Leonardo Da Vinci’nin Gizemli Mona Lisa Tablosu

(0 oy) 0/5 106
Yorum Yaz


Mona Lisa (La Gioconda) 1503-1507 / 1519 Yüksek Rönesans sanatının etkin örneği olarak karşımıza çıkan Leonardo Da Vinci’nin Gizemli Mona Lisa Tablosu aynı zamanda ressamın başyapıtlarından biridir. Eserin (77 cm × 53 cm )’lik küçük boyutlarına sahip olmasına rağmen sanatçının çözümlemeleriyle sanat tarihinin en büyük yapıtı haline gelmiştir. “İtalya, Floransa’daki Rönesans sırasında Leonardo da Vinci tarafından kavak bir pano üzerine resmedilmiş 16. yüzyıl yağlı boya portresidir. Çalışma halen Fransız Hükümeti tarafından özümsenmektedir ve Paris’teki Louvre Müzesi’nde Francesco del Giocondo’nun karısı, Lisa Gherardini Portresi başlığı altında sergilenmektedir. Tabloda oturmuş bir bayan resmedilmiştir, bayanın yüzünün kime ait olduğu hala gizemini korumaktadır.

Mona Lisa (La Gioconda) kimdir?

Yüz ifadesindeki belirsizlik, kompozisyonundaki anıtsallık, atmosferdeki ilginçlikler, tablo hakkındaki çalışmaları devam ettirmektedir. Mona Lisa, Lisa del Giocondo ile adlandırılmıştır; Gherardini Ailesi’ne mensup birisiydi ve tüccar Francesco del Giocondo’nun eşiydi. Bayan Giocondo’nun ikinci oğlu Andrea’nın doğumu anısına tablonun yapıldığı tahmin edilmektedir. Mona Lisa tablosunda oturan bayanın kimliği, 2005 yılında, Heidelberg Üniversitesi’nin kütüphanesinde bulunan Agostino Vespucci’ye ait bir not ile tespit edilmiştir. Fakat başka uzmanlar tarafından, tablodaki kadın için üç farklı şahsiyet de öne sürülmüştür. Da Vinci’nin annesi Caterina Buti del Vacca de öne sürüldüyse de, çoğu uzman tarafından düşük ihtimal olarak değerlendirilmiştir. Milan düşesi Isabella of Aragon, Cecilia Gallerani, düşes Costanza d’Avalos (La Gioconda olduğu söylenir) öne sürülen diğer şahsiyetlerdendir. Tablodaki kadının da Vinci tarafından adlandırıldığı da öne sürülmüştür.

İlk bakışta kompozisyon sade ve basit gelir. Kadın, engin bir manzaranın üzerinde kolçaklı bir sandalyede oturmaktadır. Kadının arkasında bir locanın korkuluğu görülmektedir. Locaya ait iki sütun resmin kenarları kesilirken yok olmuştur.

Dönemin diğer portrelerinden farklı olarak sadece yüz ve omuzlar resmedilmemiş, tasvir edilen kadının tüm duruşu gözler önüne serilmiştir. Yüz bize bakarken vücut yana doğru döner. Böylece canlı bir etki yaratılmış ve kompozisyonda bir iç denge sağlanmıştır. Üst üstte kavuşturulmuş eller kompozisyonu tamalar ve resme bakanda sakın ve onurlu bir kişi etkisi uyandırır. Arka planı yaparken biçimleri ışık ve atmosfer etkileri içinde yumuşatmış, tonlar arasındaki yumuşak geçişlerle buğulu bir atmosfer oluşturmuştur.

Mona Lisa’nın gülüşü

Mona Lisa’nın deyimlere konu olmuş gülüşüyse hala gizemini korumaktadır. Dudakların ucu ve göz çevresi hafif gölgelidir. Resme bakanlar önce Mona Lisa’nın gülümsediğini sanırlar ancak tekrar baktıklarında ciddi ve mesafeli bir ifadeyle karşılaşırlar. Leonardo, resme kazandırdığı ince ve zor fark edilir bir ‘sis perdesi’yle (sfumato) bir iç heyecan hissi verirken pek çok portrelerde görülen kaskatılığa ve yapmacıklığa düşmekten kurtulur. Bu resimde hiç bir şey gerçekten kavranabilir gelmez insana, hiçbir şey durağan ve donuk değildir. Tonlardaki hafif geçişlerle figür ve manzara arasındaki uyum sağlanmıştır.

Mona Lisa Tablosu Hakkında Hiç Duymadığınız 10 Gerçek

  • Mona Lisa tablosu Francois I, Louis XIV ve Napolyon Bonaparte tarafından sahiplenildi
  • Mona Lisa yağlı boya tablodur. Kanvas tablo değildir.
  • Mona Lisa Tablosu Paris Louvre müzesinde kendine ait bir odada tek başına sergilenmektedir.
  • Mona Lisa tablosunun sağ gözünde Leonardo Da Vinci’nin resmedildiği Kültürel Miras Milli Komitesi tarafından ortaya koyuldu.
  • National Gallery’e Jackie Kennedy’nin isteği üzerine getirildi.
  • 1911 yılında çalınması üzerine ünlü oldu
  • Pablo Picasso Mona Lisa’nın çalınmasından dolayı şüpheli olarak sorgulandı.
  • Fan’larından sürekli mektup almaktadır. Kendi mail kutusu bulunmaktadır.
  • Bazı Vandallar resme zarar vermeye kalkıştı.
  • Mona Lisa Tablosu alınması ve satılması yasaktır. Kanunla korunmaktadır.