Kedi Otunun faydaları ve kullanımı

(0 oy) 0/5 65
Yorum Yaz


Kedi otu – Valeriana officinalis 1,5 m yüksekliğe erişebilen Türkiye’de yaygın olan bir bitkidir. Ayrıca 11 Valeriana türü de yurdumuzda doğal olarak yetişir. Asya’nın çeşitli bölgelerinde görülür, tıbbi değeri nedeniyle bazı Avrupa ülkelerinde kültürü de yapılmaktadır. Yaprakları karşılıklı olarak dizilmiş, yapraklarının sapları kısa ve kenarları dişlidir. Çiçekleri büyük, beyaz, pembe renklidir. Çok önemli bitkilerden olan Kedi Otunun faydaları ve kullanımı konulu yazımızı beğeninize sunuyoruz.

Kedi Otu nedir?

Kedi otu nişasta, reçine, şeker, tanenler, uçucu yağ, valerianik asit, chatinin ve valerin alkaloidleri bunların yanında bronil isovalerat bulundurur. İki yıllık olan kedi otunun rizomları ve saçak kökleri sonbaharın sonunda sökülür, parçalanıp ve yıkanıp temizlenir. Havadar gölgelik yerde kurutulur.

Kedi Otunun faydaları

  • Sakinleştirici, orta derecede uyku verici, spazm çözücü, adale gevşetici, gaz söktürücü, tansiyon düşürücü özellikleri vardır.
  • Kedi otu kökü uyku rahatsızlıklarında en çok kullanılan 5-6 şifalı bitkiden en önemlisidir.
  • Sık sık uyanma ve hafif uyuma, huzursuzluk ve sinirsel nedenlerle uyuyamamaya karşı, uyku kalitesini artırmak için kullanılır.

Kedi Otunun kullanımı

İki tatlı kaşığı kedi kökü demliğe konur ve üzerine bir bardak su ilave edilerek 5-10 dakika demlenmesi beklenir ve günde iki, üç kez bir fincan içilir.