Hint mutfağı hakkında genel bilgiler

(0 oy) 0/5 79
Yorum Yaz


Acı ve baharatlı Hint mutfağı konumuz. Hint mutfağı hakkında genel bilgiler sunuyoruz sizlere beğeneceğinizden eminiz.

Hint coğrafyası ve mutfak çeşitliliği

Hint kültürünün yaşadığı yerler, Bangladeş, Hindistan, Pakistan, Sri Lanka ve diğer Himalaya devletlerini içine alan geniş bir toprak parçasıdır. Hem coğrafyanın çeşitliliği hem de farklı dinlerin hüküm sürdüğü bölgede değişik yemek geleneklerinin izleri görülmektedir. Hint kültürünün hâkim olduğu bölgede tarihi süreç ve iklimle açıklanabilecek bir kuzey güney farkı görülmektedir. Bölgenin kuzeyinde buğday ağırlıklı bir mutfak gözlenirken; güneyinde ve Bengal bölgesinde ise, pirinç ağırlıklı bir mutfak görülmektedir. Diğer taraftan Türk ve Moğolların gitmediği güneydeki Hindular arasında vejetaryenlik daha yaygın iken, Müslümanlar et yemeyi sevmektedirler. Kuzeydeki bu et tüketiminin yanında yemeklerin pişiriliş biçimi Ortadoğu ve Orta Asya izleri taşımaktadır. Kuzeyde bol baharatlı ve acı biberin az olduğu bir mutfak gözlenirken, güneyde yemekler daha acılıdır. Esasında baharat, Hint mutfağının genel özelliğidir; ama kuzeyde her baharatın bütünün içinde varlığının hissedilmesine önem verilirken, güneye doğru inildikçe artan acı biberin etkisi bütün tatları kendi belirleyiciliği altında yok etmektedir.

Güney Hint mutfağında tabak, kaşık, çatal gibi mutfak aletleri de kullanılmamaktadır. Yemekler hemen her yerde elle yenilmektedir. Diğer taraftan bu yemekler çatal ve kaşık kullanmaya elverişli de değildir. Yemek doğrudan hissedilmek için bu şekilde yenilmektedir. Hint mutfağında sofralar, Uzakdoğu kültürünün bir özelliği olarak senkronik bir biçimde düzenlenir. Yemeklerin hemen hemen aynı anda sofraya gelmesi olan bu durum, diyakronik olan batı mutfağının tam tersidir.

Bengal olarak adlandırılan Doğu Hindistan’da ise kuzey ve güney mutfaklarının bir karışımı görülmektedir. Bengal bölgesi mutfağı sert aromalı baharatlarıyla ünlüdür. Kırmızı et yerine deniz ürünleri tercih edilmektedir.

Hint mutfağında baharatlar ve köri

Hint mutfağı denilince, baharatın çok ve kırmızı etin ise çok az tüketildiği bir yemek kültürü akla gelmektedir. Aslında Hint yemeği “köri” demektir. Köri, Hint yemeklerinin vazgeçilmez bir baharatıdır. Her ne kadar “köri” adında bir yaprak bulunmaktaysa da, Hint mutfağında pek çok baharatın bir araya getirilmiş karma haline “köri” denilmektedir. Sadece belli baharatların bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş tek “köri” şeklinden bahsedilemez. Hint mutfağında farklı baharatların terkibiyle oluşmuş neredeyse her yemeğin kendine has bir “köri”si bulunmaktadır.

Bazı yemekler toz baharatla, bazıları ise öğütülmemiş baharatlarla pişirilir. Toz baharatlar, genellikle, yemeğe katmadan önce ateşte kavrularak tat ve kokularının iyice çıkması sağlanır. “Köri’ye bezeyen diğer bir karışım da “garam masala’dır. Beş veya on baharatın karışımından elde edilir. Her şey olup bittikten sonra, yemeğin pişmesine beş dakika kala yemeğe eklenir.

Hint mutfağında et tüketimi

Hint mutfağındaki et tüketiminin azlığı ekonomik sebeplerden değil, dini sebeplerden kaynaklanmaktadır. Milyonlarca insan vejetaryen ya da yarı vejetaryendir. En eski Hint kitaplarından biri olan Manu (Manavad Harma Sastra) Kanunlarında şöyle denmektedir: “Kanunlara uyan ve kana susamış şeytan gibi et tüketmeyen kişi bu dünyada olgunluğa erişip, hiç de hoş olmayan işkencelerden uzak kalacaktır.”

Yine aynı şekilde ilk Buda yasasında şöyle denmektedir: “Öldürmeyin, sevgi dolu olun. Canlıların gelişim dairesini bozmayın.” Bu yüzden, dünya nüfusunun önemli bir bölümünü barındıran ve Budizm’in etkili olduğu Japonya, Çin ve özellikle de Hindistan’da vejetaryenliğin oldukça yaygın olduğu görülmektedir.

Baharatın ve kümes hayvan tüketiminin ağırlıklı olduğu ve domuz eti tüketiminin neredeyse hiç olmadığı Hint mutfağı, küresel etkilere rağmen, keskin kokularıyla ve tatlarıyla kendine özgülüğünü geçmişte olduğu gibi bugün de dünya mutfakları arasında devam ettirmektedir.

Hint Yemekleri

Başlıca hint yemekleri şunlardır: Thali, Masala dosa, İdli, Vada, Uttapam, Aloo gobi, Aloo palak, Samosa, Pakora, Chana Masala, Briyani, Aloo Tikki, Tandoori chicken, Rogan Josh, Dhokla

Ayrıntılı bilgi için baharatli hint mutfagi yemekleri hakkinda bilgiler