İtalyan mutfağı yemekleri hakkında bilgiler

(0 oy) 0/5 117
Yorum Yaz


Birçoğumuz için İtalyan mutfağı yemekleri düşüncesi, lazanya ve makarnayı domates sosuyla hayal etmektir, ancak bu tüm diğer yemek türleriyle birlikte düşünüldüğünde, makarna çeşitliliği küçük bir kısmını oluşturmaktadır. İtalyan mutfağının tarihi bin yıl öncelere dayanmaktadır. İtalya’nın tarih içerisinde etkileşimde olduğu milletler (Vizigotlar, Vandallar, Hunlar, Bizanslılar, Lombardlar, Frenkler, Araplar, Normanlar, Germenler ve Avusturyalılar gibi), o coğrafyadan çekilirken, kültür, tat ve mutfak gibi bir parçalarını İtalyanlara bırakmışlardır.  İtalyan mutfağı yemekleri hakkında bilgiler konulu yazımızı beğeneceğinizi sunuyoruz.

İtalyan mutfağı –  Makarna, peynir ve pizza

Sebze ve meyveler, zeytinyağı, pirinç, deniz ürünleri, soslar, peynirler, taze otlar ve hamur işleri İtalyan mutfağı içerisinde öne çıkan ürünlerdir. En çok sevilen ürün ise kuru ve taze olmak üzere iki biçimde üretilen, farklı şekillerde hazırlanan, soslarla sunulan yüzlerce çeşidinin bu mutfağın içerisinde bulunduğu makarnadır.

İtalya mutfağı  içerisinde bulunan en ünlü makarna türleri arasında spaghetti, penne, maccheroni, fettucine, linguine, fusilli ve içleri dolgulu olan ravioli ve tortellini yer almaktadır. Makarnalarının bu kadar lezzetli ve dünyaca tanınmasının sebeplerinin başında sosları gelmektedir. Bolonez, napoliten, pesto ve arabiatta en çok bilinenler arasındadır. İtalya’nın dünyaca ünlü diğer ürünleri ise, Parmigiano Reggiano (Parmesan) peyniri, Parma ve San Daniele jambonu, Modena balzamic sirkesi, Genoa’s pesto’su (sosu) ve Campania’dan buffalo mozzarella (manda peyniri) sadece bir kaçıdır.

İtalyan mutfağı içinde en ünlü ve dünyaya yayılan lezzetlerinden biri kökeni Napoli’ye kadar uzanan pizzadır. Günümüzde pizza çok çeşitli şekilde yapılmakta ve hatta üretilen bölgelerin karakteristik ürünleri ile de birleştirilip değişik tatların harmanlanmasına olanak sağlamaktadır.

İtalyan mutfağı öğün düzeni

İtalyanlar günde üç öğün yemek yemektedirler. Öğünler arasında en ağır olan akşam yemeğidir. Başlangıç yemeği olarak makarna ya da çorba, hamur işleri veya pirinç yemeklerini yemektedirler. Soğuk ordövrler iki ana yemek olan ilk ve ikinci tabaklar arasında bir dinlenme yemeği olarak alınmaktadır. İkinci yemek olarak et, tavuk ya da balık tercih edilmektedir. Bu yemeklere uygun sebzeler eşlik etmektedir. Salatalar ana yemekten önce yenmekte ve öğün genellikle hafif tatlı ile tamamlanmaktadır. Bu tatlı da genelde kahve likörü, kedi dili bisküvisi ya da tiramisu olmaktadır. Ayrıca çorbaların yanında mutlaka kızarmış ekmek sunulmaktadır.

İtalyan mutfağı, 20 bölgeden oluşmaktadır. Bu bölgeler 3 başlık altında kategorize edilmiştir;

1-Kuzey İtalya Mutfağı

Emilia-Romagna, Friuli-Venezia Giulia, Liguria, Lombardy, Piedmont, Trentino-South Tyrol, Asota Valley ve Venetodur. Bu sekiz bölge, İtalya’nın yaşam standardı bakımından en yüksek ve beslenme bakımından da en bol ve çeşitliliğin olduğu bölgedir. Bu bölge genel olarak katı yağ (domuz yağı), pirinç, mısır, peynirleri ile bilinmektedir.

