Kayseri mutfağı yemekleri

(0 oy) 0/5 20
Yorum Yaz


Zengin bir mutfak kültürüne sahip Kayseri Mutfağı’na ilişkin haberi sizlere sunuyoruz. Kayseri mutfağı yemekleri konulu haberimizi beğeneceğinizi düşünüyoruz. Bu haberimizde Kayseri mutfağına özgü yemeklerin birçoğuna yer veriyoruz. Kayseri mutfak kültürü içerisinde eyer alan mantıdan Develi Cıvıklısı’na kadar Kayseri mutfağının yöresel özelliklerini bünyesinde barındıran yemekler bu yazımızda olacak. Kayseri’ye özgü yemekler sizlerle.

Mantı

Çok eski bir Türk yemeği olan mantıya, Orta Asya’da “Metni” adı verilmektedir. Kayseri civarında çok meşhur olan bu yemeğe Anadolu’nun bazı yerlerinde “Tatar böreği” de denilmektedir. Mantı, hamurun içine kıyma, peynir, patates ve ıspanak gibi farklı iç malzemelerinin konularak suda haşlanması ile hazırlanmakta ve üzerine yoğurt veya salça sosu eklenerek sunumu yapılmaktadır.

Kayseri’de en çok kıymalı mantı tüketilmektedir. Salçalı sulu bir çorba gibi çok küçük tanelerden oluşan geleneksel Kayseri mantısı birçok türü olup şekli itibari ile oldukça hoş bir sunuma sahip olan yağ mantısının yan sıra, pürpür mantısı, tepsi mantısı vb türler de oldukça rağbet görmektedir.

Yağlama

En fazla tanınan Kayseri yemeklerinden biri olan yağlama, ince açılmış hamurların üzerine kıyma konulduktan sonra üst üste dizilmesi ile hazırlanan bir yemek olup, üzerine domates salçası ve soğandan oluşan sos dökülerek sunumu yapılmaktadır. İsteğe göre sarımsaklı yoğurt, sumak ve kuru nane ile birlikte de servis edilmektedir. Görüntü itibariyle lahmacuna ve pideye benzeyen yağlama, lezzet açısından tamamen onlardan farklıdır. Maharetli ustalar kıymayı az kullanarak da lezzetli bir yağlama yapabilmektedirler.

Kurşun Aşı

Kayseri sofralarının önemli yemeklerinden biri olan Kurşun Aşı, dana eti ve nohutla yapılan geleneksel bir yemektir. Yapımında biber ve domates salçası da kullanılan bu yemek, içine haşlanmış nohut, misket büyüklüğünde köfte, mercimek eklendikten sonra sıcak olarak tüketilmektedir.

Pöç

Dana kuyruğu anlamına gelen pöç, yalnızca Kayseri’ye özgü bir yemektir. Özenle yıkanıp temizlenen pöç, parçalara ayrılmakta tuz ve karabiber ile tatlandırılmaktadır. Daha sonra unlanıp, kızgın tavada mühürlenmektedir. Mühürlenen pöçler, güveçte yaklaşık 2-2,5 saat kadar pişirilmektedir. Garnitür olarak patates veya üzerine kaşar rendesi eklenip baharat serpilerek fırınlanmaktadır.

Sucuklu Köfte

Koyun veya kuzu kıymasından yapılan köftenin içine çemen eklenerek bu ismi alan bir köfte çeşididir. Tadı sucuğu andıran bir köfte türü olan sucuklu köfte, Kayseri’de çokça tüketilen bir lezzettir.

