Routemaster Londra’nın popüler bir sembolü haline geldi.

Popülerliğinin sebeplerinden biri eşsiz tasarımıdır: Routemaster’ın kapısı yoktur, açık arka platformdan binme ve inme işlemi yapılmaktadır. Yolcu, otobüs durağının hemen dışında, yol kenarında, otobüste ve trafik sıkışıklığında otobüse binmeyi bu nedenle başarabilir. Yolcular, salonun ortasındaki merdivenle ikinci kata tırmanırlar. Yukarıdaki küçük pencerelerden, Londra yaşamının akışını görmek mümkün olur.

“Heritage bus” Londra rotalarında, esas olarak şehir merkezinde çalışır ve durumu modern “iki katlı otobüslerden” çok farklı değildir. Ancak bu otobüslerle şehir etrafında dolaşmak daha ilginç gelir.  Çünkü neredeyse Londra’nın geçen yüzyılın 60’larıymış gibi bir hava taşır.

Eski “Routemaster” sıra dışıydı ve herkes Londra tarihinin bir bölümünü birkaç bin sterline çıkarabilirdi. Böylece otobüsler, fantezileriyle istediklerini yapabilecek yeni sahiplerinin ellerine geçti.

Bazı otobüsler Kanada, Sri Lanka, Çin, Malezya, Japonya ve diğer ülkelere gönderildi. Diğer otobüsler kendilerini müzelerde ve özel turizm şirketlerinde bulmuşlardır. Hatta otobüslerden biri Londra’nın Doğu Yakası bölgesinde popüler bir vejetaryen restoranı haline geldi.

Modern çift katlı kırmızı otobüs

Londra’nın modern iki katlı kırmızı otobüs modelleri 2000 yılında tasarlandı. Her gün milyonlarca insanın ve dünyanın her yerinden turistlerin kullandığı çevre dostu, konforlu, temiz ve güvenli taşıtlardır bu otobüsler. Kırmızı çift katlı kırmızı otobüs hala İngiltere ve başkenti Londra’nın vazgeçilmez bir sembolü olmaya devam ediyor.