Kırkkilit otu nedir? Kırkkilit otunun Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

(0 oy) 0/5 507
Yorum Yaz


Kırkkilit otu nedir? Nasıl Kullanılır? Kırkkilit otunun Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? konulu haberimizi sizlere sunuyoruz. Diğer adı at kuyruğu otu da olan bu bitkiye ilişkin haberimizi beğeneceğinizi umuyoruz.

Kırkkilit Otu Yöresel Adı:

Kırkkilit otu, ulama otu, ek otu, at kuyruğu otu, çam otu, tilki kuyruğu otu, zemberek otu, çığçığ

Kırkkilit Otu Bitkisel özelikleri

Kırkkilit otu çok yıllık, sapları iki farklı yapıda, otsu bir bitkidir. 2 m boy yapar. Toprak üstü gövdesi birbirine eklenmiş boğumlardan oluşur ve 4-12 sırtlıdır (köşelidir). İlkbaharda oluşur ve spor keselerini taşıyan sap sarımsı-kahverengi, kalın, dalsız, 20 cm uzunluğunda ve 8 mm çapında, sap kınları 14-20 mm’dir. Yazın oluşan sürgünler çok daha yeşil renkli 40-50 cm boylanabilir. Boğum araları 1,5-6 cm uzunluğunda ve 1,5-5 mm kalınlığındadır. Üzerinde 5-10 mm uzunluğunda yukarı doğru genişlemiş dişli ve kahverengi sap kınları bulunur. Dallar sert, çok sayıda ve sapların etrafını çevrelemiş, 3-4 köşeli kınlı, 3-4 dişli, dalın birinci boğumu sap kınından daha uzundur. Genellikle rizom, bazen de sporla ürer.

Kırkkilit – At kuyruğu Otu Toplama Zamanı:

Mayıs ortalarından ağustos ayı ortalarına kadar toplanır. Yetişme alanları: Sulak yerler, orman ve su kenarlarıdır. Özellikle gevşek kumlu, tınlı, kil ağırlıklı toprakları sever. Su kenarlarında, bataklıklarda, taban çayır ve meralarda ayrıca meyve bahçelerinde sık rastlanır.

Kırkkilit Otunun Türkiye’deki yayılışı:

İstanbul, İstanbul, Kastamonu, Rize, Ankara, Adıyaman, Van

Kırkkilit Otunun Kullanılan parçası:

Gövde ve yaprak.

Kırkkilit Otunun Etken Maddesi:

Suda kısmen eriyen silisyum bileşikleri, saponin, tanen, fitosterol, acı madde, reçine, flavon türevi glikozitler ve equisetin ismi verilen bir alkoloid elde edilmiştir. Ayrıca methoxpyridin ve organik asitlerde içermektedir

Kırkkilit – At kuyruğu Otu Kullanım Metotları:

Çay olarak; Gövde ve yapraklar 1 litre suya 50-60 g konur, kaynatılır, balla tatlandırılarak içilir. İdrar söktürücü, kum ve taş düşürücüdür. Adet söktürücü olarak; 1 litre suya 20-25 g kırk kilit otu, 10 g andız kökü, 2 demet maydanoz konur, 15-20 dakika kaynatılır. Günde 3-4 çay bardağı içilir. Yaraların yıkanması için 1 litre kaynayan suya 50 g kırk kilit otu konur. 15-20 dakika kaynatılır, süzülür bu su ile yaraya pansuman yapılır.

Banyo olarak; 100 g bitki, akşamdan 5 litre soğuk su içine konur. Ertesi gün kaynayıncaya kadar ısıtılır ve daha önce hazırlanmış olan banyo suyunun içerisine ilave edilir. Banyoya oturulduğu zaman göbeğin üzerine kadar çıkmalı ve banyoda 20 dakika kadar kalınmalıdır. Çıktıktan sonra kurulanmadan bornoz giyip 1 saat yatakta uzanılmalıdır. Banyo suyu ısıtılarak 1 defa daha kullanılabilir.

Kırkkilit Otunun Faydaları Nelerdir

  • İdrar söktürücü, kum ve taş düşürücü, kadınlarda adet söktürücü, nefes darlığı ve öksürüğü tedavi eder.
  • Yaraların temizlenmesinde kullanılır.
  • İç kanamalarda kan dindiricidir.
  • Tüberküloz ve şeker hastalığı, romatizma, sinir ağrılarında, idrar yolları üşütmelerinde, görme rahatsızlıklarında, deri kaşıntılarında, hemoroide, burun kanamalarına, damar kireçlemelerine, unutkanlığa, ayak terlemesine, diş kanamalarına, kronik bronşite karşı kullanılır.

Yan Etkileri:

Yüksek dozda alınırsa böbrek yollarını tahriş edebilir