Kayseri Mutfağı Pastırma

Pastırma, Kayseri’nin dünyaca ünlü lezzetlerinden biridir. Çiğ etin çeşitli baharatlar ve tuzla kurutulması ile yapılan pastırma, aslında oldukça eski bir Türk yiyeceğidir. Evliya Çelebi’ye göre 17. yüzyılda pastırma imalatının yapıldığı Kayseri’de pastırma ve sucuk imalatı önemli sanayi kollarından birini oluşturmaktadır

Geleneksel olarak geçmişte bir karkastan 26 çeşit pastırma üretilirken günümüzde bu sayı azalmış, azalmanın en önemli nedeni ise tüketicinin üstün kaliteli pastırma çeşitlerini tercih etmesi ve tercih edilmeyen, ekonomik değeri düşük pastırmalık kasların kullanılmaması olmuştur. TSE tarafından TS 9268 standardında bir sığır karkasından 16-20 çeşit pastırma üretilebileceği belirtilmiştir. Bu pastırmalar; kuşgömü pastırma, sırt pastırma, tütünlük pastırma, bohça (Eğrice, bohçagömü) pastırma, şekerpare pastırma, kenar pastırma, mehle pastırma, dilme pastırma, omuz pastırma, kürek pastırma, kapak pastırma, döş pastırma, bez pastırma, bacak pastırma, etek pastırma, kavram pastırma, meme pastırma, kelle pastırma, arkabaş pastırma ve antrekot pastırma olarak sıralanabilmektedir.

Ayvalı Tahinli Yaprak Sarması

Ayvalı tahinli yaprak sarması, Kayseri’nin tarihi yerleşim bölgesi olan Talas ilçesine özgü bir yemektir. Asma yapraklarına sarılan pirinç, ayva rendesi, şeker, tuz, karabiber, nane ve soğanlı harcın tepsiye dizilip pişirildikten sonra üzerine tahin gezdirilmesinin ardından sunumu yapılmaktadır.

Tahinli Katmer

Kayseri’de şekerli ve şekersiz olarak tüketilen ve evlerde de sıkça yapılan bir yiyecektir. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde farklı çeşitleri olan katmerin Kayseri usulü açılan hamurun üzerine ılık yağ ve tahin karışımı dökülerek sarılması ve isteğe göre tahin karışımına toz şeker de eklenmesidir.

Nevzine Tatlısı

Nevzine tatlısı, Kayseri mutfağı’na özgü en geleneksel ve ünlü tatlısıdır. Düğün, bayram, kız isteme gibi önemli günlerde yapılan nevzine, önemli misafirlere ikram edilmektedir. Yeni doğum yapmış kadınlara mutlaka yedirilen bu tatlının şerbetinde pekmez bulunmaktadır.

Develi Cıvıklısı

Kayseri’nin Develi yöresinde kuşbaşılı pideye verilen isimdir. Harcı koyunun bel ve kaburga etinden, hamuru ise, buğday unundan mayalı olarak hazırlanan cıvıklı, Kayseri’de bayramların, düğünlerin, özel günlerin ve topluca yenilen yemekleri en önemlileri arasında sayılmaktadır.

Aşmakarna

Evlerde en çok tüketilen ve halk arasında ‘aşmakarna’ olarak tabir edilen yiyecek türü kesme çorba, erişte, kuskus ve makarnadan oluşmaktadır. Leğenlerde yoğrulan hamur katı kıvama girdikten sonra bezi haline getirilip, 1-1,5 mm kalınlığında yufka haline getirilip üst üste istif edilerek hazırlanan bir yemektir. Aşmakarna kesimi kışa hazırlık olarak yaz sonu veya sonbaharda kadınların bir araya gelerek yaptığı yemeklerden biridir. Yağ, salça ve kimyon konulup mantıya benzer yöntemle pişirilerek sunumu yapılmaktadır. Daha önce geleneksel olarak ev hanımları tarafından hazırlanan bu tür lezzetler, son yıllarda sayıları hızla artan imalathanelerden satın alınmaktadır.

Güveç

Güveç Kayseri’nin en gözde yemekleri arasında sayılmaktadır. Toprak güveçlerde, özellikle yaz aylarında sebzeden yapılan bir yemek türüdür. Ana malzemesini, patlıcan, domates, biber, sarımsak ve et oluşturur. Buna patates ilave edildiği de olur. Kayseri’nin Yemliha yöresine has uzunlamasına çizgili patlıcanın bol kullanılması Kayseri mutfağı güvecini diğer güveçlerden ayıran en önemli özelliktir. (atilla Bostancı-ylt)