Hatmi çiçeği nedir? Faydaları nelerdir? Nasıl Kullanılır?

(0 oy) 0/5 28
Yorum Yaz


Sevgili okurlar Hatmi çiçeği nedir? Faydaları nelerdir? Nasıl Kullanılır? konulu yazımızı sizlere sunuyoruz.

Hatmi çiçeği’nin latince adı

Kingdom Plantae Subkingdom Tracheobionta Division Magnoliophyta Class Magnoliopsida Subclass Dilleniidae Order Malvales Family Malvaceae Genus Althaea Species Althaea officinalis L.

Hatmi çiçeği nedir?

Büyük, yumuşak yapraklı bir bitkidir. Çiçekleri beyazımsı mor veya pembe renklidir. Ülkemizde yaygın şekilde yetişen hatmi, 1,5-2 metreye kadar uzayabilir, yaz mevsimi çayırlar, dere kenarlarında Avrupa, Amerika, Avustralya kıtalarında bulunan hatmi ülkemizde daha çok Marmara ve Akdeniz bölgeleri olmak üzere tüm Anadolu’da yaygındır. Asparagin, müsilaj, pektin, nişasta, uçucu yağ ve sabit yağ, şekerler ihtiva eder.

Hatmi çiçeği’nin faydaları

Hatmi yumuşatıcı ve tahriş giderici etkileri sebebiyle, ağız ve boğaz iltihaplarında, gastritte, öksürükten ileri gelen solunum yolu tahrişlerinde, cilt yaralarında yumuşatıcı, dolayısıyla tahriş giderici olarak kullanılabilir.

Hatmi balgam söktürür, nezle ve öksürükle ilgili şikayetleri giderir. Hatminin bir diğer etkisi de idrar artırıcı olmasıdır. Ayrıca yumuşatıcı etkisi idrar yolları tahrişlerinden kaynaklanan ağrılarda faydalı olmaktadır.

Hatmi çiçeği’nin kullanımı

Hatmi bitkisinin kurutulmuş çiçekleri soğuk suda bekletilerek içilir. Ağız gargarası yapılacaksa kaynatıldıktan sonra uygulanmalıdır. 2 tatlı kaşığı toz drog bir çay fincanı soğuk suda 1-2 saat bekletilip, günde 3 kez bir fincan içilir.