Bölgenin bu özelliğine, sadece Liguria bölgesinde kullanılan zeytinyağı muhalefet etmektedir. Makarna’ya karşılık kuzeyde genel olarak “risotto” ve “polenta” tüketilmektedir. Deniz mahsülleri, kabuklu ürünler, alabalık ve sazan balığı kıyılarda sıkça tüketilmektedir. Ayrıca bu sekiz bölge İtalya’nın yaklaşık üçte birlik şarap ihtiyacını karşılamaktadır.

Emilia Romagna Bölgesi İtalyan Mutfağı

Bu bölgenin doğu kesimi Adriyatik Denizi ile bitmektedir. İtalya’nın en ünlü ”gurme” bölgelerinden bir olan Emilia-Romagna, Orta çağ’dan bu yana İtalyanları tarafından yapılan ürünleriyle ünlenmiştir. Kadınlar, makarna yapma kabiliyeti ile ünlenmiştir. Bölge mutfağı, üretilen gıdalar etrafında gelişmiş ve mutfağında büyük rol oynamaktadır. Bölgede öne çıkan bazı ürünler Mela, Maiale, Latte (sütlü), Sogliola (dil balığı), Anguilla (yılan balığı), Pomodoro (domates), Uva (üzüm), Origano (kekik) ve diğer aromatik bitkilerdir. Bu bölgenin meşhur mamulleri ve yemeklerinden birkaç tanesini ise; Parmesan peyniri, Prosciutto, Cutatello, Mortadella, Aceto balsamico (şarap sirkesi), Cotechino, Brodetto (balık çorbası), Anolini, Tortellini, Tagliatelle ve Lasagna‘dan oluşturmaktadır.

Friuli-Venezia Giulia Bölgesi İtalyan Mutfağı

Friuli-Venezia Giulia’nın yemekleri, bölgedeki kültürleri birleştiren çeşitli tatlardan oluşmaktadır. Polenta, yeme alışkanlığı Veneto’dan gelmektedir. Süt, sebze, fasulye, salumi ile karştırıldığında, polenta bir yemek haline gelmektedir. Orta Avrupa etkisi makarna yerine çorba ve köfte tüketimini belirgin olarak göstermektedir. Arpa çorbaları, ıspanak köfteleri, erik köfte, kuru üzüm ve ekmek kırıntıları ile yapılan pistum bölge mutfağında tüketilmektedir. Bölgenin en iyi jambonu olarak bilinen San Daniele Prosciutto bu bölgede üretilmektedir. Kırmızı bir peynir olan Frico, Montasio DOP ile yapılmaktadır. Diğer yerel peynirler ise: Latteria, Tabot ve Carnia‘dan oluşmaktadır. Strudel ve kuru elmalarıyla meşhurdur.

Liguria Bölgesi İtalyan Mutfağı

Bu bölgenin mutfağı, cucina del ritorno olarak adlandırılmıştır. Bu bölgede aylarca denizde kalan tekneciler evlerine döndüklerinde balıklar sofrada yerini almaktadır. Balık çorbası, balık yahnisi ve balık salatası önemli yemekleridir. İtalyan mutfağı içerisinde Liguria’nın en meşhur yemeği farklı balıklardan yapılan burida yahnisidir. Ayrıca bu bölge pesto sauce ile meşhurdur. Bu sos, fesleğen, sarımsak, zeytinyağı, çam fıstığı ve Parmesan peynirinin bir kaba alınıp, dövülerek sos haline getirilmesinden oluşmaktadır. Kuzeyde olmasına rağmen, bölgede zeytinyağı sıkça kullanılmaktadır. Bölgenin çok eski şaraplarından olan Rossese di Dolceacqua ve Cinque Terre Sciacchetra dünyaca meşhurdur.

