Ilgaz Dağı Milli Parkı Hakkında Bilgiler

(0 oy) 0/5 33
Yorum Yaz


Ilgaz Dağı Milli Parkı yükselti ve iklim şartlarının elverişli olması sebebi ile turistler için kış turizmi açısından cazibe merkezi olan bir destinasyon olarak görülmektedir. Ilgaz Dağı Milli Parkı bitki örtüsü, fauna yapısı ve pek çok barındırdığı zengin turistik arz kaynakları sayesinde sadece kış turizmi için değil, açık alanda yapılan doğa temelli diğer rekreatif etkinlikler içinde talep gören bir destinasyon olarak dikkat çekmektedir.

Ilgaz Dağı

Ilgaz Dağları Karadeniz Bölgesinin Batı bölümümün iç kesimlerinde, Kastamonu Havzası ile Devrez Vadisi arasında batı-doğu doğrultusunda uzanmakta olup, yaklaşık 160 km’lik uzunluğa sahiptir. Bölgenin en yüksek dağlarından biridir. Zengin bitki örtüsü, yaban hayatı ve ender peyzaj değerlerine sahip olması nedeniyle Ilgaz Dağı 02/06/1976 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Milli park alanında, orman alanları, orman içi açıklıklar, konaklama ve dinlenme tesisleri, kayak pistleri ile sınırları oluşturan dereler bulunmaktadır. Alan, Kastamonu’ya 40 km, Çankırı’ya 80 km, Ankara’ya 200 km uzaklıktadır.

Ilgaz dağı milli parkı içerisinde yapılabilecek aktiviteler şunlardır:  

Kayak

Milli park alanının turizm potansiyelini oluşturan en önemli seçeneklerden biri “Kayak’tır. Ayrıca kış sporları için özel sektörce işletilen 2 adet kayak pisti ve telesiyej mevcuttur. 1 nolu kayak pisti 800 m. , 2 nolu pist ise 1500 m. Uzunluğundadır. Kayak merkezinin kullanımı kış mevsiminde ve ara tatil dönemlerinde çok fazladır. Milli Park kış mevsiminde mevcut tesislerin büyük bir kısmının dolu olmasının yanı sıra günlük olarak çevre illerden gelen misafirler tarafından da ziyaretçi akımına uğramaktadır.

Trekking

Ilgaz Dağı Milli Parkı alanı içerisinde henüz hazırlamış bir parkur haritası bulunmamasına rağmen Trekking de yapılmaktadır. İşletme sahipleri çok profesyonel olmamakla birlikte gelen ziyaretçiler için haritalar oluşturmuşlardır.

Amatör olarak düzenlenen trekking aktivitesinin parkurları şu şekildedir:

  • 1 nolu telesiyejin orta kısmından Arpa Seki yaylasına, Arpa Seki’den de Karanlık Dereyi geçerek oteller bölgesine dönüş – Zirve kafeteryanın arkasından TV vericisine doğru giden yoldan Karanlık Dereye inen muhteşem biyolojik zenginliklerin izlenebileceği parkur.
  • 1 nolu telesiyejin alt istasyonundan ormana giden patika yolla teleski alt istasyonu ve oradan da orman içi patikayla Arpa Seki yaylasına giden parkur.

Piknik

Milli park sınırları içerisinde yer alan Kırkpınar Yaylası ve Yıldıztepe mevkinde piknik alanları mevcuttur. Kırkpınar Yaylası, Ilgaz merkezden 22 km uzaklıkta, denizden 1800 metre yükseklikte bir yayla (gölü) olup adını, alandaki göleti besleyen kırk pınardan almıştır. Oteller bölgesinde de piknik için uygun alanlar bulunmaktadır. Piknik faaliyeti yoğun olarak bahar aylarında gerçekleştirilmektedir.

Dağcılık

Kaya tırmanışı vb. dağcılık faaliyetleri açısından en uygun alanlardan birisi Ilgaz Dağları’dır. En yüksek zirvesi 2.587 rakımlı Büyükhacet tepesidir. Gidiş-geliş toplam 25 km olmaktadır. Küçükhacet tepesi ise 2546 metre yükseklik ile ikinci yüksek zirveyi oluşturmaktadır. Gidiş-geliş toplam 12 km olmaktadır. Büyükhacet tepesinin 4 km batısında kalmaktadır.

Kampçılık

Milli park içinde bulunan Arpa Seki yaylasının Çankırı kısmındaki alanı kamp için uygundur. Yalnız özel olarak hazırlanmış bir kamp alanı yoktur. Yaz aylarında kamp amaçlı gelen kişiler kendi imkanları ile kamp kurmaktadır. Düzensiz kamp yapma faaliyetleri ise çevre kirliliğine sebebiyet vermektedir. Doruk Otel ve çevresinin, manzara seyri, su kaynaklarına yakınlık gibi coğrafi açıdan pek çok avantaja sahip olması, kamp için en çok tercih edilen yerlerden birisi olmasını sağlamıştır. Her dönem bu çevrede kampçılık faaliyetleri yapılabilmektedir.

Olta Balıkçılığı

Milli park alanı oteller bölgesine 25 km. uzaklıkta bulunan Kırk Pınar Yaylası’nda olta balıkçılığı yapılabilmektedir. Denizden 1800 metre yükseklikte olan Kırkpınar Yaylası Gölü, adını yayladan almaktadır. Göl içerisinde lezzetli ve çok farklı türde balıklar bulunmaktadır. Ayrıca 1654 m rakıma sahip yaylada yazın kullanılan 32 adet yayla evinin yanı sıra 130×350 m ebatlarında bir de gölet bulunmakta olup etrafı, sarıçam, karaçam, köknar ağaçları ve çayırlıklarla çevrilidir. Milli park sınırları içindeki Baldıran Vadisinde Karasu Deresi üzerinde alabalık üretme istasyonları ve avlanma göletleri hizmete açıktır. 15 Haziran – 15 Eylül tarihleri arasında ziyaretçiler bu sahada sportif olta balıkçılığı yapabilecekleri gibi yılın her günü isteklerine göre üretim istasyonlarından balık alma imkanına sahiptir.

Yaban Hayatı İzleme

Milli park alanı yakınında Yaban Hayatı Koruma Sahası bulunmaktadır. Bölgede, ayı, kurt, vaşak, yaban domuzu, bozayı, porsuk, su samuru, tavşan, sincap, karaca, tilki gibi yaban hayvanları bulunmaktadır. Hayvanları koruma ve neslini yaşatmak amaçlı, devlet desteği ile hayvan salımları yapılmaktadır. Fakat tüm bunların yanında bilinçsiz avlanma gibi sebepler dolayısıyla yaban hayatta tür azalmalar olmaktadır.

Foto-Safari

Milli park içerisindeki kuş türleri, yaban hayatı ve eşsiz doğa güzellikleri foto safari meraklılarını da bu bölgeye yöneltmektedir. (Gönül Göker-Dok. tezi)