Hayvanlarda telepati

(1 oy) 5/5 133
Yorum Yaz


Ward Çinlilerin, hayvanların altıncı duyusunu deprem tahmin işlemlerinde kullanacak kadar güvenilir bulduğunu ifade etmektedir. Kedi ve köpeklerin kilometrelerce uzakta bile olsalar, sahiplerini ya da eskiden yaşadıkları evin yolunu bulma yeteneklerini çok şaşırtıcı bulmaktadır. Kediler, ev halkının başka bir yere taşınmasından sonra eski evlerini bulmada özellikle yeteneklidirler; güvercinlerin yuvalarına dönmeleri de buna benzer ona göre. Bir köpeğin tümüyle yabancı bir çevrede sahibini bulması, duyu ötesi algıdan başka hiçbir şeyle açıklanamayacağını belirtir. Hayvanlarda telepati bu olsa gerek aslında..

Gazete haberlerinde, güvenlik konusunda hayvanların bu özelliklerinin kullanılabileceği ile ilgili haberler bulunmaktadır. Bunlardan birisi, ‘ABD donanması yunusa emanet’ başlıklı dış haberler servisinin haberinde, ABD Donanması’nın saldırı ihtimali yüksek bölgelerini, terörle mücadele yunusları ve denizaslanları koruyacağı belirtilmektedir. 1960’ta kurulan Donanma Memeli Hayvanlar Programı uzmanları, yunusları ve deniz aslanlarını terör uzmanı gibi yetiştirmiştir. Devriye gezen eğitimli yunuslar sualtı mayınlarını ve diğer tehlikeleri anında merkeze bildirmektedir. Yunusların verdiği alarmla harekete geçen sualtı taarruz timleri, tehlikeyi henüz oluşum aşamasındayken bertaraf ediyor böylece. Sayıları 300’ü aşan hayvanlar, Irak’ta Ümmü Kasr bölgesindeki sualtı mayınlarını tespit etmek için de kullanılmış. Yine benzer bir haber ise ‘ABD’nin yeni silahı yunus askerler’ başlığıyla verilmiştir. ABD’nin San Diego şehrine bağlı Point Loma Askeri Deniz Üssü’nde eğitilen yunuslar ve denizaslanları, donanmanın gururu olmuştur. Savaş zamanında denizden gelebilecek olası saldırılara karşı eğitilen, 75 yunus ve 25 denizaslanının en büyük ödülü ise balıktır. Devriye görevinde kullanılan özel eğitimli yunus ve denizaslanları, düzenlenebilecek terör saldırıları ve mayın tehlikesine karşı, ‘Amerikan Donanması Memeli Askerler Programı’ dâhilinde eğitilmektedir. Bu haberler, bilgiler göstermektedir ki canlılar arasındaki iletişim henüz tam olarak açıklanamamıştır.

Bir başka örnek kurşundan yapılmış metal kutulara konulup toprağa gömülen 20-30 civarındaki karınca ile ilgilidir. Bu kutular röntgen ve gama ışını geçirmemesine rağmen karıncaları kurtarmak üzere aynı türden çok sayıda karınca gelerek toprağı kazmaya başlıyorlar.

Başka bir örneği yazar N. Sezik anlatıyor; Japonya yakınlarında bir adada yaşayan maymunlara yeni bir yiyecek atılır. Bunlar kabukları soyulmuş, üzeri kumla kaplanmış patateslerdir. Maymunlar, diğer yiyecekler için önceden herhangi bir işlem yapmadıkları için, kirli patatesleri ellemediler. Genç maymunlardan birisi, patateslerin suda yıkanıp temizlendiğini ve yenilebildiğini keşfetti. Bu yöntemi ailesine ve çevresine öğretti. Buraya kadar normal olan bu çalışmanın asıl ilginç yanı bir süre sonra gerçekleşti. Birbirleriyle hiçbir teması olmayan ve başka bir adada yaşayan maymunlar da aynı işlemi öğrenmişlerdi.

Gerçekten dikkatle incelenmesi, üzerinde araştırmalar yapılması gereken konular bunlar. Hayvanların bu özelliklerinden güvenlik yönüyle yararlanmak gerekir.