Lombardy Bölgesi İtalyan Mutfağı

Bu bölge, Po vadisinin merkezi olarak bilinmektedir. Bölgenin en çok bilinen yemekleri, risotto alla milanese ve costoletta alla milanese‘dir. Sadece 24 saatlik bir beklemeden sonra kar beyazı olan rengi, saman sarısına rengine dönüşen kremsi Mascarpone bu bölgenin ürünüdür. Tek başına yenilmesinin yanında tiramisu ve diğer yemeklerle birlikte tüketilebilmektedir. Stracchino, Crescenza, Taleggio, Gorgonzola, Robiola, Bagoss, Bitto gibi peynirler yapılma aşaması ve süreleri olarak birbirinden farklı olsalar da bölge mutfağında süt ürünlerin değerini arttırmaktadır. Geniş peynir çeşitliliğine ek olarak, Berna (kurutulmuş koyun eti), Busecchin (kan sosisi), Coppa (domuz salamı), Cotechino sosisi, Cuz (pişirilmiş kuzu), Mortara (kaz salamı), Valchiavenna ve Compodolcino (keçi veya koyun uykuluğu) gibi et ürünleri ile bilinmektedir. Noel zamanı hazırlanan Panettone keki içeriğindeki tatlı portakal kabuğu, portakal, tatlı maya ve kuru üzüm içermesinin yanında, ismiyle ilgili birçok efsaneye sahip olmaktadır.

Piedmont Bölgesi İtalyan Mutfağı

Bölgedeki mutfak lezzetlerini keşfetmenin en güzel zamanı sonbahardır. Sonbahar, bölgede üretilen şarap ve yer mantarları ile yapılan mükemmel yemeklerin zamanıdır. Piedmont, İtalyanca’da dağın ayakları anlamına gelmektedir. Bölge mutfağı kendisine komşu olan Fransız mutfağından etkilenmiş olsa da, Piedmontese olarak bilinen yemek pişirme sanatı kendisini farklı kılmaktadır. Beyaz Alba truffle olarak bilinen yer mantarı dünyada en lezzetli yer mantarı olarak bilinmektedir. Bu mantar sadece kasım ve şubat ayları arasında Fransa’nın bazı bölgelerinde ve İtalya’nın Piedmont bölgesinde yetişmektedir. Meşhur Barolo, Barbaresco, Gattinara ve Barbera kırmızı şarapları ve Erbaluce, Roero Arneis, Gavi ve Cortese beyaz şarapları bu bölgede üretilmektedir. Bagna cauda sosu, risotto all Piedmontese yemeği bölgenin yöresel yemeklerindendir.

Trentino- South Tyrol Bölgesi İtalyan Mutfağı

Alto Adige, 1918 yılına kadar İtalya’nın bir parçası haline gelmemiştir. Bu sebepten dolayı çavdar ve patatesin günlük kullanımları ve Avusturya mutfağının tarihsel ve kültürel etkileri kolayca görülmektedir. Trentino bölgesi çok sert bir iklime sahip olduğundan mutfağı diğer bölgeler kadar iyi bilinmemektedir. Patates, soğan, mısır, elma, lahana, domuz yağı bu bölgedeki mutfaklarda yaygın olarak kullanılan malzemelerdendir. Bölgenin bilinen yemekleri, gnocchi di patata (patatesli köfte), strudel (doldurulmuş ince hamur işi), crauti (lahana turşusu), polenta, Asiago ve canederli’yi içermektedir. Tosela, Spressa delle Giudicarie ve Puzzone di Moena bölgenin meşhur peynirleri arasındadır.

