Kilis mutfağı yemekleri

(0 oy) 0/5 14
Yorum Yaz


Kilis doğası ve yerleşmeye elverişli coğrafyası nedeniyle tarihsel süreç içerisinde Babil, Hitit, Huriler, Arami, Asur, Pers, Makedonya, Roma, Selçuklu, Memluk, Osmanlı gibi birçok kavme ev sahipliği yapmıştır. Oylum Höyük’te yapılan arkeolojik kazılarda il tarihinin Genç Kalkolitik Çağa kadar dayandığı belirtilmiştir Akdeniz ve Doğu Anadolu iklimlerinin kesiştiği noktada bulunan Kilis ilinde adı geçen iki ikliminde etkileri görülmektedir. Bu karma yapı ile hem sıcak ve kuru hem de serin ve nemli olmak üzere farklı klimatolojik özelliğe sahiptir. Orta Asya, Mezopotamya ve Akdeniz mutfaklarının birleşimi olarak bilinen Kilis mutfağı yoğunlukla Akdeniz mutfağının izlerini taşımaktadır.

Kilis mutfağı yemekleri

Türk mutfağının özelliklerini taşımanın yanında Halep mutfağı özelliklerini de yansıtmaktadır. Yağlı ve baharatlı yemeklerin ön planda olduğu Kilis mutfağında Akdeniz ikliminin etkisiyle zeytinyağlı yemeklerde vazgeçilmez lezzetler arasındadır. Zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Kilis mutfağında et ve bulgur, yemeklerin ana malzemesini oluşturmaktadır.

Mevsimsel özelliklere göre sebze yemekleri de sıklıkla tüketilmektedir. Yemeklerin lezzeti ön planda tutulurken, yemeklerde kullanılan zeytinyağı kendi topraklarında yetişen zeytinlerin damıtılmasıyla yöreye özgü olarak elde edilmektedir.

Ekşili malhıta, sülüklü pancar, dövme çorbası, Kilis kebabı, Kilis tava, şişberek, pimpirim kavurma, Kümbülmüşfiyye, oruk, lebeniye, şımılmöhşe, teşrübe, mıkla, cürütme, sucuk hamra, eğeği dolması ve bulamaç Kilis mutfağının öne çıkan lezzetleri arasındadır.

Kilis mutfağı tatlıları

Cennet çamuru, Kilis katmeri, dullar künefesi, un helvası, haytayla ve burma tatlısı Kilis ilinin en bilinen tatlılarıdır.(Tuğçe Cebeci-YLT)