Kova Burcu Özellikleri

(28 oy) 4/5 17581
Yorum Yaz

Yönetici gezegeni akıl ve değişimleri simgeleyen Uranüs olan Kova Burcu hava elementi grubunda yer alır. Kova Burcu özellikleri arasında en çok bilineni zeki olup teknolojiyle çok ilgilenmeleridir. “Dahilerin burcu” olarak bilinen Kova Burcu, zekası ile teknolojiyi birleştirerek insanların hayat standartlarını geliştirmek için çalışır. Kova Burcu erkeği ve Kova Burcu kadını arkadaş canlısı, sevecen, yaratıcı, bağımsız karakterli ve insancıldır. Yardımsever olan bu burç, insanların kötü durumlarını iyileştirmek için elinden geleni yapar. Her şeyi insanlık için yapar ve toplumun genel olarak kalkınmasını ister.

Kova Burcu’nda doğan bir insan idealist ve eşitlikçidir. Hiçbir fark gözetmeksizin herkesin eşit haklara ve yaşam standartlarına sahip olmasını savunur. Kova Burcu özellikleri gereği herkesi kardeşi ve dostu olarak görür, asla önyargılı değildir. Bunun için çeşitli kulüp ve grup toplantılarında yer alarak aktif rol oynar. Heyecanlı ve yerinde durmayan yapısı sebebiyle ne yapacağını önceden kestirmek imkansızdır. Bazen inatçı ve sabit fikirli olsa da bu özelliği zorlu işleri başarabilmek için gerekli azmi ona verir. Özgürlüğüne oldukça düşkündür ve diğer insanlardan farklı bir duruşa sahiptir. Her ne kadar insanlarla beraber olmayı sevse de kimi zaman kendisiyle baş başa kalmak ister. Kimsenin onun adına karar vermesinden hoşlanmaz. Eğer yönetildiğini ya da yönlendirdiğini sezerse ortamdan hızla uzaklaşır. Bu tavrı ilişkileri için de geçerlidir. Eşinin ona baskı yaptığını fark ederse kanatlanıp uçar, bir daha gelmez. Bu yüzden Kova Burcu ile ilişkisi olanlar çok dikkatli olmalıdır.

Kova Burcu hayatının aşkını harıl harıl aramaz. Bu konuda asla takıntılı değildir. Ancak bulduğunda sevgilisinde bulmak istediği şey samimiyet ve bir parça dostluktur. Bu burçlar için insana atfedilen aşk ya da tensel duygular ön planda değildir. O, çok daha derinde olan bir şey arar. Onu bulduğunda ise sıkı sıkıya tutunur ve asla bırakmaz. Eğer bir insan Kova Burcu ile oturup saatlerce sohbet edecek bilgi birikimine ve meraka sahip değilse Kova Burcu bu kişiyle ilişkisini uzun sürdürmek istemez; ona olan ilgisini hemen kaybeder. Özgürlüğüne düşkün olan Kova Burcu, eşinin kişisel özgürlük alanına saygı duyar. Bu yüzden kıskanç bir insan değildir. Oğlak Burcu gibi geleneklerine bağlı değildir. Hatta eskiden olabildiğince uzaklaşmaya çalışır. Yenilikten ve değişimden yana bir tutum sergiler. Geçerliliğini yitirmiş kurallar, örf ve adetler ona göre değildir; bunlarla olan bağını tümüyle koparmak ister. Kova Burcu’na göre insanlar geçmişte değil gelecekte yaşamalıdırlar; geleceklerini iyileştirmek, yaşam standartlarını yükseltmek için ellerinden geleni yapmalıdırlar. Bunu başarmanın yolu bilimden geçer. Kova Burcu bilimsel gelişmeleri her zaman takip eder ve bu alanda olabildiğince başarılı olmaya gayret eder.