Valle d’Osta (Asota Valley) Bölgesi İtalyan Mutfağı

Bu bölgenin yemek kültürü Fransız ve İsveç yemek kültürünün etkisi altında kalmıştır. Bölgenin dağlık yapısının soğuk havası nedeniyle primi çorbası çok yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Sebze çorbaları, peynir ve ekmek eklenerek tüketilmektedir. Peynir bölgede büyük bir öneme sahiptir. Peynir ile yapılan fonduta veya foduenın bölgede 700 yıldan beri üretildiği bilinmektedir. Bölgenin en ünlü başlangıç yemeği olan carnonada, soğan, tereyağı, tarçın, şarap, yavaş pişirilmiş tuzlanmış biftek ve polenta üzerinde servis edilmektedir. Diğer bilinen yemekleri Cotoletta alia valdostana, Boudin, Mocetta’dan oluşmaktadır. Pirinç bölge mutfağında önemli bir yere sahiptir. Sadece rissottolar da değil, aynı zamanda çorbalarda, yan yemeklerde, salatalarda, dolmalarda ve birkaç tatlıyla da kullanılmaktadır.

Veneto Bölgesi İtalyan Mutfağı

Genel olarak bu bölgede yemek yapımında, polenta, pirinç, fasulye, yaban hindisi, mantarlar ve deniz ürünleri kullanılmaktadır. Geleneksel yemek olarak risi e bisi (pirinç ve bezelye), fegato alla Venezian (dana ciğerinin soğanla kavrulması) sayılmaktadır. Sopressa saf domuz sosisi olup, geleneksel olarak kestane ve patatesle beslenilen domuzlardan yapılmaktadır. Bu bölgenin İtalyan mutfağı makarna kültürüne en büyük katkısı olarak kabul edilen Bigoli, spagetti tarzında uzun ve ortasında delik olan el yapımı bir makarna türüdür. Bölgede aynı zamanda meze olarak sunulan baccala tuzlu morina balığıdır.

2- Merkezi İtalya Mutfağı

Merkezi İtalya’da farklı yemek kültürüne sahip altı bölge yer almaktadır. Bu bölgeler; Abruzzo, Latium, Marches, Molise, Tuscany ve Umbria’dır. Bölge yaz mevsimini daha sıcak ve kuzeye göre daha uzun yaşadığı için domatesli yemekler kuzeye göre daha fazladır. Kavurma ve yahniler, ızgaralar, kuzu, kümes hayvanları, domuz ve av etleri bölgenin popüler yiyecekleri arasında yer almaktadır. Aşağıda, merkezi İtalya’da yer alan bölgelerin yemek kültürleri tanıtılacaktır.

Abruzzo Bölgesi İtalyan Mutfağı

Abruzzo’nun gastronomik kültürü büyük oranda çevredeki bölgelerin, özellikle de Marche’nin etkileriyle oluşmaktadır. Yemekleri çok basit ve ucuzdur. Bölgede besi hayvancılığı ve tarım yapılmaktadır. Üzüm, zeytin, baklagiller ve sebzelerin yanında makarna yapımında kullanılan buğday bölgenin genelinde üretilmektedir. Bölge, makarna sebze yemekleri ve özellikle kuzu ve domuz etleri ile yapılan yemekleriyle tanınmaktadır. Bu bölgenin yerel mutfağında yaygın olarak kullanılan maddeler arasında peperoncini, peperone, lenticchia, patatas, piselli, catalogna, puntarelle, cime di rapa, polipetti ve agnello bulunmaktadır. Bölge mutfağının bilinen yemekleri ise; maccheroni alla chitarra (spagetti), tarantella, capocollo, scamorza, incapriata ve ventricina‘dan oluşmaktadır. Bölgede üç tip şarap yer almaktadır ve bunlar; Montepulciano (kırmızı), Cerasuolo (gül şarabı) ve Trebbiano d’Abruzzo (beyaz şarap)’dır . Ayrıca bölge bir takım benzersiz bölgesel ürünler içinde bilinmektedir. Cicerhia (çim bezelyesi), L’Aquila’nın trüf mantarları ve safranları, Sulmona’daki kırmızı sarımsak ve diavolillo peperoncino gibi bölgesel lezzetler bulunmaktadır.

