Kırmızı Ginseng faydaları ve kullanımı

(0 oy) 0/5 14
Yorum Yaz


Kırmızı ginseng Panax sp. Kuzey Amerika ve Asya kökenli olan 30-50 cm boyunda çok yıllık, otsu bitkilerdir. Kökleri kalın ve dallanmış olduğu için insan vücuduna benzetilmektedir. Yaprakları palmat parçalı bitkinin üst kısımlarında bulunur. Çiçekler beyaz renkli, meyve kırmızı renkli bakkadır. Doğadan elde edilen kökler ihtiyacı karşılamadığından birçok ülkede kültürü yapılır. Orman altı bitkisi olması nedeniyle ancak özel olarak hazırlanmış ve direkt güneş ışınlarından korunmuş alanlarda yetiştirilebilir. Ginsenozitler (triterpen, saponinler) ihtiva eder. Çok önemli bitkilerden olan Kırmızı Ginseng faydaları ve kullanımı konulu yazımızı beğeninize sunuyoruz.

Kırmızı Ginseng faydaları

  • Çin ve Hint tıbbında strese karşı, enerji verici olarak kullanılan bir bitkidir.
  • Bitkinin dayanıklılık artırıcı özelliklere sahip olduğu belirtilmektedir. Ginseng yorgunluğa, halsizliğe karşı kullanılmaktadır.
  • Vücut fonksiyonlarını normalleştirir, uyarıcı etkisi vardır. Uyarıcı etkisi nedeniyle kalp ve yüksek tansiyon hastalarının doktor kontrolünde kullanmaları tavsiye edilmektedir.
  • Yunanca panakeia (Her derde deva) kökünden panax türetilmiştir. Amerikan yerlileri bitkiyi kusma ve bulantıya karşı kullanmışlardır.
  • Kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Göğüs kanseri vakalarında antikanser ilaçlarla birlikte kullanıldığında kanser büyümesini engelleyebilir.
  • Şeker, tansiyon, kolesterol düşürücü etkiye sahiptir. Rusya’da sporcu performansını artırmada ve radyasyonun olumsuz etkilerine karşı kullanılır.
  • Uzakdoğu ülkelerinde 2000 yıldan beri tonik ve afrodiziyak olarak kullanılmaktadır.

Kırmızı Ginseng’in kullanımı

Tedavide 4-5 yaşındaki bitkinin 15-20 cm boyundaki kökleri kullanılır. 1-2 tatlı kaşığı drog bir fincan kaynar su ilave edilip 10 dakika bekletilip, günde 1-3 fincan içilir.