Kültürler ve renkler

(4 oy) 4/5 2912
Yorum Yaz


Sevgili burclar.net okurları renkler kişiden kişiye farklı anlamlar içerebileceği gibi kültürler ve ülkeler arasında da değişik çağrışımlar yapabilmektedir. Kültürlere göre renkler çoğu zaman değişmektedir. Kültürler ve renkler her zaman birbirini karşılıklı etkilemektedir. Dolayısıyla 25 toplumu oluşturan kültürün geçmişten bu yana, gerek inanışları gerekse de yaşayışları göz önüne alınarak yapılan değerlendirmelerde aynı renklerin çok farklı kültürlerde farklı anlamlar taşıdığı gözlenmektedir. Bu farklılıklar o kültürlerde yaşayan insanları da etkileyeceği için, o kültüre dahil olabilecek insanların da bilmesi gereken anlamlar ifade edecektir. Sözü uzatmadan farklı kültürlerde renkleri ne anlama geliyor gelin göz atalım:

Beyaz renk

İngilizlerde mutluluğu ve saflığı temsil etmektedir. Ancak Asya, Kore, Japonya ve Çin’de ise beyaz ölümü çağrıştırmaktadır. Beyazın bu birbirine zıt anlamı birçok insana yersiz ve mantıksız gelebilir ancak unutulmamalıdır ki bizlere mantıklı gelen anlamlar bir başka topluma mantıksız gelecektir.

Mavi renk

İngiltere, Çin ve Japonya’da yüksek kaliteyi çağrıştırırken İskandinavlar’da ve Asya’da soğuğu çağrıştırmaktadır. Alman ırkında ise mavi sıcaklığı çağrıştırır. Çin ve Japon halkları kullandıkları ürünlerde maviyi tercih edebilir. Bu şekilde bir statü farklılığı yaratabilirler. İnsanlar kıyafetlerinde maviyi tercih edebilirler. Alman toplumunda ise mavi renk bu şekilde toplum üzerinde bir sıcaklık yaratabilir.

Yeşil renk

Japonya’da mutluluk ve aşkı, Kore’de macerayı, Asya’da tehlikeyi ve hastalığı çağrıştırırken, Çin’de güveni çağrıştırmaktadır. Farklı ırklarda aşkın rengi farklı temsil edilmektedir.

Sarı renk

İngilizlerde mutluluğu çağrıştırırken Latinlerde ve Almanlarda ihaneti ve kıskançlığı çağrıştırmaktadır. Kore’de mutluluğu çağrıştıran sarı renk, Japonya’da ve Çin’de güzel tatları akla getirmektedir.

Kırmızı renk

İngilizlerde aşk, korku ve sinir gibi birçok değişik anlam içermektedir. Almanlarda korku ve gerginliği, Latinlerde erkeksiliği, İskandinavlarda pozitifliği simgeler. Slavlarda korku, Çin, Japon ve Kore’de ise aşkı simgelemektedir.

Mor renk

İngilizlerde otorite ve gücü simgelerken Slavlarda korku sinir ve kibir gibi kötü duygular uyandırmaktadır. Çin, Japon ve Kore’de eski çağlarda olduğu gibi zenginliği anımsatan mor Japonya’da aynı zamanda korku ve günahı simgelemektedir.

Siyah renk

İngilizlerde zenginliği ve korkuyu, Almanlar, Slavlar ve Latinlerde zenginlik ve siniri, Japonya, Kore ve Çin’de pahalılığı ve gücü simgelemektedir.

Farklı kültürlerde aynı renk farklı algılanabilmektedir. Beyaz, Doğu Asya’da ölümü anımsatırken Yeni Zelanda, Amerika ve Avustralya’da mutluluğu anımsatabilmektedir. Amerika’da hoş karşılanan mavi, Doğu Asya’da soğuğu ve kötülüğü anımsatmaktadır. Mavi aynı zamanda İsveç’te soğuğu, İran’da ölümü, Hindistan’da saflığı anımsatır. Amerika’da ise mavi yüksek gelir hayat standartlarının algılanmasını sağlamaktadır.

Görüldüğü üzere aynı renkler çeşitli sebeplerden ötürü farklı kültürlerde farklı algılanmaktadır. Bu sebeple milyarlarca insanın yaşadığı dünyamızda herkesin siyah rengi ölüm ve korku ya da herkesin beyaz rengi saflık ve temizlik olarak algılanması beklenemez. Ülkeler arasında algılanan renklerin bu kadar farklı anlamlar taşımalarının sebepleri yaşayış tarzlarından ve kültürlerinden ileri gelmektedir.