Latium Bölgesi İtalyan Mutfağı

Bölge İtalya’nın birçok yerinden yemek spesiyaliteleri almıştır. Bölgede İtalya’nın herhangi bir şehrinden daha fazla sayıda restoran, turist, kafe ve pastane bulunmaktadır. Yemeklerinin büyük kısmını prosciutto, domuz yağı, pancetta, sarımsaklı domuz yağı, maydanoz, kereviz, soğan ve diğer bitkiler oluşturmaktadır. Sevgili burclar.net okuyucularımız bu bölgede klasik kuzu eti, abbacyo (20 günlük veya 1 aylık) kullanılmaktadır, sebze yemekleri daha basit olmaktadır. Abbacchio al forno (kuzu kızartma), alla cacciatora ve saltimbocca bölgenin önemli et yemeklerindendir. Spaghetti alla carbonara, spaghetti alla puttensesca bölgenin önemli makarnalarıdır. Mozzerella peynirinin yanında, tepelerindeki yetişen üzüm bağlarında yapılan şaraplarıyla da bilinmektedir.

Marches Bölgesi İtalyan Mutfağı

Marche’de, kıyıda ve iç kısımda (domuz et, tavuk ve yabani kuşlar, sebzeler) olmak üzere iki tür mutfak vardır. Kıyı bölgelerinde balık ürünleri çeşitliliğinden dolayı, bu mutfak yemeklerine yansımıştır. İçinde on üç çeşit farklı deniz ürünlerini bulunduran brodetto d’Ancona çorbasında görülmektedir. Bölge mutfağı komşu bölgelerin mutfaklarıyla çok fazla benzerlik göstermektedir. Bölgenin kuşkusuz en önemli yemeği, Porchette‘dır. Papardelle alla papara, vincigrassi önemli makarna yemeklerindendir.

Molise Bölgesi İtalyan Mutfağı

İtalyan mutfağı içerisinde Molise bölgesi Abruzzo bölgesi ile benzer yemek kültürüne sahiptir. Ancak kendisini farklı kılan özel yemeklere de sahiptir. P’lenta d’iragn, calconi di ricotta rustica özel eşşiz bölge yemeklerindendir. Bu bölgede insanlar geleneksel olarak hayvanları yemekten ziyade satma amacıyla ellerinde bulundurmaktaydılar. Bunun için et yemek lüks bir ihtiyaç olarak görülmekteydi. Bu yüzden sofralarda genellikle sebze, peynir, makarna, baklagillerden yemekler yer almaktadır. Scamorza, mateca, burrino bölgenin peynir çeşitlerindendir.

Tuscany – Toscana Bölgesi İtalyan Mutfağı

Şarap, zeytinyağı ve ekmeğin kutsal üçlüsüne eşlik eden yerel, mevsimlik malzemelere dayanan bir mutfaktan oluşmaktadır. Toscana ekmeği çok az tuzla veya tuzsuz olarak yapılmaktadır. Bu gelenek yüzyıllar önce fırıncılara uygulanan bir tuz vergisi uygulamasıyla başladığı düşünülmektedir. Gelenek ise, bu ekmeği yerel zeytin yağı ile yenmesidir. Bu bölgede olio d’oliva (zeytinyağı), cavolo nero (Tuscany lahana), pecorino, salvia (adaçayı), pinoli, fagioli, spinaci (ıspanak), finokyo (rezene) ve bacceli fasulyesi ürünleri bulunmaktadır. Yemeklerinin bazıları ise: Panzenella (ekmek ve domates salatası), krostini, papperdelle alla cacciatore (sosisli kalın makarna), arista alla fiorentina (kızarmış domuz eti), pisella alla fiorentina (bezelyeli domuz eti), buccellato (Tuscany kek) ve castagnaccio‘dan (kestane gözleme) oluşmaktadır.

