Kan grubuna göre beslenme ve diyet nasıl yapılır?

(0 oy) 0/5 242
Yorum Yaz


Kan grubuna göre beslenmek son dönemde popüler olan diyet çeşitlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Her gıda her kan grubu için doğru beslenmeyi ifade etmiyor. Burclar.net olarak Kan grubuna göre beslenme ve diyet nasıl yapılır konulu yazımızı okuyucularımızın ilgisine sunuyoruz.

0 (sıfır) kan grubuna göre beslenme ve diyet

Tahıl ürünleri ekmek ve taneli sebzeleri mümkün olduğu kadar az kapsamaktadır.0 kan grubundaki kişilerin metabolizmaları düşük hızda çalışıyor olabilir. Tiroit hormonu üretmeyi destekleyen iyodun yeterli miktarda olmaması, 0 grubundaki kişilerin yediklerini yakmalarını zorlaştırmaktadır. İşte bu nedenle 0 kan grubuna dahil olanların bol bol deniz ürünleri iyotlu tuz, karaciğer, kırmızı et, ıspanak ve brokoli ile beslenmeleri önerilmiştir. Süt ürünlerinden ve yumurtadan uzak durulmalıdır. Süt ve süt ürünlerinin de metabolizmalarını yavaşlattığı öne sürülmüştür.

A kan grubuna göre beslenme ve diyet

Soya proteinleri, tahıl ürünleri ve sebzelere ağırlık verilmiştir. A kan grubuna sahip kişiler mümkün olduğunca doğal besinlerle beslenmelidir. Metabolizma açısından A grubu 0 grubunun tam tersidir. A grubundaki kişiler kırmızı et yedikleri zaman ağırlık hissederler, enerji kaybına uğrarlar. Ama proteinli besinler ve sebzeler bu kişilere enerji verip, daha canlı olmalarını sağlamaktadır. A grubundakilerin süt ve süt ürünlerini sindirmeleri de zor olur. Ayrıca sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek 16 için A kan grubuna sahip kişiler mümkün olduğunca az et tüketmelidir. Et yerine haftada 2-3 kez balık veya tavuk eti yenilebilir. Et yenildiğinde mutlaka yağsız olmalıdır. Sebzelerin mümkün olduğunca doğal olmalarına özen gösterilmelidir. A grubundakilerin sebze ağırlıklı yemek listelerinde: biber, domates, patates ve lahana yer almamalıdır. Ayrıca havuç, bal kabağı ve ıspanak bu kan grubu için çok yararlı besinler arasında gösterilebilir.

B kan grubuna göre beslenme ve diyet

B kan grubuna sahip kişiler kendileri için uygun olan beslenme düzenini eksiksiz uyguladıkları takdirde uzun ve sağlıklı bir ömür sürdürebilirler. B grubunun diyeti değişik türlerde yiyecekleri kapsamaktadır. Hayvansal gıdalarla sebzeler arasında tam bir denge söz konusudur. B grubu, A ile 0 grupları arasında denge kurar. Bu grubundakiler için mısır, buğday, mercimek, fındık ve susam kilo aldıran besinlerdir. Bu yiyecekler, kişilerde yorgunluk, vücudun su tutması ve kan şekerinde düşüklük gibi sorunlar yaratabilir. B kan grubuna sahip kişiler kolay kilo verirler. B grubuna dahil olanlar piliç etinden uzak durmalıdırlar. Tavuk eti yerine hindi eti tercih edilmeli çünkü piliç etinde bulunan bazı maddeler B grubuna zarar vermektedir. Derin denizlerde yaşayan balıklar da B grubu için yararlıdır. Fakat ıstakoz, karides, kalamar ve midye gibi deniz ürünlerinden uzak durulmalıdır. Kan grupları arasında süt ve süt ürünlerinden yarar sağlayan tek grup B dir. Süt ve süt ürünlerine tepki gösteriyorsanız soya ürünleriyle ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

AB kan grubuna göre beslenme ve diyet

A ve B gruplarının beslenme düzenlerini dikkatle incelemek gereklidir. A ve B gruplarına uygun olmayan yiyeceklerin çoğu AB grubu için de sakıncalıdır. Ancak diğer kan gruplarına tavsiye edilmeyen domates AB grubundakilere önerilmektedir. Kilo alma konusunda AB grubundakiler A ve B gruplarındaki genlerin özelliklerini taşıyabilirler. Bu da zaman zaman problem yaratır. Et yemekten kaçınılmalıdır. Et yerken de yanında mutlaka sebze bulundurulmalıdır. Ayrıca etin miktarının çok az olmasına dikkat edilmelidir. Deniz ürünleri, süt ürünleri ve taze sebze tüketilmelidir. Çok fazla hayvansal protein almaları sindirim sistemini zorlamaktadır. (T.Karaduman-YLT)