Kızılağaç bitkisinin faydaları nelerdir?

(2 oy) 5/5 237
Yorum Yaz


Sakallı kızılağaç, adi kızılağaç olarak da adlandırılan Alnus glutinosa bitkisinin faydalarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. İşte Sakallı kızılağaç bitkisinin faydaları konulu yazımız.

Kızılağaç bitkisi nedir?

20-30 m boylarında, koyu renkli ve çatlak kabuklu bir ağaçtır. Genç sürgün ve tomurcuklar yapışkan, tomurcuklar belirgin saplıdır. Yapraklar yumurtamsı, dairemsi veya genişçe eliptik, ucu yuvarlak, kenarları çift sıralı kaba dişli, alt yüzünde damarların birleşim yerlerinde tüy demetleri vardır. Meyve belirgin saplı, koyu renklidir. Bitki yapraklı ormanlarda, dere ve ırmak kenarlarında, yetişme alanı bulur.

Kızılağaç bitkisinin bileşimi

Yaprakları, genç dalları ve kabuklarından yararlanılmaktadır. Bu organlar tanik asit, gluten, alnulin, yağ maddesi, tanen, emodin, tuzlar ve renk maddeleri içermektedir.

Kızılağaç bitkisinin faydaları

  • Yapraklarının süt çoğaltıcı, bağırsak solucanı düşürücü, kabuklarının ateş düşürücü ve adstringent özellikleri vardır.
  • İnfüzyon, dekoksiyon, tentür, toz ve tıbbi şarap olarak kullanılmaktadır.

Kızılağaç bitkisinin kullanımı

Kabuklarından deri sanayinde sepi maddesi olarak yararlanılır. Derilere koyu ve gölgeli bir renk verir. Ayrıca kumaş boyalarında kullanılmaktadır. Yaprakları idrar arttırıcı, kuvvet verici ve kabız yapıcı etkidedir.