Umbria Bölgesi İtalyan Mutfağı

İtalya’nın yeşil kalbi olarak da bilinen bu bölge, Tuscany bölgesinin güneydoğusunda yer almaktadır. Bu bölgede yapılan yemeklerin çoğunda domuz ya da domuz yağı bulunmaktadır. Hatta İtalya’nın en iyi domuz yağına sahip olan bölge olarak da bilinmektedir. Bunun yanında, İtalya’da tüketilen kuru makarnaların üretildiği bölgedir. Strozzapretigibi bölgede birçok el yapımı makarna mevcut olup, bu makarnaların bu bölge dışında bulunması güçtür. Umbria’nın şarapları İtalyan mutfağı içerisinde en güzel şaraplar olarak derecelendirilmiştir. Bunlar, Orvieto, Rossi di Montefalco, Sagrantino di Montefalco‘dır. Ayrıca bu bölgede Nestle tarafından satın alınan Perugina gibi İtalya’nın önemli çikolata üreticileri bulunmaktadır.

3- Güney İtalya Mutfağı

Mezzegiorno olarak da bilinen Güney İtalya, altı bölgeden oluşmaktadır. Bu bölgelerin son iki tanesi adadan oluşmaktadır; Basilicate, Campania, Calabria, Apulia (Puglia), Sicilya ve Sardinia’dır. Güney İtalya mutfağının sembolü olarak bilinen domates, biber, patates ve fasulye ile birlikte 1500’lerde Amerika’dan getirilmiştir. Güney İtalya’nın en büyük çekiciliği kullanılan yabani ot ve baharatlardan özellikle de sarımsak ve kırmızı biberden gelmektedir. İtalya’nın ilk makarnası bu bölgede üretilmiştir.

Basilicate Bölgesi İtalyan Mutfağı Yemekleri

Bölge İtalyan mutfağı açısından fakir bir yapıya sahip olmanın yanında çok fazla ziyaretçisi olmamakta ve yemekleri çok çeşitlilik göstermemektedir. Basilicata peynirleri, baharatlı yiyecekleri, kuzu eti, domuz eti, domates ve yabani otlarıyla bilinmektedir. Ekmek ve makarna türleri bölgede çok popülerdir. Makarna çeşitleri ise, strascinati, tagliolini, triid, orecchiette, tapparelle, lagane ve ferrettini (fusilli)den oluşmaktadır. Bölgede biber veya baharat kullanımı diğer herhangi bir yerden daha fazladır. Biberlerin en yaygın çeşitleri Diavolicchi ve Sigarette‘den oluşmaktadır. Yemeklerde tereyağı neredeyse çok az kullanılmasına rağmen, zeytinyağı kullanımı çok fazladır. Bölgede et yerine sıklıkla sebzeler hazırlanmaktadır. Enginar, domates, brokoli, havuç, patates, soğan, biber, hindiba, mantar ve taze fasulyenin yanı sıra; nohut, mercimek ve fasulye gibi baklagillerde yetiştirilmektedir. Bölge halkının fakirliğinden dolayı mutfakta et kullanımı çok nadir görülmektedir. Hatta özel günlerde ve dini günlerde yemeklerinin yapıldığı bilinmektedir. Domuz eti ürünleri: ventresca di Rionero, pancetta, lardo, prosciutto, lucanica sosisi, pezzenta, sopressata, vecciareddra ve cotechinata‘dan oluşmaktadır. İnek sütünden yapılan peynir ürünleri arasında ise: caciocavallo Podolico, provolone, scamorza, burrata (butirro), mozzarella ve caciota bulunmaktadır. Koyun ve keçi sütünden yapılan ürünler ise: Pecorino di Filiano, Canestrato di Moliterno ve tuzlu cacioricotta‘dan oluşmaktadır.

