Konya mutfağı yemekleri ve Konya düğün yemekleri

(0 oy) 0/5 112
Yorum Yaz


Konya mutfağı kültüründe yöreye özgü yemeklerin ana malzemesinin et ve tahıl olduğu görülür. Yemeklerde kullanılan diğer malzemeler ise ince bulgur, yoğurt, tarhun otu ve reyhan şeklindedir. Konya mutfağı yemekleri, özellikle börek, yufka, erişte, baklava, saç arası gibi yiyecekleriyle hamur işlerine dayanır. Konya’da fırın kebabı, etli ekmek ve pide çeşitleri ise restoranlarda yapılabilmeleri nedeniyle dışarı yemekleri olarak adlandırılır.

Konya mutfağında çorbalar

Konya mutfağı ile ilgili araştırmalar incelendiğinde Konya mutfağı içerisinde yer alan çorbaların, bamya, tarhun, arabaşı, ovmaç, işkembe, tarhana, tutmaç, tandır, etli topalak, yoğurt, süt, erişte, mercimek ve toygar olduğu görülmektedir.

Konya mutfağında et yemekleri

Konya mutfağı içerisinde yer alan et yemekleri, tandır kuzusu (çebiç), fırın kebabı, etli pide (etliekmek), çullama, kaburga dolması, iki bıçak arası ciğer, gerdan pişirmesi, topalak köftesi, tas kebabı, calla, et tiridi, ebe gömeci

Konya mutfağı sebze yemekleri

Konya mutfağı içerisinde yer alan sebze yemekleri, ekşili kabak, tatlı kabak, patlıcan musakkası, yumurtalı kabak, papaz yahnisi (zülbiye), patlıcanlı bayıldan, lahana kapaması, ıldıs kökü, patlıcan söğürmesi, boranı (lahana kapuskası), çöplemedir.

Konya mutfağında pilavlar

Konya mutfağı içerisinde yer alan pilavlar; düğün pilavı, bulgur pilavı, mercimekli bulgur pilavı, gömmeli bulgur pilavıdır.

Konya mutfağında börekler

Konya mutfağında yer alan börekler; tandır böreği sac böreği, çarşı böreği (fırın böreği), su böreği, sigara böreği, Mevlana böreği şeklindedir.

Konya mutfağında tatlılar

Konya mutfağında yer alan tatlılar; höşmerim, sacarası, aside, kamış baklavası, aside, katmer, kabak tatlısı, tel kadayıf, ekmek kadayıfı, lokma, güllaç, sütlü kabak, un helvası, pekmez helvası, nişasta helvası, irmik helvası, zerde, paluze / pelte (vişneli, limonlu, pekmezli, portakallı), yahni (kayısı, sarı erik), ayva dolması, kaygana, peşmani, kenevir helvası, aşure şeklindedir

Konya mutfağında şuruplar

Konya mutfağı içerisinde yer alan şuruplar; erik, vişne, koruk, nar, kara dut, kızılcıktan yapılmaktadır. Şerbetler ise; loğusa şerbeti, gül, menekşe, zambak, gelincik şerbeti şeklindedir

Konya’nın öne çıkan gastronomik özelliklere bakıldığında, Konya’nın en bilinen yemekleri:

  • Etli ekmek
  • Bamya çorbası
  • Mevlana böreği
  • Fırın kebabı
  • Su böreği
  • Sac böreği

Tatlı çeşidi olarak ise en bilinenin sacarası – saç arası’dır

Konya Düğün Yemekleri

Konya mutfak kültürü özelliklerinde düğün yemeklerinin özel bir yeri vardır. Konya’da düğün yemekleri belli bir sırayla gelirler ve gelen misafir çoksa “aşçı takımı” adı verilen yemekler sırası ile, daha küçük çaplı bir davetse “kara yemek takımı” adı verilen yemekler sırası ile verilir. Bu sıra; önden yoğurt çorbası, etli düğün pilavı, irmik helvası, bamya çorbası, zerde, tekrar etli düğün pilavı ve hoşaf şeklindedir. Konya düğün yemeklerinde ana yiyecek pilav olup, “pilav dökme” ismi ile bir gelenek haline gelmiştir. (Burcu A.Akbulut-YLT)