İsim analizi: Akrofonoloji

(0 oy) 0/5 1334
Yorum Yaz


İsminizin kariyerinizi de etkilediğini biliyor musunuz? Akrofonoloji bilimine göre, bazı isimler bazı meslekler için daha uygun görülürken, özellikle içinde K harfi bulunanlar iş hayatı için daha ideal sayılıyor. İsim ve soyadıyla bütünlük yaratanları; harika bir kariyer bekliyor. İşte İsim analizi: Akrofonoloji konulu alıntı yazımız.

Her gün, her an onunla çağrılıyoruz. Vurgusu, içerdiği harfler, kişiliğimizi ve hayatımızı belirliyor. Diğer insanlar üzerinde de önemli etkisi var. Evet, isimlerden bahsediyoruz. İsimler karşı tarafa biz farkında olmadan kim olduğumuz, soyumuz ve karakterimizle ilgili ipuçları veriyor. Peki, doğumdan itibaren alınan adların kariyer üzerinde de etkisi olduğunu biliyor musunuz ya da çocuğunuza isim koyarken kariyerini de belirlediğinizin farkında mısınız? Akrofonoloji denilen isim bilimine göre, kişinin ismi hayatını olduğu kadar kariyerini de etkiliyor. Bazı isimler bazı meslekler için daha uygun görülüyor. Özellikle içinde K harfi olan isimler iş hayatı için biçilmiş kaftan. Güçlü isim arayanlara içinde D, G ve A harflerinin bulunduğu adlar öneriliyor. Sempatik ve kişiye ilgi uyandıracak isimler konulması öneriliyor.

AKROFONOLOJİ – İSİM ANALİZİ NEDİR?

Tarih boyunca isimler insanlar için çok önemli olmuş. Eski zamanlarda isimler kişiler için umulan hayat yoluna özgü olarak veriliyordu. Özellikle Orta Asya Türkleri’nde ve Kızılderililerde çocuklara biraz büyüyüp karakterleri belli olduktan sonra isim konuluyordu. İlk olarak Ari ve Maya medeniyetlerinde isimler, sembollerle ifade edilmiş. Altıncı yüzyıla kadar bu alanda araştırma yapılmamış. Altıncı yüzyılda özellikle İspanya ve Portekiz’de bu konularda çalışılmaya başlanmış. Tanınmış bir astrolog olan Shirley, 1945’de 10 bin ismin doğum haritasını çıkarmış. Yıldızlarla kişilerin isimleri arasındaki geçişleri bulmuş. Böylece akrofonoloji bilimi de doğmuş.

A’NIN ENERJİSİ YÜKSEK

Akrofonolog Haluk Kemal Cebe, akrofonoloji biliminin isimlerdeki harflerin taşıdığı enerjileri ve anlamları yorumladığını söylüyor. Bu bilimin eski çağlardan beri insanlara yol gösterdiğini anlatıyor. Ona göre, isimler kariyeri çok etkiliyor. Cebe, herkesin çok kullandığı Mehmet ismini örnek olarak veriyor. Askerlere de Mehmetçik deniyor. Bu isim fedakâr, emir ve komutalara uyan son derece itaatkar bir özellik taşıyor. Cebe, ne tarz isimlerin ne tür meslekler için uygun olduğu konusunda da şunları söylüyor: “İsimleri tek tek belirtemiyoruz ama içindeki harflerin titreşimi çok önemli. Kariyer konusunda K harfi çok önemli. A’yla başlayan isimlerin de enerjisi çok yüksek. S’de çok iyi proje ürettiği için onu da unutmamak lazım.” Cebe, muhasebecilik ve finans mesleği için uygun 458 isim olduğunu söylüyor. Ona göre içinde, A, K, S, M, U, Y harfleri olanlar bu konuda biraz daha şanslılar.

SOYADININ ETKİSİ

Türkiye’de ve hatta dünyada pek çok insan isminden memnun değil. Yapılan anketlerde bunu gösteriyor. Bazı insanlar isimlerinden memnuniyetsizlik konusunda gerekçe olarak onlara ağır gelmesini gösteriyor. Bu yüzden ismini değiştirmeyi düşünenlerde var. Cebe de, bir ismin bir mesleğe uygun olmaması durumunda ya mesleğin ya da ismin değiştirilmesi gerektiğini belirtiyor. Adların iş ilişkilerinde de çok etkin olduğunu dile getiren Cebe, şu değerlendirmeyi yapıyor: “Birlikte çalışan kişilerin isim titreşimi eşit seviyedeyse iyi bir ortaklık kuruyorlar. İsimle beraber titreşim yaratan soyadı da kişi üzerinde çok etkili. Günümüzde pek çok firmada soyadları öne çıkarılıyor. İsim ve soyadıyla iyi bir bütünlük yaratan frekansı yakalayanlar harika bir kariyer yaratabilir. Hem kadına hem erkeğe konulan bazı isimler de iş hayatı için çok sorun yaratmaz.”

HANGİ HARF HANGİ MESLEĞE UYGUN

 • S: Mimar, mühendis, yazar, gazeteci
 • M: Finans, serbest ticaret
 • K: Şirket üst düzey yöneticisi
 • L: Sanatın tüm dalları
 • C: Özellikle güzel sanatlar
 • A: Satış ve pazarlama
 • P: Tüm dallarda
 • N ve B: Önsezilerin kullanıldığı meslekler
 • I: Hassas ve duygusal mesleklerde
 • Z: Araştırma ve geliştirme
 • İ ve P: Psikoloji ve tıp alanında (G.DELEN-İSMMMO-YAŞAM)