Campania Bölgesi İtalyan Mutfağı

Bölge mutfağı, halkın yiyecekleri, kitlelerin yemekleri ve çeşitli yöneticiler tarafından devrilen aristokratik dokunuşların bir karışımından oluşmaktadır. Bölge, İtalyanın ulusal sembolleri haline gelen Pizza ve Makarna’sı nedeniyle dünyada bilinmektedir. Domates genelde kurumaya bırakılır veya konserve yapılır. Ragu ‘alla napoletana, özel günlerde servis edilen bir domates sosudur. Pizzalarda yaygın olarak kullanılan mozzarella peynirinin yanında, Scamorza Irpina, Provola, Fior di Latte bulunmaktadır. Bölge mutfağında, deniz ürünleri yaygın bir kullanıma sahiptir. Topraklarının verimliliği ve zenginliği sayesinde, meyve ve sebze yetiştirmek için mükemmeldir. Beyaz kavun, badem, domates, ceviz ve narenciye yetiştiriciliği bilinmektedir. Zengin bir pastacılık tarihin yanında, en tanınmış bölgesel şarap üretimi de yapılmaktadır. Roma İmparatorluğu döneminde yapılan Falerno ve zengin volkanik yetişen üzümden yapılan Lacrima Christi’dir.

Calabria Bölgesi İtalyan Mutfağı

Diğer güney İtalya bölgelerinde olduğu gibi, İtalyan mutfağı içerisinde Calabria mutfağı fakir ama yemeklerin lezzet bakımından hiçbir eksiği bulunmamaktadır. Calabria, geçmişte bir ticaret limanı olmasından dolayı, Sicilya adasına benzer bir tarihi bulunmaktadır. Bölge mutfağında, Yunanlılar, Araplar, Normanlar, İspanyollar ve Fransızların izleri görülür. Mutfakta kullanılan ürünleri peperone, peperoncino, melanzana, citron, fico, pomodoro, fagioli, oliva, sultanas, nocciola, mandorla, pesce spada, acciuga, sarda ve tonno’dan oluşmaktadır. Bölgenin özel ürünleri ve yemeklerinin arasında ise: scamorza, provolone, mozzarella, caciocavallo, capocollo, insalata di mare ve cannelloni yer almaktadır.

Apulia Bölgesi İtalyan Mutfağı

Apulian mutfağının temel üç ham maddesi buğday, sebze ve zeytinyağıdır. En belirgin yiyeceklerinden biri, iki kez pişirilen, halka şekilli, frisedda olarak bilinen ekmekleridir. Hemen hemen bütün yemeklerin üzerine zeytinyağı gezdirilir. Bu durum, bölgenin İtalya’nın en geniş zeytinyağı üreticisi olmasından kaynaklanmaktadır. Tiella olarak bilinen ana yemekleri pirinç, patates, deniz ürünleri ya da sebzelerle fırınlanmaktadır.

Sicilya mutfağı

Sicilya’nın katmanlı makarna yemekleri, pizzaları, dondurulmuş sebzeleri, balıkları ve et ruloları, Sicilya yemeklerini Arap geçmişinden ayırmaktadır. Sicilya yemekleri Arapların zamanından beri, pasta aşçıları olarak büyük bir üne kavuşmuşlardır. En çok bilinenlerden birisi alla martorana‘dır. Sicilya’da Corvo, Alcamo, Aetna ve Belice‘nin şarapları öne çıkanlarındandır. Bölgeye özgü diğer lezzetler ise: ragusano, ricotta, cassata, canestrato, caponata (tatlı ve ekşi patlıcan), gelato (şekerlendirilmiş buzlu süt), peperonata (pişmiş biber, domates ve soğan), scaloppine al Marsala (Marsala şarabı ile ince dilimlenmiş eti sotelemek), badem ezmesi ve arancini (kızarmış, doldurulmuş pirinç topları) dan oluşmaktadır.

Sardinia – Sardunya

Sardunyalılar denize açılan insanlar olmasalar da onlar balık avlamak için yüksek ve kayalıklı sahili boyunca balık avlamaktadır. Yerel balık çorbalarının, genellikle safran ile aromalandırılmanın yanında defne ve rezenede kullanılmaktadır. Tatlıları aşırı derecede lezzetli: kremalı pasta (meringue), sospiri, köz helvası (nougat), portakal kabuklu şekerler, İtalyan loru (ricotta) ve acı badem (macaroon) dolu kızarmış böreklerden oluşmaktadır. Sardinya’nın Vernaccia şarabı bölge dışında da ünlüdür. (M-Çakmak-YLT)