Karabük mutfağı yemekleri

(0 oy) 0/5 15
Yorum Yaz


Zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Karabük ili, Karadeniz mutfak kültürü özelliklerini taşımaktadır. Karabük mutfağı içerisinde Safranbolu mutfağının yeri oldukça önemlidir. Türkiye turizmine ulusal açıdan önemli katkılar sağlayan Safranbolu, en az tarihi kadar mutfak kültürünü de bünyesinde yetiştirdiği ve pahalı bir bitki çeşidi olan safran ile sağlamaktadır. Safran yemeklerde kullanılmakta ve yemeklere sarımsı bir renk vermektedir.  Karabük mutfağı yemekleri içerisinde Safranbolu mutfağı çok önemli yer tutmaktadır.

Bölgede özellikle sonbaharda yetişen Kanlıca ve diğer mantar çeşitlerinden de yemek ve börekler yöre mutfağına çeşitlilik kazandırmaktadır. Her daim taze satılan helva çeşitleri ile şam fıstıklı, fındıklı, güllü ve safranlı çeşitleri bulunan Safranbolu lokumları ilin en önemli lezzet unsurlarıdır.

Karabük mutfağı yemekleri

Safranbolu bükmesi, safranlı pilavı, sini çöreği, kara mancar, çılbır, göce çorbası, yayım, çullu börek, peruhi ve haluşka Karabük mutfağının öne çıkan lezzetleri arasındadır.

Safranlı zerde, ceviz helvası, höşmerim, Safranbolu baklavası ve Safranbolu lokumu Karabük ilinin en bilinen tatlılarıdır.