Kelle paça çorbası nedir? Kelle paça çorbası tarifi

(0 oy) 0/5 14
Yorum Yaz


Topuk kemiğinden yapılan yemek anlamı taşıyan kelle paça çorbası, geçmişte de birçok araştırmaya konu olmuş olup Orta çağ dönemlerinde şifalı olması ve iyileştirme özelliğiyle bilinmektedir. İşte bu yazımız Kelle paça çorbası nedir? Kelle paça çorbası tarifi üzerine olacak.

Kelle paça koyunun yalnızca ayak bilek etlerinden yapılıyorsa paça çorbası olarak adlandırılır. Paça, dil ve kelle gibi, organ ve organ parçaları sakatat ürünlerine dahil edilmektedir. Yüksek proteini ve jelatini bünyesinde barındıran kelle paça çorbası kemik sağlığı açısından önemli bir rol oynamaktadır. Günümüzde, Norveç gibi ülkelerde festivallerde yapılmaktadır. İçeriğindeki kolajen sayesinde kırık iyileşmesi veya ortopedik sorunlarda bu çorbanın faydaları tespit edilmiştir, ancak tek başına kabızlığa sebep olabileceği için sirke ile tüketimi önerilmiştir.

Kelle Paça Çorbası Tarifi

1 adet kelle, 4 adet paça, 500 g parça et, 4 – 5 diş sarımsak hazırlanır. Temizlenmiş ve yıkanmış kelle ve paçalar, etleri ile birlikte ateşte pişirilmeye bırakılır. Kaynamaya başlayan etin köpükleri alınarak, ocağın altı kısıldı ve tencerenin kapağı kapatılır.

Etler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Yumuşayan etlere tuzu eklenerek tekrar pişirilir. Etler parçalanıncaya kadar pişmesi sağlanır. Pişen etler ocaktan alınarak kelle ve paça kısımlarının etleri elle ayrılarak, parçalanır. Tekrar etlerle beraber ocağa konulur ve ezilmiş olan sarımsaklar ilave edilir.

Çorbanın terbiyesi için:

1 adet yumurta sarısı, adet limon suyu, 1 yemek kaşığı yoğurt ve tuz karıştırılarak çorbaya eklenerek pişirilir. Sıcak olarak servisi yapılır.