Korkuteli gezi rehberi

(0 oy) 0/5 45
Yorum Yaz


Korkuteli’nde yurt dışından gelen turist sayısı yok denecek kadar azdır. Fethiye yolu üzerinde bulunduğu için, sadece geçiş esnasında yabancı turistlerin uğrak yeridir. Bu nedenle Korkuteli gezi planı yapmak isteyen kişiler için haberimizi paylaşıyoruz.

İlçedeki en önemli turizm faaliyeti, “yazlıkçı” diye nitelenen, il merkezinden gelen kişilerdir. Bu kişiler haziran ayının ortalarında ilçeye gelip eylülün ilk günleri itibariyle ilçeyi terk ederler. Bu gelen turistlerin daha iyi tatil yapmaları için, ilçeye yeni “Şehitler Parkı” yapılmıştır. Korkuteli Barajı’da gezilecek turistik yerlerdendir.

Korkuteli’nde yerli turistlere hitap edecek birçok balık çiftliği ve mesire alanları vardır. Eskiden yörük şenliklerinin düzenlendiği yaylalarda, yakın geçmişimize kadar siyasi partilerin şenlikleri düzenlenmiştir. İlçenin tarihi Psidyalılara ve Romalılara kadar dayanmaktadır. İlçede görülebilecek tarihi eserler şunlardır:

Alâeddin Camisi:

Korkuteli’nin 3 km batısında, Alâeddin Mahallesi’nde, eski bir Roma harabesi üzerine Selçuklu Sultanı Alâeddin’in yaptırdığı caminin, bugün sadece kapısı kalmıştır. Bugünkü cami daha sonradan Kuyucu Murat Paşa tarafından yaptırılmıştır. Minarenin gövdesi firuze ve yeşil sırlı tuğlalarla kilim deseni biçiminde örülmüştür.

Emir Sinaeddin Medresesi:

1319’da Hamidoğulları’ndan El Emin Sinaeddin tarafından yaptırılmıştır. Kesme taştan iki katlı ve eyvanlı olan yapı Selçuklu Medreselerindendir.

Keşiş Evi:

Taş oymadan yapılmış olup Alaaddin mahallesinde Cirim boğazı civarındadır.

Su Tüneli:

Alaaddin mahallesinin sulanmasında büyük fayda sağlamış olan bu eser yer altı tüneli iken, şu anda Korkuteli Barajı altında kalmıştır.

Hamamlar:

Alaaddin mahallesinde 3 adet hamam kalıntsı bulunmaktadır. Kızılkahveler civarında kullanılmaz durumda olan bir hamam da 1990 yılında restore edilmiştir. İlçede turistik değeri olan tek hamam da Kızılkahveler civarındaki hamamdır.

Türbeler:

Rivayete göre Selçuklular Korkuteli’yi fethederken beş büyük zat şehit düşmüştür. Bunlar; Yarendede (Atatürk Orman Parkı arkası), Kurtbaba (İmrahor karşısı), Ali Fahrettin-i Kebir (Büyükköy), Ali Fahrettin-i Sağır (Küçükköy) ve Kureyşbaba (Gümüşlü) isimli kişilerdir. Bu yerlerde türbelerin olduğu sanılmaktadır. Ancak şimdiye kadar herhangi bir kazı çalışması yapılıp bu eserlere rastlanmamıştır.

Bunlardan başka, bir antik kent üzerine kurulan Çomaklı beldesinde başsız kartal heykeli ile bir sütun üzerinde süvari kabartması, ilçenin 9 km kuzeyindeki Akyar köyünde höyük ve bunun üzerinde kent ve kilise kalıntısı, ilçenin 7 km güneyinde, Sımandır Susuzu’nda ören yeri bulunmaktadır. Kozağacı köyündeki Verbe Antik Kenti kalıntısı, çevrede bulunan çeşitli kabartmalar taşıyan kayalıklar ve Osmankalfalar köyündeki Lagbe Harabeleri ilçedeki diğer tarih eserlerdir