Komodo Milli Parkı ve Komodo Ejderi

(0 oy) 0/5 51
Yorum Yaz


Sevgili burclar.net okurlarımız Komodo Ulusal Parkı – Doğanın 7 Yeni Harikası’ndan biridir. Komodo Milli Parkında üç büyük ada Komodo, Padar, Rinka, 26 küçük ada ve çevresindeki Seyp suları bulunmaktadır. Bu yazımızı Komodo Milli Parkı ve Komodo Ejderi ile ilgili

Komodo Milli Parkı

Park, 1980 yılında dev bir kertenkele Komodo Ejderini korumak için Endonezya’da inşa edildi ve daha sonra bazı deniz türleri bu koruma planına dahil edildi. Yaklaşık 4.000 kişinin yaşadığı Milli Parkın ortalama alanı 219.322 hektardır. Sıcak ve kuru bir iklime sahip olan parkın% 70’i çim ve orman alanlarından oluşmaktadır. Palm ağacı, parkın ana ağacı olarak kabul edilir. Deniz kenarı dik kayalıklarla kaplıdır. Özellikle, Komodo ve Padar Adası kıyıları diğer bölgelere göre daha taşlıktır.

Komodo Ulusal Parkı’nda 72 kuş türü de bulunmaktadır. Parkın kıyı sularında mavi balina, 10 farklı yunus türü ve beş farklı kaplumbağa yaşamaktadır.

Yeni keşfedilen Neolitik mezarlar, bölgenin çok eski bir bölgesi olduğunu kanıtlamaktadır.

Komodo Ejderi

Ulusal Park, üç metre yüksekliğe ve yaklaşık 70 kilograma sahip dünyanın en büyük kertenkeleleri olarak kabul edilen Komodo Ejderinin (Comodo Valley) tek yerleşim bölgesidir. Sayıları 5.500 olan bu kertenkeleler Komodo, Rinka ve Cili Motang Adaları boyunca Kuzey-Batı Flores sahili boyunca yayılmıştır. Adanın yerel sakinleri onlara “ora” veya “buaya darat” (” yer üstü timsah”) diyor. Bu canlı şu anda dünyadaki en büyük kertenkelesidir. Uzunluğu bazen 3 metre ve 250 kg’a kadar çıkabilir. Parktaki yaban domuzları, geyikler, vahşi atlar ve buffalolar komodo ejderinin ana menüleridir. Yaban hayatında yetişkin dişiler genellikle 2,25 ile 2,6 m uzunluğundadır. Ağırlıkları 47 kg’dır. Erkekler genellikle kadınlardan daha yaşlıdır. Erkekler üç metre uzunluğunda ve 70 kg ağırlığındadır. Ancak bazen dev boyutta olanlar bile gözlemlenir. St. Louis Hayvanat Bahçesi’ndeki erkeklerin ağırlığı 166 kg ve uzunluğu 3.13 m idi. Boyutları kuyrukları ile birlikte hesaplanır.

Şu anda, adadaki avcılık faaliyetleri nedeniyle büyük memeli sayısı azalmıştır. Bu aynı zamanda komodo ejderinin gıdalarında bir azalmaya yol açmıştır. Artık Büyük erkek komodo ejderleri bile daha küçük avlar yapmaya zorlanmaktadır. Açlık yüzünden balık avı yapan komodo ejderleri bile bulunmaktadır. Bu komodo ejderlerinin 10 yıl önceki büyüklüğünün bile gerisinde kalmasına neden oluyor. Açlık kitlesel ölümlere sebep olmaktadır.

Olgun komodo ejderi derisi koyu renklidir. Üzerinde sarı noktalar vardır. Komodo ejderinin gençleri , oldukça zekidir. Dişler keskin ve damak kısmı çok güzel görünümlüdür. Dişleri kolayca damağın ayrılmasını sağlar.