Kur’an-ı Kerim’de hurma ve faydaları

(0 oy) 0/5 436
Yorum Yaz


Sevgili okurlarımız Ramazan ayının yaklaştığı şu günlerde hurmanın zararları ve faydalarına yönelik birçok açıklama gündemde yer almakta. Bu yazımızda tarihi yarımadanın en önemli meyvesi olan hurmanın Kuranı Kerim’de nasıl yer aldığı ve hurmanın faydalarının neler olduğundan bahsedeceğiz. İşte Kur’an-ı Kerim’de hurma ve faydaları:

Yüce Allah(c.c.), Kur’an-ı Kerim’de Hz. Meryem’e hitaben şöyle buyurmaktadır:

 “Hurma dalını kendine doğru silkele; üzerine, olmuş taze hurma dökülsün.”

Bu ayet-i kerimeye göre; nifas (loğusa) halindeki kadının en iyi yiyeceği taze hurmadır. Yüce Allah, eğer nifas halindeki kadın için taze hurmadan daha iyi bir yiyecek olsaydı, şüphesiz onu Meryem’e yedirirdi. Bundan dolayı da; ta o zamandan beri loğusalara hurma yedirmek adet olmuştur. Tahnik (yeni doğmuş çocuğun ağzına çalınan çiğnenmiş az miktardaki hurma) için de bu, böyledir. Kadının doğum yapması zorlaşacak olursa, en iyisi ona taze hurma yedirmektir.

Bir başka ayette Cenab-ı Allah hurma hakkında şöyle buyurmaktadır: 

“Allah, yeri canlılar için yaratmıştır. Orada meyveler ve salkımlı hurma ağaçları vardır.”

Bu iki ayette, birçok dersler ve ibretler bulunmaktadır. Bu derslerden biri, Rahman’ın tatlı bir meyvesi olan hurmanın, Allah’ın kitabında yirmi defa geçen bereketli hurma ağacının yaptığı kıymetli bir meyve olmasıdır.

Yüce Allah: “Orada meyveler ve salkımlı hurma ağaçları vardır” buyururken, onu özellikle zikrederek öteki meyve türlerinden farklı kıldığını açıkça belirtmektedir. Öyleyse hurma, tabiri caizse bütün meyve türlerinden üstün bir konumu bulunan bereketli ve değerli bir meyvedir.

Hurma, hararetli ve rutubetli bir mizaca sahiptir. Sağlığı koruyucu kıymetli bir gıdadır. Bütün mizaçlara uygun bir özelliğe sahiptir. Hurma, tabiatı yumuşatır, karaciğeri ve tabii harareti kuvvetlendirir. Bugün modern tıp; hurmanın, insan vücudunun canlı ve sıhhatli kalabilmesi için çok önemli olan ondan fazla elemente sahip olduğunu keşfetmiştir. Aynı zamanda hurmada, organlara bol miktarda hareket ve ısı enerjisi kazandıran, hazmı ve özümlenmesi kolay şeker bulunmaktadır.

Kuru hurmanın faydaları

Eski Mısırlılar tarafından, mesane, mide ve bağırsak hastalıklarında tavsiye edilmiştir. Ayrıca hurma; mide kaslarını güçlendirmek bakımından faydalıdır. Kabızlık durumunda yardımcıdır. İnsanın sinirlerini sakinleştirme noktasında, son derece etkilidir. Bu yüzden doktorlar, asabi olan çocuklara ve büyüklere her sabah hurma yemeyi tavsiye ederler.

Hurma, kalsiyum, potasyum gibi madensel tuzlar hususunda zengindir. Ayrıca A ve E vitaminlerini içerir. Gözün rutubetini korur ve göze kuvvet verir. Hurmanın besin değeri bazı et türlerine eşdeğerdir; hatta bazen balıktaki besin değerinin üç katına kadar çıkmaktadır. Bu nedenle hurma, anemi (kansızlık) hastalığının en iyi ilacıdır.

Hurmadaki büyük enerji yüzünden, daha çok sporcular, çiftçi ve işçiler gibi kas gücü gerektiren ağır işlerde çalışanlar bu meyveden yararlanırlar.

Hurma; zihinsel çalışmalar için zorunlu olan fosfor açısından gayet zengindir. Bu yüzden hurmanın, beyin ve omurga hücreleri için en iyi besin olduğunu görmekteyiz.

Hurma, kansere karşı koruyucudur. Anne sütünün bol ve besleyici olmasını sağlar, boğaz ağrısını keser. Bronşit, öksürük ve soğuk algınlığı şikâyetlerini giderir. Kemik hastalıklarında faydalıdır. Aç karnına yenirse parazitleri öldürür. Aç karnına yenmeye devam edildiğinde; kurtçukları besleyen maddeyi öldürür, kurtçukları zayıflatır, sayılarını azaltır ya da tamamen bitirir.

Hz. Peygamber (s.a.v.), Medine’ye hicret ettikten sonra bizzat kendi eliyle dikerek yetiştirdiği ve “acve” adı verilen hurma cinsinin de faydalı olduğu şu hadisle sabittir:

“Kim sabahleyin yedi acve hurması yerse, o gün ona zehir ve sihir zarar vermez.”

Mısır Cumhuriyeti Bilim ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Milli Araştırmalar Merkezi Başkanı olan Prof. Dr. Abdul basit Muhammed Seyyid, acve hurmasındaki tıbbi mucizeyi şöyle ifade etmektedir: Yapılan bilimsel araştırmalarda, bir ay süreyle günde yedi acve hurması yiyen kimsenin zehirli maddelere karşı direnç kazandığı görülmüştür. Akü ve benzeri kimyasal madde işleten fabrikalarda çalışan insanlar üzerinde yapılan deneyler neticesinde, böbrek-leri felç eden kurşun ve asit zehirlerine karşı acve hurmasında var olan anti zehir maddenin, koruyucu görevi yaptığı tespit edilmiştir. (M.S.Sarımurat-YLT)