İran’ın meşhur Gülistan – Golestan Sarayı Müzesi

(0 oy) 0/5 40
Yorum Yaz


Müzenin tarihçesinin anlatıldığı kitabeden edinilen bilgilere göre; 2013 yılında Unesco Dünya Kültür Mirası listesine alınan Gülistan Sarayı, 200 yıllık bir tarihe sahiptir ve İran’ın başkenti Tahran’da yer almaktadır. 17. yüzyılda Safevi hanedanı zamanında inşasına başlanmış olup zaman içinde diğer şahların eklemeleriyle 9 ayrı bina kompleksi şeklinde genişletilmiştir. Safevi hanedanı son zamanlarını burada geçirdiği ve 1794-1925 yılları içinde İran’ı idare eden Türkmen soylu Kaçar hanedanı zamanında da Şahların ikametgâhı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Pehlevi hanedanı (1925-1979) ise resmi törenler ve gelen devlet konukları için kullanmıştır. Günümüzde Gülistan Sarayı Müzesi müze olarak gezilip görülmektedir. 2015 yılında İran’a yaptığımız seyahat esnasında Sarayda görevli olanlardan edinilen bilgilere göre Gülüstan Sarayı için yıllık ortalama 300 bin civarında ziyaretçi gelmektedir.

İç ve dış dekorasyonu farklı vitraylarla, çini panolarla, değerli tablolarla ve aynalarla oldukça gösterişli durumdadır. El sanatları ve mimarlık alanında köklü Pers kültürü ve batı tekniği mimarisiyle birleşen bir eserdir. Gülistan Sarayı, Türkiye’de yer alan Topkapı Sarayı’nı andırmaktadır. Gülistan Sarayı’nın girişinde gezilecek bölüme göre biletler satın alınmaktadır.

Mermer Taht Salonu (Takht-e Marmar)

Tahran’da yer alan Gülistan Sarayı’nın hemen girişinde uzunlamasına yer alan havuzu geçtikten sonra hemen karşıda Foto 6’da görüldüğü gibi mermer yapılı bir taht salonunu görmek mümkündür. Salonun ilginç yanı, bir duvarı olmayan şekilde yapılmış olmasıdır. Ziyaretçiler duvar yerine uzunca ve çok ağır olan perdenin altına girerek salonu görmektedir. Mermer tahtı oluşturan sütunlar Yezd bölgesinden getirilmiştir. Bu sütunlar sarı kamıştan yapılmıştır. Sütunlarda 65 adet civarında insan figürü önemli turizm cazibesidir.

Gülistan Sarayı Selam Salonu (Talar-e Salam)

Gülistan Sarayı’na gelen yabancı ziyaretçilerin ilk kabul edildiği ve ağırlandığı bölüm olup Nadir Şah’ın Hindistan’dan getirdiği ünlü “Tavus Kuşlu Taht” önceden bu salonda yer almakta idi. Nasiruddin Şah döneminde bu salonda İran Krallığı’nın sahip olduğu değerli taşlardan oluşan hazine ziyaretçilere açık bir şekilde sergilenmekteydi. Bu mücevherler şu anda Mücevher Müzesi’nde sergilenmektedir.

Müze Salonu (Negar Khaneh)

Gülistan Sarayı’nın sanat galerisi bölümü burada bulunmaktadır. Kaçar dönemine ait çeşitli tabloların yanında Nasiruddin Şah ve Fetih Ali Şah gibi kralların tablolarında takılı olarak görülen taç ve takıların orijinalleri Tahran Mücevher Müzesi’nde yer almaktadır. Bu bölümde dikkat çeken iki tablodan birinde Azeri diğerinde ise Türk kadınının günlük kıyafetleri gösterilmektedir.

Aynalı Salon (Talar-e Ayaheh)

Fotoğrafta görüldüğü gibi Gülistan Sarayı içinde İran ihtişamını her adımda hissedeceğiniz kristal avizeleri ve süslemeleriyle ünlü olan bölümdür ve sarayı ziyaret edenlerin en çok tercih ettiği bölümler arasındadır.

Berelyan Binası (Talar-e Berelian)

Sarayın bu binasının ismi İngilizce ve Farsça karışımından oluşmaktadır. Buradaki ayna işlemeleri İran’ın en ünlü sanatçıları tarafından yapılan fotoğrafta de görüldüğü gibi kesme ve kristal aynalarla elde edilen süslemeler ve ışık oyunları turizm açısından önemlidir.